Урок 14

Інформаційні процеси, що використовуються для роботи з повідомленнями.

Мета. ознайомити учнів з поняттями отримання, збереження, обробки та передачі інформації; дати поняття інформаційних процесів; повторити поняття інформації; розвивати пам’ять і логічне мислення; виховувати дисциплінованість, обережність.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, програма «Сходинки до інформатики»

Хід уроку

І. Розминка.

Сьогодні наш урок ми розпочнемо с конкурсу. Давайте розділимося на 4 команди і уважно вислухаємо умови.

Від поданих слів утворити слова за зразком: читати – читання.

Прибирати, малювати, передавати, зберігати, опрацювати, отримати, полювати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Гра «А чи знаєте ви?»

Я кожній команді задаю запитання, а ви даєте відповідь. Якщо якась із команд не знає відповіді, то відповідає інша команда.

Ø Чим людина сприймає інформацію? (органами чуття).

Ø Які органи чуття має людина? (очі, ніс, вуха, язик, пальці).

Ø Яку інформацію людина сприймає очима? (зорову).

Ø Яку інформацію людина сприймає носом? (інформацію про запах).

Ø Яку інформацію людина сприймає вухами? (звукову).

Ø Яку інформацію людина сприймає пальцями? (інформацію про живі і неживі предмети).

Ø Яку інформацію людина сприймає язиком? (інформацію про смак).

Ø Якими органами ми чуємо голос пташок? (вухами).

Ø Якими органами ми вдихаємо запах їжі? (носом).

Ø Якими органами ми відчуваємо смак їжі? (язиком).

Ø Якими органами ми відрізняємо холодне від гарячого? (пальцями).

Ø Якими органами ми бачимо схід сонця? (очима).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Компюшко задумався: з інформацією ж можна щось робити, щоб вона потрапила до іншої людини.

Справді, що можна робити з інформацією? Пригадаємо, що робила я з інформацією, яку повідомив мені Компюшко, приїхавши від бабусі. Я передала її вам. А могла я передати її вам іншим способом? (ст..48 підручника).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Ви її почули? Отже, ви отримали інформацію. Скажіть, ми тільки на слух отримуємо інформацію? Роздивіться уважно подані нижче малюнки (ст..47) і скажіть, як ще ми можемо отримати інформацію.

Компюшко записав на листку про все, що з ним відбулося у подорожі. Та ще й відео привіз на диску. Він зберіг отриману інформацію? Розгляньте малюнки (ст..47), і скажіть, як ще можна зберегти інформацію?

Отриману інформацію ми завжди «переварюємо» у своїй голові і робимо висновки. Тобто, ми опрацьовуємо інформацію. Розгляньте малюнки (ст..48), і з’ясуйте, чим займаються люди та предмети, щоб опрацювати отриману інформацію.

Таким чином, усі процеси, пов’язані з отриманням, передавання, опрацюванням і зберіганням інформації, називаються інформаційними процесами.

Фізкультхвилинка.

Любить вчитися наш клас,

Та відпочивати час.

(Встати із-за парт, потягнутись усім тілом. )

Нумо, разом всі присіли

(Присісти. )

І нагору полетіли.

(Повільно-повільно підніматись на весь зріст. )

Піднімаємось все вище,

(Стати навшпиньки, підняти руки вгору.)

Висота стає все ближче!

(Підстрибнути на місці якомога вище.)

IV. Робота з дидактичним матеріалом.

З'єднай стрілками. Покажи стрілками, які інформаційні процеси зображені на малюнках.

Опрацюй повідомлення. Установи відповідність між повідомленнями та інформацією, яку вони можуть нести. Встав потрібні номери в кружечки.

Розв'яжи задачу. Інфоромчик протягом 15 хвилин шукав в енциклопедії відомості про осінні прикмети. Файліна тим часом стала шукати в Інтернеті картинки про осінь і витратила на це 7 хвилин. Скільки всього часу діти добирали матеріали для повідомлення?

V. Робота за комп’ютером. Програма «Математичний космодром», завдання на всі дії.

Підсумок уроку.

«Мікрофон» Візьми у руки уявний мікрофон і продовж речення: №Сьогодні на уроці я дізнався…».

Домашнє завдання. Прочитати ст..47-49,дати відповіді на запитання ст..49.