1-й клас

ІІ семестр

Урок № 25

Тема : Симетрія як засіб гармонізації форми.

Ознайомлення з технікою монотипії.

Створення композиції «Квіти та метелики».

Мета уроку: - вчити передавати симетричну форму за до-

помогою кольору в техніці монотипії, ознайо-

мити з роллю осі симетрії у створенні при -

родних форм;

-розвивати практичні навички роботи жи-

виписними матеріалами, зорове сприйняття

фантазію;

-виховувати в учнів інтерес до творчості,

любов до природи та мистецтва, охайність в

роботі та дотримання техніки безпеки при

користуванні ножицями.

Супутні проблеми: удосконалювати навички організації

площини, техніку роботи фарбами.

Художні техніки та матеріали: аплікація монотипії на

живописному тлі;альбом, фарби, пензлі, ба-

ночка, прямокутники з білого паперу, клей.

Обладнання та наочність:таблиці послідовності малю-

вання, фото метеликів, зразки робіт, ТЗН:маг-

нітофон, записи музики зі звуками природи.

Хід уроку

І. Організаційний момет.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вдгадування загадки.

- Хто яскраві крильця має,

З квітки на квітку перелітає,

Любить ласувать нектаром,

Всіх чарує своїм даром?(Метелик)

-Пригадайте, скільки крилець у метелика. Чи однакові вони? Чи мають

пари крилець метелика однакове забарвлення?

ІІІ. Робота над темою уроку.

1.Вступна бесіда.

- А зараз, діти, послухайте казку.

Настала весна. Зазеленіла трава, на галявині розквітли яскраві квіти. Од-ного разу на галявину прилетіла Фея Живопису і побачила чарівне створіння

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

що пурхало з квітки на квітку. Воно махало своїми крилами і Фею здивувало,

що вони були зовсім білими, безколірними. Фея Живопису вирішила допомог-

ти метелику та розфарбувати його всіма кольорами веселки. Вона нанесла

казкові візерунки на правий бік і вже збиралася продовжити роботу, як рап-

том метелика щось злякало і він закрив крильця. Засумувала Фея, адже всю

її роботу було зіпсовано. Та коли метелик відкрив крила знову, вона побачи-

ла, що фарби, які ще не встигли висохнути, відбилися на ліві крильця і ут-

ворили дзеркальне відображення. Наша Фея так зраділа, що побігла шукати

інших не кольорових метеликів.

- Давайте разом допоможемо Феї.

2.Повідомлення теми і задач уроку.

-Уважно роздивіться зображення на світлинах та порівняйте метеликів.

Які особливості їхньої будови та забарвлення ви помітили?(Учні повто-

рюють поняття симетрії.)

-Пригадайте, ми зустрічалися з симетричними формами, коли виготовля-

ли сніжинки. Але тоді ми згинали папір в декілька разів. Сьогодні ж нам по-

трібне подвійне зображення. Як ви гадаєте, яким чином для цього треба

зігнути папір?(Навпіл)

-Найпростіший спосіб отримання симетричного зображення в живописі є

техніка одноразового відбитку – монотипія. Зображення наноситься за до-

помогою фарби на одну половину аркуша і притискається до другої.(Учи-

тель наочно демонструє, як отримують відбитки.)

3.Вправи.

Учні створюють симетричні форми з однією віссю симетрії.

4.Фізкультхвилинка.

- Вийшло сонечко на небо-

Прокидатися всім треба!

Віє теплий вітерець,

Вже настав зими кінець!

Зацвітають квіти всюди,

Ми ж баритися не будем.

На галявину підем

І метелика знайдем.

Разом крильцями поташем,

Весняний таночок спляшем.

Вдих та видих - відпочили

Й знову беремось за діло.

ІV. Творча робота учнів.

- А тепер давайте спробуємо створити власних метеликів. Для цього скористайтеся прямокутниками білого паперу.(Діти виконують прак-

тичну роботу.)

-Дамо нашим метеликам висохнути, а самі в цей час створимо для них каз-

кову галявину з квітами. Для цього використаємо горизонтальний формат

та нанесемо на нього зображення квітів одразу пензлем без попередньої ро-

боти олівцем. (Вчитель демонструє декілька прийомів створення зобра-

жень квітів, демонструє різні поєднання кольорів, спосіб заповнення площи-

ни аркуша.)

- Для закінчення роботи нам потрібно вирізати метелика та посадити(на-клеїти) на найкращу квітку на галявині.

V. Виставка малюнків.

Рефлексія(діти порівнюють свої роботи).

- Як ви гадаєте, сподобаються наші галявини справжнім метеликам?

VI. Підсумок уроку.

- Чого ж ви сьогодні навчилися?

- Які ще зображення вам хочетілося б створити в техніці монотипії?