Тема. Гори Карпати
Мета: Ознайомити учнів з характерними особливостями Карпатських гір, географічним положенням, кліматом, рослинним та тваринним світом, корисними копалинами, працею людей. Розвивати спостережливість, пам'ять, мислення, творчість, просторові уявлення. Виховувати любов до Батьківщини, бережне ставлення до природи.
Обладнання: Карта України, гербарії рослин, ілюстрації та малюнки Карпат, фільм «Українські Карпати», проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте.
Працювати починайте!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Ми продовжуємо подорожувати нашою рідною Україною. І сьогодні ми помандруємо в гори, а в які саме, вам допоможе дізнатися кросворд
| 1. |
|
|
|
|
|
|
|
| 2. |
|
|
|
|
| ||
|
| 3. |
|
|
|
| ||
| 4. |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
| 6. |
|
|
|
|
|
|
|
| 7. |
|
|
|
1. Які гри впливають на погоду Південного берега Криму? (Кримські)
2. Ділянка земної поверхні, високо піднятої над рівниною. (Гора)
3. Невеличке підвищення на рівнинах. (Горби)
4. Нижня частина гори (Підніжжя)
5. Верхня частина гори (Вершина)
6. Місця відпочинку, яких багато на території Криму. (Курорти)
7. Великі заглибини з крутими схилами (Яри)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
Отже, ви правильно відгадали кросворд. Сьогодні ми з вами побуваємо в наймальовничіших куточках України – Карпатах.
ІV Мотивація навчальної діяльності
Я пропоную заповнити перший стовпчик таблиці «Що я знаю».
Після короткого обговорення, заповнюється другий стовпчик «Що я хочу дізнатися». (Основні питання записуються на дошці.)
Що я знаю | Що хочу знати | Що дізнався |
V Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Гори Карпати розташовані на заході України. Розташовані на
території сусідніх держав: Румунії і Словаччини. Українські Карпати складаються з витягнутих із північного заходу на північний схід пасом. Вони є не дуже високими, але впливають на погодні умови, на тваринний і рослинний світ. (Демонстрація на карті)
Палюче сонце, холодні тумани,
Каміння, що звикло лежати віками.
Красиві, стрункі, гуцулки-смереки,
Гніздо на даху, що звили лелеки.
Вечірня роса, і вранішні роси,
На полонині – осінні покоси.
Вершина Говерли ховається в хмарі,
Вівці до купи зібрались в отарі.
Дощ і веселка, хлопці й дівчата,
З дерев`яного бруса, батьківська хата.
Альпійська сосна, ожина, чорниці,
Джерельна вода, холодніша од криці.
Гуцульські пісні, і гуляння народні,
Багаті Карпати – на чари природні.
- Що можна довідатися з вірша про Карпати?
2. Робота з контурною картою України та атласом.
- Давайте розглянемо карту і пригадаємо, як позначаються гори. (кольором від світло-коричневого до темно-коричневого)
- Знайдіть на карті гори Карпати і позначте на контурній карті їх місцезнаходження.
- Порівняйте за висотою гори Карпати та кримські.
- Знайдіть як називається найвища вершина Українських Карпат і теж позначте на контурній карті. (Говерла 2061 м)
3. Практична робота ( робота з підручником с. 131)
- Розгляньте схематичний малюнок гори. Поміркуйте, як змінюється рослинність та тваринний світ від підніжжя до вершини?
- Чому так відбувається?
4. Робота з підручником с. 131-132
Прочитати і заповнити таблицю
Питання | Відповідь |
За висотою | |
Кількість опадів | |
Річки |
5. Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
У садку зеленому
яблук нарвемо.
У плетені кошики ми їх складемо.
Ніжки хай потрудяться —
Танок почнемо.
Вправними, бадьорими
ми всі зростемо.
Ніби ягоди рвемо.
Будемо присідати
І мурашок розглядати.
6. Перегляд фільму «Рослинний і тваринний світ Карпат»
Обговорення фільму
- Про які рослини та тварин ви дізналися з фільму
- Які рослини охороняються?
- Яких тварин треба охороняти?
- Яке значення лісу?
7. Розгляд гербарію рослин Карпат.
VІ Осмислення учнями знань
8. Робота в групах
- Використовуючи матеріал дитячої енциклопедії та підручника, дайте відповідь на питання
І група Річки Карпат
- Визначте за картою, які річки починаються в горах Карпати?
(називають та показують по карті – Дністер, Південний Буг, Прут, Тиса)
ІІ група Корисні копалини
- Розгляньте карту і визначте, які корисні копалини поширені в
Карпатах? ( Нафта, газ, вугілля, камінна і кухонна сіль, ртуть, поліметали, мармур. Чималі запаси сірки, золота. В Українських Карпатах нараховується понад 500 мінеральних джерел – у Трускавці, Моршині, Сваляві.)
ІІІ група
- Чим займається населення Карпат? (У горах займаються
вівчарством. На полонинах випасають овець. Заготовляють деревину для будівництва, меблевих фабрик.)
VІІ Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок
- Скласти асоціативний кущ
![]()
![]()
Карпати
- Заповніть третій стовпчик таблиці, а саме: «Що нового дізналися на уроці?»
- Вправа «Мікрофон»
- Висловіть своє враження від подорожі до Карпат.
Знову покликали гори Карпати –
Все про чарівність їх будемо знати!
Сині вершини, бистрії ріки,
Квітів пахучих цілющії ліки.
Гори – чекайте! Я до вас лину –
Пісня кохання звучить без упину.
VІІІ Домашнє завдання
Підручник с 131-134, підготувати відповіді на с 134,
Творче завдання: «Мальовничі Карпати» Скласти або невеликий твір, розповідь, або намалювати гірський пейзаж (за бажанням).
Мірошниченко Світлана Вікторівна, вчитель початкових класів Сергіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів


