Великожолудська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Урок природознавства



 Різноманітність рослин у природі

Підготувала

вчитель 3 класу

2012

Тема. Різноманітність рослин у природі.

Мета. Продовжувати формувати поняття рослини, ознайомити із різноманітністю рослин в природі, вчити визначати окремі групи і види рослин, розвивати логічне мислення, виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Обладнання: таблиці із зображенням рослин, малюнки, гербарії, ППЗ «Природознавство.3клас.»

Хід уроку

І. Орг. частина.

Діти, сьогодні до нас завітали гості. Тому,

До гостей наших поверніться,

Привітайтесь, посміхніться,

Посміхніться сонечку: «Здрастуй, золотаве!»

Посміхніться один одному, погляньте ласкаво,

Хай сьогодні в кожне серце прийде часточка тепла

І всім, всім ми побажаєм - здоров’я, щастя і добра!

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

Руки гарно піднімати,

На уроці не дрімати

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати

Дружно й плідно працювати

Та знання мерщій хапати!

ІІ. Хвилинка спостережень.

-Яка зараз пора року?

-За якими ознаками ви дізнались, що саме така пора року?

- Чим вона подобається вам?

-Назвіть зимові місяці?

- Який зараз місяць?

1. Повідомлення групи «Пошуковці» про походження слова «Грудень».

У древніх римлян цей місяць називався «децембер» (що означало «десять»), тому що таким ішов по порядку.

А от слово «грудень» зустрічається вже на початку XІ століття. Воно свідчило про стан доріг, вказувало, що шляхи вже затверділи після листопадових дощів і відлиг, вкрилися грудками мерзлого грунту. У народі його прозвали

« першозимник» . В давнину казали: грудень – студень на всю зиму землю вистуджує. Відомі й такі назви – «стужайло», «хмурень», «лютовій», «вітрозим»,

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

«листовик».

Дні тепер найкоротші, зате ночі довгі. Тому й прозвали цей місяць «ніч року».

У цей день вшановується пам'ять благовірного князя Олександра Невського і святителя Митрофана. Наші пращури звернули увагу на те, що якщо 6 грудня моросить сніг і вітер з півночі, то через півроку - 6 червня - буде моросить дощ і дути північний вітер. У цей чай селяни святкували становлення санного шляху по снігу і по льоду.

Народні прикмети

Сухий грудень – суха весна та літо.

Якщо грудень багатий опадами - то червень дощовий.

Сніжний грудень - до сніжної зими.

Якщо грудень м’який – зима буде сувора.

Ось саме такими спостереженнями і по таких прикметах наші пращури планували свою діяльність.

Адже чим більше ми спостерігаєм – тим глибше розумієм навколишній світ.

2.Повідомлення працівника метеоцентру.

А зараз ми послухаємо повідомлення працівників метеоцентру про погоду на сьогодні та запишимо позначення в календар спостережень.

(Якщо холодно чи дощить)

Доброго дня, вас вітає метеослужба 3 класу. Сьогодні 6 грудня, вівторок. У нашому селі Великий Жолудськ невелика хмарність. Опадів немає. Вітер легкий. Температура повітря 2С. Записи робимо синім кольором.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

-Яку тему ми вивчали на попередньому уроці?

1. Групова робота.

1 група – із розсипаних літер скласти назви дерев. Назвати істотні ознаки.

Назвати дерева своєї місцевості.

2 група – скласти назви кущів. Назвати істотні ознаки.

Назвати кущі своєї місцевості.

3 група – скласти назви травянистих рослин. Назвати істотні ознаки.

Назвати трав’янисті рослини своєї місцевості.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

-Сьогодні ми з вами продовжимо мандрівку, але ви повинні відгадати зашифровані слова:

ЦБВАБВРБВСБВТБВВБВО РБВОБВСБВЛБВИБВН

Помандруємо по річках і морях, лісах і болотах.

Але матінка Природа надзвичайно оберігає мешканців свого царства і бажає, щоб ми відповіли на її питання. Якщо ви правильно дасте відповіді, то шлях нам відкриється і вона дасть дозвіл на подорож. Отже, гра «Так чи ні». Відповідаємо хором.

Мої любі діти, дуже вас прошу,

Хором усі дайте відповідь таку:

-Скажіть, а чи можна взимку або навесні

Гілочки з дерев ламати? –Ні.

-А якщо до саду завітає шпак,

Чи зробите йому шпаківню? – Так.

- А якщо багато квітів навесні,

Будете їх рвати? – Ну, звичайно ж, ні!

А якщо гніздечко побачиш ти в тіні,

Будеш його брати? – Ну, звичайно, ні!

А скажи, мій друже, дай хороший Знак,

Будеш берегти природу?

-Ну, звичайно ж, так!

- Не ображайте, діти ,птахів, що літають,

І бджілок, що медок збирають,

Бережімо річку, ліс і гай,

Бо це наш рідний край!

-Молодці, продовжуємо мандрівку.

ІV.Актуалізація опорних знань.

1.Бесіда з демонстрацією гербаріїв, малюнків рослин різних груп.

-Де ви бачили такі рослини?

V.Повідомлення теми та мети уроку.

Отже , тема нашого уроку «Різноманітність рослин в природі». Ми ознайомимось із групами рослин та будемо вчитись їх розрізняти, аналізувати та класифікувати.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь з елементами бесіди.

Всі рослини поділяються на водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та квіткові рослини.

Перша група нижчих, найпростіших за будовою рослин – водорості, які не мають справжніх органів.

На поверхні води водорості зелені, а глибоко в морях - бурі та червоні. Водорості поглинають з води вуглекислий газ, а виділяють кисень, яким дихають тварини, які живуть у воді.

Перегляд малюнків із поясненням вчителя.

Перегляд ППЗ.

Перегляд гербарію.

Друга група – мохи. Вони ростуть у темних вологих лісах і болотах. В Україні ростуть зозулин льон і сфагнум.

-Подивіться на малюнки мохів. Назвіть їх органи.

-Які органи відсутні?

Замість плодів і насіння на верхівці стебла мохів є коробочка, в якій утворюються дрібні коричневі спори. Коли вони дозрівають, то висипаються у вологий грунт і проростають.

Перегляд ППЗ.

Перегляд гербарію

Третя група – хвощі й папороті - багаторічні трав’янисті рослини, які походять від давніх велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому.

-Подивіться на малюнки і гербарії хвоща польового і папороті чоловічої, назвіть їх органи.

-Які органи відсутні?

-Як же вони розмножуються?

-Зверніть увагу на кореневища, які у них є крім кореня.

Перегляд ППЗ.

Перегляд гербарію

Четверта група – хвойні рослини.

-Які рослини називаються хвойними?

- Чи бувають травянисті хвойні рослини?

-Подивіться на малюнки хвойних рослин. За якими ознаками їх відносять до хвойних рослин?

-Які органи у них є, а яких - немає?

-Як же розмножуються хвойні рослини? Де утворюється насіння?

- Чому хвойні рослини називають голонасінними.

Хвойні рослини називають ще вічнозеленими . На відміну від листків хвоя тримається на гілках по 5-7 років і замінюється поступово, непомітно для нас. Виключенням є модрина з ніжною, зібраною в пучечки хвоєю, яка опадає на зиму, як у листопадних дерев.

В Україні найбільше хвойних лісів, а серед них – соснових. Хвоя має велике лікувальне значення.

Перегляд ППЗ.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

І п’ята група – квіткові рослини. Квіткових рослин на Землі найбільше. Їх налічується близько 240 тисяч видів. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини. Вони мають усі органи.

Перегляд ППЗ.

VІІ. Закріплення та осмислення знань учнів

1. Назвати органи, які має певна група.

Робота з підручником (ст.115-119).

- Яка група рослин найпростіша?

- Чим цікаві мохи?

- Які мохи ростуть в Україні?

- Де утворюється насіння в хвойних рослин?

- Скільки є видів квіткових рослин?

VІІ. Узагальнення знань учнів.

Робота учнів за компютером.

Узагальнення вивченого за тестами.

Аналіз відповідей учнів. Виставлення оцінок.

VІІІ. Підсумок.

Домашнє завдання

1.Опрацювати статті в підручнику (ст.115-119)

2.Заповнити схему в зошиті ст.41.

3.Намалювати

І група-папороть

ІІ група-хвойну рослину

ІІІ група - квіткову рослину.

Швидко спливають хвилини

Ось і прощатись пора,

І на прощання всім зичимо

Щастя, здоровя, добра.

Людино! Ти – не цар природи,

Ти тільки часточка її.

Добром чи болем обернуться

Тобі ж завжди діла твої!

Люди добрі, живіть, творіть,

Всім я зичу і щастя, і долі

Поспішайте добро робить –

Зла у світі і так доволі!