Тема : «Рівняння хімічних реакцій»
Мета : а) навчальна: поглибити знання про хімічні реакції; сформувати поняття про хімічне рівняння як про умовне зображення хімічної реакції; пояснити правила складання рівнянь хімічних реакцій, підбору коефіцієнтів, спираючись на закон збереження маси речовини, сформувати вміння урівнювати рівняння хімічних реакцій;
б) розвиваюча: розвивати логічне мислення, хімічну мову, вміння спостерігати, аналізувати, збагачувати науковий світогляд учнів;
в) виховна: формувати позитивне ставлення до навчання, зацікавленість хімією як наукою, вчити учнів будувати аргументовані відповіді, висловлювати і доводити свою точку зору, виховувати вміння працювати в колективі, розвивати комунікативні здібності учнів;
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та набуття нових умінь;
Вид уроку: урок-вправа;
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, ПК, дидактичний матеріал;
Базові понят- атом, молекула, коефіцієнт;
тя й терміни:
Методи проведення: бесіда, розповідь вчителя, робота з ПК, тестування, індивідуальна робота, хімічний диктант, фронтальне опитування, демонстрація, вправи, короткотривала самостійна робота.
План уроку:
№ | Етапи уроку | Методи проведення | Тривалість |
1. | Організаційний момент | бесіда, розповідь вчителя | 2 хв. |
2. | Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього зовдання | тестування, інд. робота, хім. диктант, фронтальне опитування | 12 хв. |
3. | Мотивація навчальної діяльності | розповідь вчителя | 3 хв. |
4. | Вивчення нового матеріалу | розповідь вчителя, демонстрація | 8 хв. |
5. | Осмислення знань | вправи, розповідь вчителя, самостійна робота | 16 хв. |
6. | Домашнє завдання | розповідь вчителя | 2 хв. |
Зміст уроку:
Узагальнення спостережень дозволяє з'ясувати закономірності…
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Тема нашого сьогоднішнього уроку досить цікава і важлива. Одержані сьогодні знання ви будете використовувати не тільки на протязі вивчення хімії як науки, а й у повсякденному житті, в побуті. Перш ніж приступити до вивчення нової теми давайте з вами пригадаємо, що ми вивчали на минулих уроках, адже ці знання нам знадобляться для розуміння нової теми.
Учні об’єднуються в 3 групи. Види роботи груп:
- тестування на ПК;
- хімічний диктант (дод. 1.), самооцінювання;
- хімічна розминка(взаємоперевірка знань теоретичного матеріалу).
Перевірка домашнього завдання Вправа “Інтерв’ю» (фронтальне опитування):
1) Сформулюйте закон збереження маси.
2) Ким і коли був відкритий цей закон?
3) Що називається валентністю?
4) Дайте визначення поняття «молекулярна маса».
індивідуальна робота (дод. 2.), учні виконують завдання на перфокартках);
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
На минулому уроці ми з вами розглянули закон збереження маси речовини, а яке ж значення даного закону? На його основі складаються рівняння хімічних реакцій або хімічні рівняння. Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Хімічні рівняння».
Ознайомлення учнів з темою, метою, завданнями та структурою уроку (перегляд презентації).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Першу сторінку нашого уроку «Повторення» ми з вами вже перегорнули, спробуємо переглянути наступну сторінку. На минулому уроці ми з’ясували суть закону збереження маси речовин Ломоносова-Лавуазьє, ви одержали завдання підвищеної складності довести цей закон. Хто виконав його, прошу в кінці уроку здати мені на перевірку, а зараз ми з вами спробуємо, як Ломоносов і Лавуазьє, довести цей закон (Робота з ППЗ навчального призначення «Віртуальна хімічна лабораторія»). Отже, ви зараз «власноруч» довели один із основних законів хімії. Всі хімічні явища, (хімічні реакції) відбуваються згідно цього закону.
Пригадайте, які явища називаються хімічними? Так, вірно, це явища під час перебігу яких одні речовини змінюються на інші. Хімічні явища ще називають хімічними реакціями, а от
хімічне рівняння — це умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул і коефіцієнтів.
Складається з: лівої частини правої частини
Na + S Na 2S
речовини речовини після
до реакції реакції
маса речовини до реакції дорівнює масі речовини після реакції. Тому, необхідно розставити коефіцієнти перед формулами речовини так, щоб у правій та лівій частинах рівняння число атомів кожного елемента було однаковим. Рівняння матиме вигляд:
2Na + S Na 2S
![]()
2∙23 + 32 ══ 78
78 78
ІV. Осмислення знань:
а) закріплення нового матеріалу:
1. Один учень на дошці (по 1 рівнянню), інші в зошитах (керована практика):
1. Al + S → AI2S3
2. H2 + Cl2 → HCI
3. Са + O2 → СаО
4. Fe + Сl2 → FeCI3
5. К + O2 → K2O2
6. АІ + O2 → АІ2O3
7. Cr + Cl2 → CrCI3
Кожен учень, який працює біля дошки за результатами зрівнювання рівнянь, приведених вище, дає відповідь на питання лабіринту.
б) формування навичок практичного використання:
2. Учні об’єднуються в групи та урівнюють рівняння, допомагають один одному, перевіряють правильність виконання (слайд 23-26 загальної презентації).
а) Na + Br2 → NaBr;
б) Р + О2 → Р2О5;
в) КСlО3 → КСl + О2;
в) КСlО3 → 2КСl + О2;
д) FeCl3 + Br2 → FeBr3 + Сl2.
в) контроль засвоєння матеріалу:
3. Частина учнів виконує короткотривалу самостійну роботу на перфокартках (дод. 3.), частина (в залежності від кількості комп’ютерів) проходить тестування на ПК.
V. Домашнє завдання:
1. Поурочне: а) параграф підручника, конспект.
б) завдання Чомучки:

2. Індивідуальне: підготувати повідомлення про життя та діяльність Лавуазьє та Ломоносова.
3. Випереджальне: вивчити алгоритм складання рівнянь хімічних реакцій.
Додаток 1.
Хімічний диктант
1. Скласти формули:
- сільфур (ІV) оксиду;
- натрій хлориду;
- фосфор (V) оксиду.
2. Визначити валентність атомів елементів у сполуках:
- Fe2O3;
- SO3;
- CaO.
3. Обрахувати масову частку Оксигену у манган (VII) оксиді.
Додаток 2.
Індивідуальна робота
І варіант
1. Записати хімічну формулу речовини, що складається із двох атомів Натрію,
одного атома Карбону та трьох атомів Оксигену.
2. Вкажіть вираз в якому наведено лише якісний склад даної речовини:
а) молекула складається із двох атомів Натрію, одного атома Карбону та трьох атомів Оксигену;
б) молекула складається із трьох хімічних елементів - Натрію, Карбону і Оксигену;
в) молекула складається з шести атомів.
3. Обчислити відносну молекулярну масу даної речовини.
ІІ варіант
1. Записати хімічну формулу речовини, що складається із двох атомів Калію, одного атома Сульфуру та трьох атомів Оксигену.
2. Вкажіть вираз в якому наведено лише кількісний склад даної речовини:
а) молекула складається із двох атомів Калію, одного атома Сульфуру та трьох атомів Оксигену;
б) молекула складається із трьох хімічних елементів - Калію, Сульфуру і Оксигену;
в) молекула складається з шести атомів.
3. Обчислити відносну молекулярну масу даної речовини.
ІІІ варіант
1. Записати хімічну формулу речовини, що складається з одного атому Калію,
одного атому Нітрогену та трьох атомів Оксигену.
2. Вкажіть вираз в якому наведено лише кількісний склад даної речовини:
а) молекула складається з одного атому Калію, одного атому Нітрогену та трьох атомів Оксигену.
б) молекула складається із трьох хімічних елементів - Калію, Нітрогену і Оксигену;
в) молекула складається з п’яти атомів.
3. Обчислити відносну молекулярну масу даної речовини.
Додаток 3.
Перфокартки для самостійної роботи
Варіант 1 Прізвище __________________ Урівняти рівняння хімічних реакцій: а) Fe(ОН)3 → Fe2О3 + Н2О; б) А12О3 + H2SО4 → A12(SО4)3 + Н2О; в) НС1 + Сг2О3 → СгС13 + Н2О; г) Na + Н2О → NaOH + Н2; Оцінка _______ |
Варіант 2 Прізвище __________________ Урівняти рівняння хімічних реакцій: а) А1С13 + NaOH → А1(ОН)3 + NaCl; б) Fe2О3 + HNО3 → Fe (NО3)3 + H2О; в) А1 + І 2 → А1І3; г) Fe2О3 + Н2 → Fe + Н2О; Оцінка _______ |
Варіант 3 Прізвище __________________ Урівняти рівняння хімічних реакцій: а) FeС13 + КOH → Fe(ОН)3 + КCl; б) А12О3 + HNО3 → А1(NО3)3 + H2О; в) А1 + F 2 → А1F3; г) Сг2О3 + Н2 → Сг + Н2О; Оцінка _______ |
Варіант 4 Прізвище __________________ Урівняти рівняння хімічних реакцій: а) А1(ОН)3 → А12О3 + Н2О; б) Fe 2О3 + H2SО4 → Fe 2(SО4)3 + Н2О; в) НІ + Сг2О3 → СгІ3 + Н2О; г) К + Н2О → КOH + Н2; Оцінка _______ |


