Тема уроку: Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія лугів з кислотними оксидами, кислотами, солями.

Мета уроку: ознайомити учнів з фізичними властивостями основ; закріпити знання про класифікації основ на розчинні і не розчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; дослідити дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій; виховувати толерантне ставлення учнів у процесі групової роботи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання: періодична система хімічних елементів; таблиця розчинності; комп’ютер; проектор; проекторний екран; роздатковий матеріал; набір реактивів.

Епіграф уроку: « Зібратися разом – це початок, (Слайд 1)

триматися разом – це прогрес,

працювати разом – це успіх.»

Генрі Форд

Хід уроку

І Етап організації навчальної діяльності.

* Психологічна хвилинка. (Слайд 2)

Вчитель:

- Прошу вашої уваги! На екрані – три личка - смайлика.

- Перше – веселе, дотепне. Йому все цікаво, зрозуміло. Настрій чудовий.

- Друге – серйозне. Щось зрозуміло, щось ні. Настрій так собі.

- І третє – йому нічого не зрозуміло, не цікаво. Настрій дуже поганий.

- Прислухайтеся до своїх відчуттів.

- Як настрій?

- Підніміть малюнок, який відповідає вашому настрою.

- Добре, більша частина учнів налаштована на роботу. Спробуємо провести урок так, щоб до кінця уроку у всіх учнів настрій був ось таким.

- Епіграфом нашого уроку є слова Генрі Форда. (зачитування епіграфа)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ІІ Мотивація навчальної діяльності.

- Пропоную вам уявити, що наша школа – це науково-дослідний інститут, а кабінет в якому ми працюємо – лабораторія, в якій працюють різні відділи:

* відділ фізичної хімії

* відділ аналітичної хімії

* відділ інспекторів БЖ

- Лабораторія працює під девізом: (Слайд№3)

« Зробимо усе, що можемо, застосуємо те, що знаємо,

знаходячись там, де ми є».

Щоб розпочати роботу лабораторії давайте ознайомимося з

Правилами поведінки у хімічній лабораторії.

(Слайд№4)

Бути:

- Позитивними:

ТУТ І ЗАРАЗ.

- Точними. Точність – увічливість королів.

- Толерантними. Толерантність – це повага, у першу чергу, до самого себе.

- Зібраними, оскільки найдорогоцінніше, що є в нас, - це час.

- А також треба мати наукову тему та об’єкт дослідження. А щоб розшифрувати їх необхідно виконати завдання «Третій зайвий».

- Запрошую по одному представнику від відділу. Завдання полягає в тому, щоб знайти третього зайвого і літеру під якою він знаходиться у рядку.

(додаток 1)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

- Поки учні працюють, перевіримо компетентність відділів.

· Який клас неорганічних сполук називається основами?

· На які дві групи поділяються основи?

· За допомогою таблиці розчинності навести приклади розчинних і нерозчинних основ?

· Назвіть записані основи за сучасною українською номенклатурою.

(Слайд№5)

Cr(OH)2 - хром (ІІ) гідроксид.

КОН - калій гідроксид, або їдкий натр.

NaOH - натрій гідроксид, або їдкий натр.

Мq(ОН)2 – магній гідроксид.

Fe(OH)3 – ферум (ІІІ) гідроксид.

IV. Вивчення нового матеріалу

- Аналізуємо завдання «Третій зайвий».

- Так що у нас сьогодні є об’єктом дослідження?

- Тема нашого дослідження така « Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія лугів з кислотами, кислотними оксидами, солями.»

Зараз за допомогою таблиці «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук» припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи. (Слайд№6)

Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

+

Кислота

+

+

+

Основа

+

Сіль

+

1) Взаємодія з кислотами;

2) Взаємодія з кислотними оксидами;

додаємо:

3) Взаємодія з солями.

- Яку мету ми повинні поставити перед собою?

(учні самостійно формулюють мету, вчитель доповнює.)

Інструктаж з БЖ: Інструкція № 7

(Слайд№7)

Виконання лабораторної роботи №3 « Дія лугів на індикатори»

За допомогою віртуальної хімічної лабораторії ми переглянемо дію лугів на індикатори.

- На основі спостережень заповнюємо таблицю.

- Який можна зробити висновок?

(Висновок: у розчинах лугів метил оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус синього забарвлення, фенолфталеїн малинового. Отже, розчини лугів можна визначити за допомогою індикаторів.)

- На початку уроку ми припустили, які властивості повинні мати основи. Подивимося практично.

Демонстрація: Взаємодія лугів з кислотами(Слайд№8)

Як називається ця реакція? (Нейтралізації)

Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася (Індикатор).

NaOH + HCl= NaCl + H2O

Cu(OH)2 + HCl = CuCl + H2O

Що утворюється в результаті реакції?

Демонстрація: Взаємодія лугів з солями(Слайд№9)

Які ознаки спостерігаємо? (утворення осаду)

FeSO4 + NaOH = Fe(OH)3 + Na2SO4

Демонстрація:Взаємодія лугів з кислотними оксидами(Слайд№10)

Яку ознаку реакції спостерігаємо?

Укажіть тип реакції?

КОН + Р2О5 = 2К3РО4 + 3Н2О

Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практично.

- На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук.

IV. Релаксація

- Якщо ви переконані у необхідності ощадливого поводження з водою,

сплесніть у долоні.

- Якщо ви закриваєте кран щоразу, коли чистите зуби,

сплесніть у долоні над головою.

- Якщо ви ніколи не залишаєте сміття у лісі,

тупніть ногою.

- Якщо ви не кидаєте сміття на вулиці,

підморгніть.

- Якщо ви завжди вимикаєте світло, коли виходите з кімнати,

затуліть праве око долонею.

- Якщо до вашої кімнати залетів джміль і ви намагаєтесь випустити його, а не вбити,

змахніть руками.

- Якщо ви переконані, що кожен повинен піклуватись про збереження навколишнього середовища,

простягніть обидві руки своїм сусідам.

- Розгляньте це як вияв єдності у прагненні зберегти наше довкілля.

- Щоб робота наших відділів була чітко організована вони отримують завдання:

· Відділ фізичної хімії: дослідити фізичні властивості виданих зразків основ. (Додаток 2)

· Відділ аналітичної хімії: дослідити, які процеси відбулися у печері? Чи правдива інформація? Написати відповідні рівняння хімічних процесів. («Викрадачі діамантів» Л. Буссенар)

· Відділ інспекторів БЖ: чи дійсно отруєння амоніаком смертельне? Знайти в довіднику показники допустимих норм амоніаку в повітрі, матеріали про надання першої допомоги при отруєнні амоніаком.

V. Закріпленя вивченого матеріалу(Слайд№11)

1. Здійснити перетворення:

СаО Са(ОН)2 СаSO4 H2SO4 SO4

CaO + H2O = Ca(OH)2

Ca(OH)2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O

SO3 + H2O = H2SO4

H2SO4 + Са(ОН)2 = СаSO4 + H2O

VІ. Рефлексія(Слайд№12)

- Ви потрудилися славно. Як ваш настрій ?

- Змінився?

- Яке враження від уроку?

- Підніміть відповідний малюнок.

- Ви довели, що від сумлінної праці кожного з вас залежить загальний результат. Ви показали, що злагоджено працюючий колектив має гарні результати. Ви продемонстрували, що працювати разом – означає мати успіх. Дякую вам за активну роботу на уроці.

VІІ. Домашнє завдання

- Вивчити параграф №17, стор.82.

- Творче завдання:

Уявіть себе ведучим телегри «Що? Де? Коли?

Тема гри вам відома: «Фізичні властивості лугів».

Вам необхідно скласти запитання.

Додаток 2

Які фізичні властивості характерні для всіх основ що ви дослідили?

Де можна знайти інформацію про розчинність основ?

Назва

основи

Колір

Запах

Розчинність

Агрегатний

стан

Са(ОН)2

NaOH

Fe(OH)3

Cu(OH)2

Додаток 1

« Третій зайвий»

Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходиться?

І отримаєте закодоване слово.

I гр.

1. а) Аl(OH)3; б) Cr(OH)2; o) AlCl3;

2. в) Mg(OH)2; c) CO2; г) КОН;

3. г) NaOH; н) Н2SO4; д) Cu(OH)2;

4. о) Fe2O3; д) Fe(OH)3; і) Zn(OH)2;

5. м) ZiOH; в) SO2; д) Ca(OH)2;

6. и) CuO; к) AgOH; з) Ba(OH)2.

« Третій зайвий»

Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходиться?

І отримаєте закодоване слово.

II гр.

1. д) NaOH; о) H2SO4; і) KOH;

2. в) ZiOH; а) Ag(OH); с) HF;

3. н) HI; м) KOH; к) Fe(OH)3;

4. г) Ba(OH)2; о) NaCl; и) NaOH;

5. в) Na2O5; л) Cu(OH)2; д) Al(OH)3;

6. а) Zn(OH)2; и) HCl; м) Fe(OH)3

« Третій зайвий»

Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходится?

І отримаєте закодоване слово.

III гр.

1. а) ZiOH; в) KOH; о) H3PO4;

2. д) Cu(OH)2; з) Fe(OH)3; c) P2O5;

3. e) NaOH; н) H2O; г) Al(OH)3;

4. з) PbOH; д) KOH; о) HI;

5. в) MgSO4; к) NaOH; и) Mg(OH)2;

6. и) NO3; д) Cr(OH)2; у) Ba(OH)2.

« Третій зайвий»

Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходится?

І отримаєте закодоване слово.

IV гр.

1. o) HBr; а) KOH; д) Cu(OH)2;

2. д) Ca(OH)2; c) CuCl2; з) NaOH;

3. н) K2CO3; в) KOH; і) Al(OH)3;

4. к) Fe(OH)3; о) ZiCl; м) Cr(OH)2;

5. р) KOH; п) NaOH; в) HgS;

6. и) NaCO3; л) Ca(OH)2; є) NaOH.