Урок 15
Коротка історія створення комп’ютера. (від абака до нетбука).
Мета: Познайомити учнів зі стародавніми обчислювальними приладами, розвивати увагу, логічне мислення, просторову уяву; виховувати інтерес до інформатики.
Обладнання: таблиця з історичними подіями, презентація до розповіді, тренажер «Полі – М», дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Розминка.
Завдання: Знайдіть відмінності та схожі риси в даних малюнках:
![]() | |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | ![]() |
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Ø Які інформаційні процеси ви знаєте?
Ø Якими способами можна отримати інформацію?
Ø Як можна зберегти інформацію?
Ø Як можна передати повідомлення?
Ø Чи обов’язково опрацьовувати інформацію?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Прочитати словосполучення, прибравши зайві букви.
МАААШАИАНААА ЧАААСАУА - машина часу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Люди весь час намагалися якимсь чином отримувати, зберігати, опрацьовувати та передавати інформацію своїм нащадкам. Уявіть, що вчені нарешті винайшли машину часу, і за її допомогою ми зможемо заглянути в ті далекі часи, коли ще не біло комп’ютерів.
Чи готові ви до подорожі? Тоді вирушаємо.
На нашій планеті існує дуже багато різних народів. І всі вони з давніх часів по-своєму позначали числа та цифри. Наприклад, індіанці племені ацтеків використовували таку систему обчислення: одиницю вони позначали крапкою, двійку – двома крапками і так далі до п’яти. До запису числа шість входила вертикальна лінія, що відділяла п’ять перших крапок від шостої (слайд презентації).
У давньослов’янській нумерації використовувалося алфавітне визначення чисел, тобто кожній цифрі відповідала буква алфавіту, але над цією буквою ставився спеціальний знак – титло. Це робилося для того, щоб відрізнити букву від числа (слайд презентації).
Вавилоняни використовували для запису лише два знаки: прямий клин для позначення одиниці, а лежачий – для позначення десяти. Тому систему позначення цифр, яку вони використовували, назвали клинописом (слайд презентації)..
Які ви знаєте прилади для лічби?
Спочатку люди рахували за допомогою пальців. Коли пальців на одній руці не вистачало, вони лічили пальці на другій руці, а потім – на нозі.
Пізніше рахували, роблячи зарубки на палиці чи стовпі. З листя рослини агави робили мотузки і рахували на них, зав’язуючи вузлики.
Фінікійці придумали пристрій для лічби камінцями і назвали його абак. У стародавньому Римі абак називали калькулі.
Як ви вважаєте, яке слово нагадує воно?
Ще пізніше придумали рахівницю в країнах Давнього Сходу. У Росії для арифметичних обчислень застосовувалася руська (російська) рахівниця, що з'явилися в XVI столітті, але подекуди рахівниці можна зустріти і сьогодні.
Коли люди навчилися рахувати усно, а потім записувати і користуватися римськими та арабськими цифрами, вони почали створювати різні пристрої для того, щоб швидше рахувати. А де вони виникли, ми прочитаємо з вами в підручнику. (ст..51).
Близько 400 років тому у Франції жив хлопчик. Його звали Блез Паскаль. Він був дуже непосидючим і допитливим. Ще він любив математику. Йому доводилося робити татові розрахунки. Але це було малоцікавим, і хлопчик почав мріяти про машину, яка могла б рахувати. Цей хлопчик здійснив свою мрію - створив першу обчислювальну машину "Паскаліну". Але "Паскаліна" могла тільки додавати числа. У наступні роки були створені обчислювальні машини, які вже могли не тільки додавати, а й віднімати, множити, ділити. їх створювали різні вчені. У 19 ст. англійський вчений Чарльз Беббідж розробив проект машини, яка стала прототипом перших електронно-обчислювальних машин.
Чи відрізняються перші комп’ютери від сучасних?
Перші комп’ютери відрізняються від сучасних не тільки своїми можливостями, а й розмірами. (ст..52).
Фізкультхвилинка.
Гра «Комарики»
Школярі виходять із-за парт, спочатку звуками імітують дзижчання комара, потім рухами – його політ навколо голови, рук, ніг, ловлять його оплесками. Наприклад: «Комарик над головою». Діти плещуть в долоні над головою. «Комарик біля вуха» тощо
V. Робота з дидактичним матеріалом.
1.
Порахуй вузликами.
Файліна порахувала дні до свого народження старовинним способом – за допомогою вузликів. Розглянь малюнок і скажи, скільки днів залишилося до її дня народження. (маленький вузлик позначає число 1, а великий – число 5).
2. Розташуй послідовно.
Пронумеруй винаходи відповідно до порядку їх появи.
3. З’єднай букви.
Розплутай ниточку і прочитай прізвище людини, яка була головним конструктором першого комп'ютера в Європі.
![]() |
![]() |
4. Визнач фігуру.
Знайди закономірність і домалюй фігуру, якої бракує.
VI. Робота на тренажері «Полі – М».
Підсумок уроку
Домашнє завдання.. прочитати ст..50,51,52. Дати відповіді на запитання ст..52.










