Управління освіти і науки
Волинської обласної державної адміністрації
Ковельський професійний ліцей
Методична розробка уроку
на тему
„Електричне устаткування токарного верстата”
Викладач:
2007 р.
Тема програми Технічне обслуговування і ремонт
електрообладнання з врахуванням
спеціалізації підприємства.
Тема уроку Електричне устаткування токарного
верстата.
Мета уроку: а) навчальна – сформувати знання учнів з
технічного обслуговування
електроустаткування;
б) розвиваюча – розвивати логіку мислення та
аналізу вивченого матеріалу;
практичне застосування;
в) виховна – вміння кооперативної праці;
бережливе ставлення до різного роду
устаткування, акуратності в роботі.
Тип уроку Урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку Інтерактивний
Дидактичне забезпечення Опорні конспекти, тести, електросхеми
Матеріально-
технічне забезпечення Комп'ютери
Між предметні зв'язки Спец. технологія та виробниче навчання
верстатників широкого профілю
Методична мета Впровадження в навчальний процес нових
форм і методів навчання та контролю
навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Ä перевірка наявності учнів
Ä перевірка готовності учнів до уроку
2. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Ä Оголошення теми та очікувальних результатів
І етап. Слово викладача. Забезпечення безперервної, надійної, безпечної і економічної роботи електроустановок і утримання їх в технічно справному стані протягом всього періоду експлуатації залежить від якості обслуговування електроустаткування. На підприємствах електроустаткування обслуговується персоналом електроцеху, в завдання якого входить проведення якісного ремонту, а також профілактика випробувань та перевірок.
Тому сьогодні ми розглянемо технічне обслуговування електроустаткування токарного верстата.
Отже, тема нашого уроку „Електричне устаткування токарного верстата”.
ІІ етап. На попередньому уроці ви отримали випереджуюче завдання, яке, надіюсь, підготували. А зараз кожен учень отримає картку певного кольору. Сформувалися чотири групи по п'ять осіб в кожній.
Кожній групі роздаю роздатковий матеріал:
Червоні – блокуючі пристрої;
Сині – органи керування;
Жовті – опис роботи електричної схеми;
Зелені – технічне обслуговування електроустаткування.
Вам необхідно було опрацювати запропоновану інформацію й опанувати на рівні, достатньому обміну нею з іншими.
Кожна група за кольором висуває спікера, який розкриває тему домашнього завдання.
ІІІ етап. Викладач пропонує учням об'єднатись у групи відповідно до своїх номерів (експертні групи). В кожній експертній групі є представники домашньої групи. Працюючи в парах, учні вчать один одного, доки не засвоять питання.
ІV етап. „ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ДРАБИНА”
(питання – відповіді)
1. Які блокуючи пристрої використовуються в електричній схемі токарного верстата? (відповідають сині)
2. Які органи керування розміщені на передній стіні шафи токарного верстата? (відповідають червоні)
3. Як увімкнути привід головного двигуна в роботу? (відповідають зелені)
4. Магнітні пускачі під час роботи гудуть. Ваші дії? (відповідають жовті).
V етап. РОБОТА З ЕЛЕКТРИЧНОЮ СХЕМОЮ ТОКАРНОГО ВЕРСТАТА.
(практичне заняття на комп'ютері, працюють в парах)
VІ етап. ТЕСТИ НА КОМП'ЮТЕРІ (працюють червоні і зелені)
ТЕСТИ
1. Як здійснюється керування АД в реверсивному режимі?
а) одним магнітним пускачем;
б) автоматичним вимикачем;
в) двома магнітними пускачами.
2. Що захищає електричний двигун від перевантаження?
а) кнопочна станція;
б) теплове реле;
в) пневматичне реле.
3. Яку функцію виконує автоматичний вимикач?
а) запуск електродвигуна;
б) захист електричних мереж або устаткування від перевантаження;
в) роль плавкого запобіжника.
4. Захисний засіб, який повинен застосовуватись при вмиканні або вимиканні електродвигуна, пускова апаратура якого має ручний привід?
а) ізоляційні кліщі;
б) діелектричні рукавиці;
в) штанга.
5. Чи можна знімати огорожу обертаючих частин електродвигуна під час його роботи?
а) так;
б) можна черговим або оперативно-ремонтному персоналу;
в) ні.
6. Коли проводиться технічне обслуговування магнітних пускачів?
а) при аварії;
б) по плану ППР;
в) коли забажається електрику.
7. Який профілактичний огляд повинен проходити АД?
а) змазка підшипників, перевірка цілісності ізоляції двигуна;
б) просто зовнішній огляд;
в) миття водою.
8. Чому місцеве освітлення працює від живлення трансформатора?
а) економія енергії;
б) захист людини від напруги;
в)
9. Що повинен зробити електрик при обслуговуванні шаф токарного верстата?
а) відкрити шафу і ввімкнути автоматичний вимикач;
б) вимкнути тумблер;
в) ввімкнути тумблер.
10. Який плакат вивішується на ключах дистанційного управління?
а) „Стій, висока напруга!”;
б) „Не вмикати – працюють люди!”;
в) „Не вмикати!”
11. Чи можна виконувати роботу, не пов'язану з доторкуванням до струмоведучих чи обертаючих частин електродвигуна, який знаходиться в роботі?
а) Можна, за місцевими умовами;
б) не можна;
в) можна, під наглядом чергового.
12. Чи можна забезпечити токарні верстати системами програмного забезпечення?
а) так;
б) можливо за умови зміни коробки швидкостей;
в) ні.
Сині і зелені відповідають на запитання (метод акваріума)
1. Чим перевіряють опір ізоляції статора і ротора перед розбиранням двигуна?
(мегометром)
2. Як буде працювати двигун у випадку пропадання однієї з фаз при роботі трифазного двигуна?
(вийде з ладу)
3. Для чого заземлюють токарні верстати?
( для захисту людини...)
4. Які апарати використовують для витримки часу?
(реле часу)
5. Як називається машина, яка перетворює електричну енергію в механічну?
(електродвигун)
6. Яку функцію виконує рубильник?
(вмикання і вимикання електромереж)
7. Які режими роботи використовують в електродвигунах металообробних верстатів?
(тривалий режим)
8. Яка величина напруги безпечна в нормальних умовах роботи?
(42 В)
9. Який матеріал використовують при виготовленні короткозамкненого ротора?
(алюміній)
10. Якими літерами в схемах керування верстатів позначається теплове реле?
(КК)
VII етап. ОЦІНЮВАННЯ ТЕСТІВ І ВІДПОВІДЕЙ.
Прізвище | Домашнє Зав дан ня | Робота в парах | Вивчення елек тричної Схе схеми | Робота з тестами | Робота в „Аква ріумі” | Середній бал |
Якушин | ||||||
Рибачок | ||||||
Шафета | ||||||
Антонюк | ||||||
Головей | ||||||
Кислянко | ||||||
Гордійчук | ||||||
Калісь | ||||||
Федорук | ||||||
Ткачук | ||||||
Левчук | ||||||
Кухарук | ||||||
Титюк | ||||||
Скулинець | ||||||
Павляшик | ||||||
Тищук | ||||||
Скрипець | ||||||
Клімук | ||||||
Кобись | ||||||
Антонюк | ||||||
VIII. етап. ЗАВДАННЯ ДОДОМУ.
Вивчити тему „Магнітні пускачі”, закріпити знання з теми
„ Асинхронний двигун.”
прізвище | Домашнє Зав дан ня | Робота в парах | Вивчення елек тричної Схе схеми | Робота з тестами | Робота в „Аква ріумі” | Середній бал |
Якушин | ||||||
Рибачок | ||||||
Шафета | ||||||
Антонюк | ||||||
Головей | ||||||
Кислянко | ||||||
Гордійчук | ||||||
Калісь | ||||||
Федорук | ||||||
Ткачук | ||||||
Левчук | ||||||
Кухарук | ||||||
Титюк | ||||||
Скулинець | ||||||
Павляшик | ||||||
Тищук | ||||||
Скрипець | ||||||
Клімук | ||||||
Кобись | ||||||
Антонюк | ||||||
Добрий день! Староста, назви, будь ласка відсутніх на уроці і положи на стіл рапортичку.
Тема сьогоднішнього уроку „Технічне обслуговування і ремонт електроустаткування токарного верстата 16 К20
Забезпечення безперервної, надійної, безпечної і економічної роботи електроустановок і утримання їх в технічно справному стані протягом всього періоду експлуатації залежить від якості обслуговування електроустаткування. На підприємствах електроустаткування обслуговується персоналом електроцеху, в завдання якого входить проведення якісного ремонту, а також профілактика випробувань та перевірок.
Тому на сьогоднішньому уроці ми повинні ознайомитись з органами керування токарного верстата 16К20, навчитись читати електричну схему і знати, як грамотно виконувати технічне обслуговування верстата.
Вам додому було задано домашнє завдання. Залежно від кольору червоні отримали завдання – блокуючи пристрої, сині – органи керування, жовті – опис електричної схеми, зелені – технічне обслуговування.
За комп'ютером ви сіли по парах: червоні з синіми, жовті з зеленими.
Так і будете працювати в парах. Зараз кожен колір вибирає спікера, який готується відповідати.
Виступ спікерів
А зараз ви працюєте в парах, вчите один одного (5хвилин)
Для того, щоб перевірити, як ви засвоїли матеріал, приготуйте запитання один одному. Перше питання задають червоні синім, а тоді сині червоним. Тепер жовті – задають питання зеленим (відповіли) і навпаки зелені – жовтим.
Щоб ще глибше засвоїти матеріал, проведемо практичну роботу з електросхемою верстата на комп'ютері. (працюють в парах)
На електросхемі не вистачає деяких вузлів, які знаходяться на екрані окремо. Вам треба знайти правильний варіант і на комп'ютері буде виставлена вам оцінка.
Для того, щоб вияснити, як ви засвоїли матеріал з технічного обслуговування металорізального верстата 16К20, поділимо групу на дві частини за кольором.


