Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
6 клас
СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ
Мета:
- пояснити учням способи творення іменників в українській мові, визначити найпродуктивніший із них, навчити визначати способи творення іменників, водночас повторюючи будову слова;
- розвивати уміння в учнів визначати іменники в тексті на слух, орфографічну зоркість, логічне мислення;
- виховувати патріотичні почуття та сумлінне ставлення до навчання.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, проектор, український віночок, квіти
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент
Доброго ранку, діти! Сьогодні урок буду вести я. Мене звуть Олена Миколаївна. Складіть долоні і уявіть, що тримаєте сонячну квітку, а тепер поверніть один до одного і побажайте щось приємне.

Вранці зайчик приніс мені телеграму, в якій запрошує нас у гості до лісу. Ви згодні? Діти, в гості без подарунка не ходять, тому вам треба зібрати квіти і зробити зайчику віночок. Здобути квіти непросто, їх треба зібрати на галявинах. Кожна квітка має ціну: червона-3б.,синя-2б, жовта-1б. Щоб потрапити до лісу. Треба згадати деякі правила. Відкрийте зошити і запишіть число, класна робота.

II.Актуалізація опорних знань
Увага на екран!

До якої частини мови належать ці слова? Як ви визначили?
Як називаються ці слова?
Ваше завдання – зашифрувати ці слова за допомогою геометричних фігур.
Увага на дошку! ( На дошці розташовані геометричні фігури )
Ви бачите геометричні фігури. Кожна фігура позначає якусь частину слова. Подивіться приклад шифрування на екрані.
Перевірка на слайді.

За допомогою чого утворилися подані іменники? Відповіді.
Учні визначають вже відомі способи творення. Повішати стрічки зі способами творення (префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, складання основ).
Якщо ми визначили способи, за допомогою яких творяться іменники, як ви гадаєте, яка тема нашого уроку?
III.Оголошення теми.
Слово вчителя.
За традицією в українському віночку сім стрічечок, а на нашому віночку скільки? Способів творення іменників теж сім. Отже, зараз ви дізнаєтесь ще про три способи творення іменників.
Мета нашого уроку - навчитися визначати способи творення іменників, визначити найпродуктивніший спосіб, повторити відомості про будову слова, розвивати уміння визначати іменники в тексті і на слух.
IV.Мотивація навчання.

«Який співець, який поет, письменник уперше слово вигадав –іменник?» Білоус у вірші «Злитки золоті».Чи знаєте ви, що у найбільшому 11-томному «Словнику української мови» більше 135000 слів. Іменників у словнику майже половина. Отже, наше мовлення наполовину складається з іменників, тому ми повинні постійно збагачувати словниковий запас. В цьому нам і допоможуть способи творення іменників.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Увага на екран!

Знайдіть іменник. Від якої частини мови він утворився? Що відбулося при творенні?
Такий спосіб творення називається безафіксний. Повішати стрічку з назвою.
Увага на екран!

Що відбулося з першими словами? Як називається таке скорочення слів?
Що відбулося з другим словом?
Такий спосіб називається – скорочення слів
Повішати стрічку з назвою.
Увага на екран!

Поставте питання до слів солодке. Що відбулось?
Перехід прикметника в іменник.
Повішати стрічку з назвою.
Підсумок Схема-опора.

Запишіть у зошит схему-опору.
Пам`ятаєте , що ми повинні визначити найпродуктивніший спосіб творення?
Увага на екран!

Збірні іменники!
Висновок.
Іменники, утворенні від дієслів.
Висновок.
Увага на екран!

Діти, з яким почуттям вимовляються ці іменники? Яка частина слова надає такого значення?
Вірно, таких суфіксів дуже багато, і вони можуть надавати не лише зменшувально-пестливе значення. Прочитайте слова.

Такі суфікси називаються суфікси оцінки.
Висновок. Суфіксальний спосіб-найпродуктивніший.
Подивіться на віночок, стрічки є, а кольорових квіточок немає. Треба заробити квіточки.
VI. Вправи на закріплення
Ми потрапили до лісу на галявину Загадкову.

Наступна галявина Конкурсна

Галявина Вибіркова (диктант-взаємоперевірка)
Галявина Творча

VII.Підсумок
Що ми вивчили сьогодні? Давайте ще раз закріпимо ваші знання за схемою-опорою.
VIII.Домашнє завдання
IX.Оцінювання
Давайте прикрасимо наш віночок. Тепер не соромно його дарувати.
X.Рефлексія



