ПОЛТАВСЬКА ЗОШ I-III СТУПЕНІВ № 7 ІМ. Т. Г.ШЕВЧЕНКА

КОНСПЕКТ УРОКУ

КУЛЬТУРА КИЇВСЬКОЇ РУСІ X-ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XI СТОЛІТТЯ

РОЗРОБИВ: вчитель історії Остапієнко С. В. ДАТА ПРОВЕДЕННЯ: 20 листопада 2012 р.

КЛАС: 7.

ПОЛТАВА – 2012

ТЕМА. КУЛЬТУРА КИЇВСЬКОЇ РУСІ НАПРИКІНЦІ X — У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XI СТОЛІТТЯ

Мета: дати уявлення про розвиток писемності та рівень освіченості населення Київської Русі; охарактеризувати розвиток мистецтва; формувати навички самостійної роботи, розвивати вміння аналізувати, висловлювати власну думку, працювати з різноманітними історичними джерелами.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: Історія України: Підруч. для 7 класу.-К.: Грамота, 2007; атлас «Історія України. 7 клас», ілюстрації до теми, тематична художня література, тематична презентація, комп'ютер, проектор, монітор.

Поняття: «глаголиця», «кирилиця», «мозаїка», «фреска», «культура».

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Тема уроку записана на першому слайді презентації. Представлення тематичної художньої літератури для додаткового читання.

Запитання й завдання

1. Назвіть роки існування держави Київська Русь?

2. Коли було запроваджено християнство на Русі?

3. Назвіть роки правління Володимира Великого?

4. Назвіть роки правління Ярослава Мудрого?

5. Дайте визначення поняття «культура».

Запис визначення поняття «культура» у робочий зошит. Ознайомлення учнів з планом вивчення нового матеріалу. Запис у робочий зошит.

План вивчення нового матеріалу.

1. Мова та писемність.

2. Освіта.

3. Усна народна творчість.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

4. Архітектура.

5. Малярство.

6. Музичне мистецтво.

Робота по групах. Робота зі схемою «Культура Київської Русі»

Доведіть, що кожен із зазначених чинників впливав на розвиток культури Київської Русі, та визначте, яким саме (позитивним чи негативним) міг бути цей вплив.

III. Вивчення нового матеріалу.

Робота з матеріалами презентації. Запис до робочого зошита визначення понять «глаголиця», «кирилиця», «мозаїка», «фреска».

Робота з навчальним підручником

Прочитати текст підручника, скласти план відповіді на тему «Малярство» та «Музичне мистецтво».

Самостійна робота

На основі інформації з підручника та додаткової інформації з тематичної презентації скласти таблицю «Культура Київської Русі».

Галузь культури

Характерні ознаки

Найвідоміші пам'ятки

Архітектура

1. Будівельний матеріал — дерево, камінь, цегла.

2. Після прийняття християнства поширюється цегляне будівництво.

3. Оздоблення храмів фрезками та мозаїками.

4. Під час будівництва храмів використовували такі архітектурні елементи, як апсида, купол.

5. Вплив Візантії.

1. Десятинна церква.

2. Софійський собор.

3. Золоті ворота.

Малярство

1. Мозаїка та фреска — зразки монументального живопису, що були поширені на Русі.

2. Найбільш поширені релігійні теми. Але трапляються і світські сюжети.

3. Станковий живопис представлений іконописом.

4. Розвиток книжкової мініатюри.

1. Мозаїчні та фрескові розписи Софійського собору — Оранта, зображення Ярослава Мудрого з сім'єю, сцени полювання.

2. Мініатюри Євангелія, написаного в 1056 — 1057 рр.

Музична творчість

1. Велика кількість музичних інструментів.

2. Розвиток церковної музики — хорового співу, що прийшов з Візантії.

Численні фольклорні пам'ятки — народні обрядові пісні, веснянки, колядки.

IV. Підбиття підсумків уроку.

Результатом підбиття підсумків уроку є висновок про високий рівень розвитку культури Київської Русі у X — у першій половині XI ст.

V. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника (Історія України: Підруч. для 7 кл.- К.: Грамота, 2007. Параграф 10), читати, відповідати на питання.

2. Підготувати розповідь про одну з архітектурних пам'яток Київської Русі.