Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Ганна Олегівна Коняхіна,

переможець обласного етапу і учасник Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2007»

Перший урок за темою «Дієприслівник» у 7-му класі

Т е м а. Дієприслівник як особлива форма дієслова.

Мета: сформувати в учнів поняття про дієпри­слівник як особливу форму дієслова та дієприслів­никовий зворот; ознайомити з видами дієприслів­ників, способами творення їх, правилами написан­ня не з дієприслівниками; розвивати логічне мис­лення учнів, уміння цілісно сприймати матеріал, ре­алізовувати на практиці свої знання, формувати сталий інтерес до рідної мови, самокритичність, са­мостійність у здобутті знань.

Обладнання: схема "Дієприслівник" (на слайдах), алгоритм "Самоконтроль-прогноз", "ко­льорові смужки" (паперовий або електронний варіант), тестові завдання.

Тип уроку: урок формування мовної компе­тенції.

Хід уроку

Слово вчителя. Назвати дію, стан, процес, вира­зити ставлення чи побажання нам допомагають дієслова. Проте часто дії, стани, процеси супрово­дять одне одного, тобто відбуваються одночасно. Наприклад, ми можемо йти і співати, слухати і пи­сати, малювати і говорити. Але як же тоді визначи­ти, яка дія основна, а яка - додаткова? Розгляньмо два речення:

1. Па пагорбі сніг танув і розтікався струмками. 2. На пагорбі сніг, танучи, розтікався струмками.

У першому реченні складно визначити головну дію, здається, що спочатку сніг розтанув, а потім розтікався струмками. Але ж насправді обидва про­цеси відбувалися одночасно. Виразити це дає змогу дієприслівник у другому реченні, який позначає до­даткову дію.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Отже, використання такої форми дієслова, як дієприслівник, робить наше мовлення точнішим і лаконічнішим, а відтак, - зрозумілішим. Щоб цього навчитися, потрібно знати багато важливого про особливу форму дієслова - дієприслівник.

Запишіть тему сьогоднішнього уроку - "Діє­прислівник як особлива форма дієслова". Ми по­винні засвоїш морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієприслівника, ознайомитися з правилами правопису, способами творення дієприслівника від ді< слова, тобто розглянути діє прислівник у цілому. Вже на цьому уроці ми спробуємо спрогнозувати свої результати за допомогою алгоритму, а також застосувати здобуті теоретичні знання на практиці під час виконання тесту. Скористаймося для цього кольоровими смужками, де на білому полі фіксува­тимемо результати самоконтролю за алгоритмом, а на червоному - підсумки тесту.

Лекція-візуалізація. Учитель розповідає про дієприслівник, підсумовуючи кожну частину лекції відповідним слайдом.

П л а н

1. Поняття про дієприслівник, його ознаки та синтаксична роль.

2. Категорія виду дієприслівників і творення їх.

3. Написання не з дієприслівниками.

4. Дієприслівниковий зворот, розділові знаки при ньому.

Слайд 1

Дієприслівник

незмінна форма дієслова

додаткова дія

що роблячи? що зробивши?

Слайд 2

дія + прислівник

поєднує ознаки:

Слайд 3

дієслова

1.Час

а) теперішній: знаючи, пишучи,]

б) минулий: знавши, писавши.
2. Вид

а) недоконаний —> що роблячи?
теперішній час Ù Ù

дієслова 3 ос. мн. + - учи, (-ючи), -ачл, (-ячи)

грають + -ючи = граючи

стоять + -ячи = стоячи

б) доконаний —> що зробивши?

Інфінітив Ù Ù

дієслова 3 ос. мн. + -ши, -вши

грати + -вши = гравши

Слайд 4

Прислівника

1.Незмінний: відкидаючи, переповівши.

2. Синтаксична роль - обставина.

Пройшовши півдороги, Яків повеселів. (Обставина часу.)

Слайд № 5

Дієприслівниковий зворот

(дієприслівник + залежні слова)
­1. ДЗ, ____==. 2. ____, ДЗ, ==. 3. ____==, ДЗ.

На письмі виділяється комами

Слайд № 6

Не з дієприслівниками

ОКРЕМО

РАЗОМ

Завжди: не пишучи.

Утворені від дієслів:

а) які без не не вживаються:
неволячи;

б) з префіксом недо-:
недобачаючи.

Робота зі слайдами. Гра "Продовжи ланцю­жок". Щоб засвоїти новий матеріал, ви одне за од­ним відповідаєте на запитання, тобто розкриваєте зміст понять, які я показую на схемі.

(Учитель вказує на слона: дієприслівник, дієслова, час, вид, прислівник, синтаксична роль, доконаний вид, недоконаний вид, дієприслівниковий зворот, не з дієприслівниками.)

Прогнозування результатів. Самооцінка знань за алгоритмом.

Подивіться на дошку, де розміщено алгоритм "Самоконтроль-прогноз", який складається з речень з однаковим початком і кінцем. Ви маєте виставити бал, який прогнозує наші результати у вивченні теми "Дієприслівник". Свої прогнози фіксуєте на білому полі "кольорових смужок", навпроти номера запитання.

Я вважаю, що можу вивчити

на ……… балів

ü поняття про дієприслівник, його ознаки та синтаксичну роль

ü види дієприслівників і творення їх

ü правила написання не з дієприслівниками

ü дієприслівниковий зворот, розділові знаки при ньому

Підсумуйте бали і поділіть на 1 (кількість запи­тань), середній бал запишіть унизу білого поля.

Практичні завдання

* Для учнів, які прогнозували свої знання в середньому від 4 до 7 балів.

Тест

1. Дієприслівники виражають:

а) ознаку предмета за виконаною дією;

б) додаткову дію або стан предмета;

в) ознаку предмета за кольором.

2. Знайдіть дієприслівник:

а) прикрасити;

б) прикрашаючи;

в) прикрашений.

3. У реченні "Жита зашелестіли, підіймаючи догори колоски" дієприслівник із залежними словами виражає:

а) означення;

б) присудок;

в) обставину.

4. Дієприслівники мають форму:

а) лише доконаного виду;

б) лише недоконаного виду;

в) доконаного і недоконаного виду.

5. Укажіть дієприслівник доконаного виду:

а) пишучи;

б) читаючи;

в) переглянувши.

6. Визначте дієприслівник недоконаного виду:

а) говорячи;

б) вийшовши;

в) отямившись.

7. Дієприслівниковий зворот, виступаючи в реченні об­ставиною, на письмі...

а) виділяється лише тоді, коли стоїть у кінці речення;

б) комами не виділяється;

в) виділяється комами незалежно від місця в реченні.

8. У реченні "Степ струснувши з себе робу горить рів­ним ЖОВТІ їм кольором" не виділений комами дієприслівни­ковий зворот стоїть:

а) на початку речення;

б) усередині речення;

в) у кінці речення.

9. Виділіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки при дієприслівниковому звороті:

а) Вітри північні тремтять, затихаючи між кущами лавровими (Леся Українка):

б) Солодкою стрілою пізній цвіт скрадаючись, приморозок ронить (М. Рильський);

в) Весняний вітер нетерпляче зітхає оббігаючи узлісся (Леся Українка).

10. Не з дієприслівниками пишеться разом лише тоді, коли дієприслівник:

а) без не не вживається;

б) стоїть у реченні перед дієсловом - присудком;

в) виражає спосіб дії.

11. Знайдіть дієприслівник, який з не пишемо разом. а) (не) хтуючи; б) (не) знаючи; в) (не) спитавши.

12.Укажіть дієприслівник, що з не пишемо окремо:

а) (не) підстрибнувши;

б) (не) дочуваючи;

в) (не) зчувшись.

* Для учнів, які спрогнозували свої знання в середньому від 8 до 12 балів.

Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.

Весна, перемішавши промені сонця й фарби веселки, кидала їх з високості на землю, які ловив ліловий бузок. Бузок здавна відомий не лише чарівністю й ніжністю квіток. Парфумери, виготовляючи свою пахучу про­дукцію, використовують його ефірні духмяні олії. Меди­ки застосовують бузок, лікуючи хвороби нирок. Такий звичайний на вулицях, у скверах та парках міст, сіл, бу­зок посідає чільне місце в колекції рослин Центрально­го ботанічного саду ПАН України (3 журн.).

I. Знайдіть і випишіть з тексту дієприслівники. Якими членами речення вони виступають?

II. Укажіть вид виписаних дієприслівників. Від підкреслених у тексті дієслів утворіть дієпри­слівники.

III. Випишіть виділене речення, розставляючи розділові знаки при дієприслівниковому звороті. Підкресліть дієприслівникові звороти за їхньою синтаксичною роллю в усіх реченнях тексту.

IV. Доповніть текст одним реченням з дієпри­слівником, який вживається з часткою не.

Самоконтроль і самооцінювання. Викопавши тест, учні з середнім балом 4-7 перевіряють відпо­віді за таблицею, поданою на дошці, іі підсумову­ють результати у 1-х трійках запитань. Кожна пра­вильна відповіді) - З бали, за три завдання -9 балів. Ці результати фіксують на червоному полі кольорових смужок: за 1-3 завдання тесту навпро­ти цифри "Г, за 1 -6 навпроти цифри "2" і т. д. Якщо в одержаних результатах бодай за одну трійку завдань є 9 балів, то до них додають З бали бонусу. Потім підсумовують бали червоною поля і ділять на 1 (кількість питань алгоритму), а внизу записують середній бал.

Таблиця відповідей

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

а

+

+

+

+

б

+

+

+

в

+

+

+

+

Учні, які працювали з текстом, перевіряють ро­боту колективно. 3а правильну відповідь дістають по 6 балів, підсумовуючи результати за кожну пару завдань. За 7-ме завдання, яке перевіряє вчитель, одержують максимум 12 балів, а якщо допущені по­милки, то віднімають по 2 бали за кожну.

У ч и те л ь. Порівняйте результати двох смужок: що легше - засвоїти теоретичний матеріал чи засто­сувати його на практиці? Підніміть руки: 1) у кого середній бал обох смужок збігається; 2) у кого се­редній бал білого поля більший, ніж червоного; 3) у кого середній бал червоного поля більший, ніж білого. (Учитель докладно аналізує результати учнівського самоконтролю.)

Підсумовуючи вивчене, складіть монолог «На уроці я засвоїв..»

Домашнє завдання.

1. Вивчити конспект.

2. Скласти таблицю "Розрізнення форм дієслова", запам'ятати морфологічні ознаки іі синтаксичну роль дієприкметника і дієприслівника.