ДОСКОНАЛА КОНКУРЕНЦІЯ.
ВПЛИВ КОНКУРЕНЦІЇ НА ПОВЕДІНКУ СУБ’ЄКТІВ РИНКУ
Укладач: Олексій Гоманюк,
вчитель економіки
загальноосвітньої школи № 4 м. Ківерці
Волинської області
КЛАС: 10-й (непрофільний).
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хв.
КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ: 15 осіб.
МЕТА:
з’ясувати основні проблеми досконалої конкуренції;
закріпити знання про основні форми організації ринку;
на практиці зрозуміти ідеї конкуренції через «випробування на собі»;
вміти проводити економічні розрахунки;
сформувати ініціативність та активність.
МЕТОДИ РОБОТИ:
міні-лекція;
дискусія;
симулятивна гра.
ОБЛАДНАННЯ: роздатковий матеріал до гри (інструкції), маркери, наліпки, значки.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Базілінська О. Я., Мініна О. В. Мікроекономіка. Навч. посіб. / За ред. ілінської. Видання 2-ге, перероб. та доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2005.
2. , Цікава економіка. Навчальний посібник з економіки для учнів 10-11 класів. – Кам′янець-Подільський: Аксіома, 2007. – 304 с.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Повідомте учням, що не всі ринкові структури можна спостерігати в реальному житті. Так, ринок досконалої конкуренції, який ніким не регулюється, і чиста монополія, за якої все виробництво певного виду продукції зосереджується на одній єдиній фірмі, – це крайні випадки полярних ринкових структур. У практиці господарювання лише деякі галузі наближено нагадують їх. Тому досконалу конкуренцію і чисту монополію називають ідеальними ринковими структурами. Ідеальні ринкові структури представляють собою прості ситуації. Фактично, це наукові абстракції, в яких не беруться до уваги багато складних моментів та суперечливих впливів. Абстрагування дає змогу провести науковий аналіз у чистому вигляді, виявити закономірності поведінки господарюючих суб’єктів, щоб поглибити розуміння реальних процесів, які спостерігаються в житті.
Зазначте, що сьогодні на занятті учні визначать основні проблеми досконалої конкуренції і під час економічної гри виявлять вплив конкуренції на поведінку покупців і продавців на ринку.
2. Запитання до учнів:
1. Що є економічною основою конкуренції?
2. Які функції виконує конкуренція?
3. У чому суть досконалої конкуренції?
3. Мотивація до навчання
Конкуренція як економічна категорія є суперництвом між учасниками ринкового господарства за кращі умови виробництва, купівлі і продажу товарів (послуг). Конкуренція сприяє формуванню певного складу мислення підприємців. Відсутність «добросовісної», «здорової» конкуренції призводить до монополії виробництва і, як наслідок, зростання тіньової економіки, яка нічого не має спільного із законним веденням бізнесу. Тому важливо знати суть досконалої конкуренції і розуміти вплив конкуренції на функціонування ринкової економіки, поведінку продавців та покупців.
4. Розповідь учителя
Досконала конкуренція на практиці буває рідко. Аналіз цього типу ринкової структури дає змогу визначити способи найефективнішого розподілу виробничих ресурсів, а також порівняти й оцінити функціонування реальної економіки.
Уважається, що ринкова економіка з досконалою конкуренцією забезпечує високу виробничу ефективність. Однак виникає кілька гострих проблем.
Така система розподіляє доходи між учасниками виробничого процесу дуже нерівномірно. Нерідко виявляється, що значна частина населення не може задовольнити своїх елементарних потреб.
Така економіка призводить до значних побічних наслідків, у тому числі негативних. За умов досконалої конкуренції кожен виробник намагається мінімізувати витрати. Відтак фірми уникають витрат, пов’язаних зі збереженням довкілля.
За умов досконалої конкуренції не можна забезпечити виробництва суспільних благ (мостів, маяків, дамб, об’єктів національної оборони тощо). Ці блага конче потрібні споживачам.
Невеликий розмір типової конкурентної фірми не дає їй змоги фінансувати значні науково-дослідні роботи.
Отже, щоб виправити слабини досконалої конкуренції, в ринковій економіці мають існувати інші форми організації ринку.
Поведінка виробника за умов досконалої конкуренції
Виробник не може вплинути на ціну продукту. Маючи на меті максимізацію прибутку, він здатний впливати лише на обсяги виробництва.
Вирішуючи питання, скільки виробляти, виробник зіставляє виручку від реалізації додаткової одиниці продукту (граничну виручку – МR) і витрати на виробництво цієї одиниці (граничні витрати –МС). Якщо граничні витрати починають перевищувати виручку, то це сприймається виробником як сигнал до припинення збільшення виробництва.
5. Економічна гра « Віджети і бластери»
(Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Використано за дозволом НРЕО. Тільки для використання у класі. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено)
Гра дає змогу виявити вплив конкуренції на поведінку покупців і продавців; глибше зрозуміти ідеї, що стоять за конкуренцією, безпосередньо через «випробування на собі». Гра надзвичайно проста за концепцією й у виконанні. За формою проведення вона досить гнучка і дозволяє у модифікації спиратися на конкретний досвід учнів.
Інструкція до гри
Під час гри більшість учасників виконуватиме роль Споживачів. Решта гратиме роль Власників крамниць. Найбільш вдалим співвідношенням продавців і покупців є 1 : 3.
Дуже добре, якщо запланована кількість учасників гри така, що дозволяє мати не менше чотирьох Власників магазинів (продавців). Для початку краще розвести місця «крамниць» (столи) якнайдалі одне від одного, якщо це, звичайно, можливо у класі.
Тривалість не перевищує 20 – 30 хвилин. Варто запланувати час на обговорення. Іноді виникає необхідність встановлювати часові обмеження, якщо гра триває надто довго.
Запланованим результатом гри є розуміння учасниками суті ринкової конкуренції, вияву негативних і позитивних рис, її вплив на ціну: удосконалення навичок заповнення ділових бланків.
Стимули. Очевидно, як і в справжньому діловому світі, важливою умовою є наявність стимулів, щоб учасники до витрачання і заробітку «грошей» поставилися серйозно. Тут має бути елемент конкуренції – оголошення переможця і нагородження.
Дії гравців. Власники крамниць і покупці можуть вільно взаємодіяти. У покупця є право домовлятися про зниження ціни продажу. Продавець має право підвищувати ціну на свій товар, якщо кількість покупців дозволяє це зробити; і знижувати ціну, якщо покупець має намір придбати велику партію товарів.
Обладнання. Для гри необхідні два основні документи: інструкція для власників крамниць з відомістю для торговельних операцій, інструкція для покупців з відомістю для операції купівлі. Для гри вони готуються чистими (додатки 1,2), відповідно до кількості учасників.
Власникам крамниць для підготовки значків, вказівників необхідний папір, олівці, маркери.
Правила гри. Метою «продавців» є отримання максимальних прибутків. Мета «покупців» – отримати максимальну користь. В інструкціях, які отримують учасники гри, описані правила гри. Важливо попередні обговорення умов гри проводити для обох сторін окремо, щоб «покупці» та «продавці» не знали про завдання, цілі та витрати протилежної сторони.
Власник магазинів і покупці повинні записувати всі свої операції купівлі – продажу у відомості торговельних операцій (Додатки 1, 2). Це дає можливість не використовувати гроші, такий запис служить чеком і забезпечує гру за правилами.
Хід гри
Вступна частина. Керівник вручає кожному продавцеві інструкцію з відомістю для операцій продажу. Відповідно до інструкції кожен власник крамниці (продавець) розпочинає гру, маючи на «складі» 60 віджетів та 30 бластерів. Вартість виробництва кожного віджета – 4 грн., кожного бластера – 9 грн. Отже, щоб отримати прибуток, продавець повинен заробити більше, ніж 510 грн. (240 грн. + 270 грн.). Він мусить продавати свій товар і отримувати прибуток, бо вже поніс певні витрати, заплативши за виробництво бластерів та віджетів. Керівник гри може дати декілька хвилин власникам крамниць на підготовку знаків, вказівників тощо.
Кожен покупець починає гру з бюджетом 250 грн., за які він купуватиме віджети і бластери (або тільки віджети, або тільки бластери). Споживачі не зацікавлені в заощадженні грошей, оскільки в кінці гри корисність визначається не кількістю грошей, а кількістю придбаних віджетів чи бластерів. (Споживачі можуть запитати керівника, скільки коштують віджети і бластери). Вони повинні купувати товар за якнайвигіднішою для себе ціною, яку вдасться вторгувати у продавців. Ця ціна може змінюватися довільно.
Для керівника цієї гри важливо впевнитися, що в наявності є достатньо купівельної сили (покупців із 250 гривнями в кишенях), щоб потенційно викупити весь запас товару. Коефіцієнт 1 : 3, власне, і є тим співвідношенням.
Основна частина. Продавати свій товар продавці починають, пропонуючи його покупцям за певною ціною. В результаті відбувається торг між продавцями і покупцями. У процесі торгу покупці звертаються до різних моделей, прагнучи придбати необхідний товар за нижчою ціною. Після завершення угоди купівлі – продажу продавець записує в таблиці (Додаток 2) прізвище покупця, кількість проданих віджетів і бластерів, їхню ціну, загальний прибуток від продажу і кількість товару, що залишилось. Продавець повинен прагнути продати свій товар за максимальною ціною з урахуванням поведінки конкурентів.
Завдання покупця в межах свого бюджету придбати якомога більше віджетів і бластерів. Після завершення угоди купівлі – продажу покупець робить відповідні записи в таблиці покупця (Додаток 1). Для кожного покупця гра полягає в серії послідовних покупок, і він завершує гру після витрати всіх грошей, а для продавця – після продажу всіх віджетів і бластерів.
Підсумок гри. Керівник оголошує про завершення гри після закінчення торгів або може обмежити її в часі, якщо гра затягується (залежно від ситуації).
При підведенні підсумків гри визначається переможець серед продавців за найбільшим прибутком, а серед покупців переможцем стає той, хто одержав найбільшу кількість корисності.
Обговорення завжди проходить жваво, бо учасники мають змогу бути активними представниками моделювання ринкових взаємовідносин і питання, які підлягають обговоренню, є для них зрозумілими.
Перед дискусією вже визначені переможці серед покупців і продавців, тому найпершим є запитання до них стосовно стратегії:
Як вони старалися виграти?
Типова відповідь власників крамниць: вони ставили ціну настільки високою, щоб покупці могли заплатити. Погляди на те, яка ціна доречна, дуже часто змінюється.
Споживачі завжди порівнюють ціни, а продавці реагують на це.
Як змінювалися ціни протягом гри?
Учасники легко зауважують тенденцію ціни опускатися відповідно до зниження продавцями меж прибутків. Також очевидним стає те, що ціни демонструють властивість збігатися до «точки рівноваги».
Пізніше, під час гри, коли залишиться менше продавців, ціни знову підскочать. Це дає підстави для аналізу причинного зв’язку.
Уже на підставі здобутого досвіду учасники, як правило, здатні самостійно запропонувати основні умови для виникнення досконалої конкуренції.
Підсумок гри: нагородження переможців економічної гри.
6. Висновок
Повторіть з учнями ключові моменти цього уроку:
1. Особливість досконалої конкуренції полягає в тому, що окрема конкурентна фірма не може відчутно вплинути на ринкову ціну, встановити ціну вище, ніж ринкова.
2. На ринку існує дуже велика кількість інших продавців-конкурентів, і покупці можуть придбати необхідну кількість цієї продукції в інших продавців за ринковою ціною.
3. Ринкова ціна формується на ринку під впливом попиту і пропозиції.
Додаток 1
Інструкція для покупців
Ваше завдання – якнайвигідніше купити віджети і бластери, виходячи з бюджету 250 грн.
Ви можете одночасно купувати 2 продукти.
1. Віджети: кожен віджет приносить одну корисність.
2. Бластери: кожен бластер приносить 3 корисності.
3. Коли ви витратите всі гроші, підрахуйте, яку корисність ви отримали.
У цій таблиці записуйте ваші операції купівлі
Віджети і бластери | |||||
Прізвище, ім'я продавця | Придбаний продукт (віджет чи бластер) | Кількість шт. | Корисність | Ціна грн. | Скільки грошей залишилось для наступних покупок |
4. Щоб підрахувати вигоду, яку ви отримали, помножте кількість віджетів, що ви придбали, на 1, а кількість бластерів на З.
___ Вх1= ___ корисність____ Бх3 =____корисність
5. Додайте два показники, а суму впишіть тут_________.
6. Виграє покупець, який отримав найбільшу корисність.
Додаток 2
Інструкція для власників крамниць
Ваше завдання – отримати якнайбільший прибуток, перепродуючи товар, що ви придбали, за більшу ціну.
У вас є два продукти.
1. Віджети: Виробництво кожного з них коштує 4 грн. У Вас на складі 60 віджетів. (Загальна вартість: 240 грн.)
2. Бластери: Виробництво кожного з них коштує 9 грн. У Вас на складі 30 бластерів. (Загальна вартість: 270 грн.)
Тут записуйте свої операції продажу
Віджети | ||||
Прізвище, ім’я покупця | Продана кількість, шт. | Ціна, грн. | Загальний прибуток від продажу грн. | Кількість товару, що залишилась, шт. |
Бластери | ||||
Прізвище, ім'я покупця | Продана кількість, шт. | Ціна, грн. | Загальний прибуток від продажу грн. | Кількість товару, що залишилась, шт. |
3. Підрахуйте загальний прибуток від продажу віджетів і бластерів.
Відніміть 510 гривень від вашого загального прибутку.
Впишіть суму тут _____.
Виграє продавець, який одержав найбільший прибуток.


