Формування математичних компетентостей за підручником математики ї та ієнко

Тема уроку. Вартість. Розв’язування задач, що містять вивчені величини.

Мета: формувати уявлення про вартість товарів, формувати обчислювальні навички та вміння розв’язувати задачі.Дидактична мета: познайомити з величиною - вартістю товарів; формувати вміння розв’язувати задачі.

Розвивальна мета: розвивати варіативне, логічне мислення учнів шляхом виконання завдань на відновлення цифр у істинних рівностях.

Виховна мета: прищеплювати навички культури спілкування, гостинності, здійснювати профорієнтаційну роботу.

Хід уроку

Методичний коментар

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дій.

На початку уроку ми пригадаємо взаємозв’язок між компонентами дії віднімання.

2.1 Робота з таблицею

Для цього учні 1 ряду заповнять таблицю. Працювати треба відповідально, бо від результатів залежатиме наша робота.

Зм.

52

24

69

74

46

Від.

30

8

10

Різ.

23

9

50

71

45

11

учень - помічник перевіряє правильність виконання. Решта учнів ланцюжком виходять до дошки і розв’язують вирази.

Використовую прийом взаємонавчання

у підсистемі «учень - клас»

2.2 Бліц- опитування

-Як називаються числа, які учням треба знайти?

-Яким правилом треба скористатися?

-Яке число наступне до найбільшого одно цифро-вого числа?( 10)

-Назвіть сусідів найбіль-шого двоцифрового числа.(98, 100)

-Чим відрізняються двоцифрові і трицифрові числа?

-Чи буде істинним твердження: «Будь – яке трицифрове число більше за двоцифрове»? Наведіть приклад.

- Скільки годин містить доба?

-Назвіть день тижня, який слідує за середою.

-Які величини ви вже знаєте? (Довжина, маса, час, місткість.)

Бліц – опитування проводиться з рештою учнів класу.

На дошці формули, які допомагають учням пригадати правила знаходження невідомого зменшуваного та від’ємника.

а – в = с

а= с+ в в = а – с

Формування загальномовленнєвих умінь навичок – зосереджено слухати, відповідати на запитання, говорити правильно, чітко, користуватися математичною термінологією.

2.3 Робота в парах

Встановіть співвідношення між величиною та одиницею вимірювання.

Учні І варіанту тримають полоски з написами: довжина, маса, час, місткість.

Учні ІІ варіанту тримають полоски з написами: л, кг, см, дм, год, хв.

Діти повинні встановити співвідношення між назвою величини та її одиницею вимірювання. Вчимося співпрацювати в парі.

2.4Підведення підсумків. Повторення правил.

Учень – помічник звітує про правильність виконання завдання учнями 1 ряду.

-Діти, звертаємо увагу на правильність виконання, розмірковуємо яку допущено помилку і що треба зробити, щоб уникати таких недоліків.

Учень виправляє допущені помилки, обґрунтовує свою думку.

Формування контрольно - оцінних суджень, вміння будувати зв’язне висловлювання.

Зразок висловлювання.

Я впевнений, що мій товариш допустив помилку при обчисленні виразу… або при знаходженні невідомого ….. Треба скористатися таким правилом ….. Отже, ми отримаємо такий результат ….

2.5 Каліграфічна хвилинка

-Записати числа, які одержали в результаті.

-Яка буква алфавіту стоїть під таким номером?

-Яке слово можна скласти?

-Як слово самовар може бути пов’язане з нашим уроком?

-Хто із казкових персонажів придбав самовар?

-Як саме придбала? ( Купила) Де купила?

-Що вона мала для розрахунків на базарі? ( Копійку)

Використання міжпредметних зв’язків. Розвиваю у дітей логічне та критичне мислення.

Встановлення причинно – наслідкових зв’язків.

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\цокотуха.jpg C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\копійка.jpg C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\самовар.jpg

ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

Ви, звичайно, буваєте в магазинах. І напевне просили батьків купити вам щось… Іноді вони погоджуються з вами, а іноді відмовляють. Чому? Товари, які продаються в магазинах, коштують грошей. Якщо батьки розраховують на деякі витрати, то вони купують вам ті речі, що ви бажаєте. Якщо ж кількість грошей обмежена, то ви залишаєтесь без покупки…

- Як ви думаєте, що будемо вивчати на уроці?

Отже, сьогодні ви познайомитесь із важливою для людини величиною – вартістю і потренуємося розв’язувати задачі на знаходження вартості.

Формування соціальної компетентності.

( На дошці доповнюю таблицю словом вартість.)

Довжи-на

Маса

Час

Міст-кість

вартість

См дм

кг

хв год

л

к грн

ІV. Формування нових знань і способів дій.

Метод емпатії. Створення ефекту здивування. Прийом стимулювання зацікавленності на уроці.

Слайд на дошці

Прийом взаємонавчання

( З’являється «Муха – цокотуха»- дівчинка у масці. )

-Я ходила на базар. Там було безліч товарів – це предмети, які купують. Я вибрала собі самовар, бо дуже люблю запрошувати гостей і пригощати чаєм. Самовар мав свою вартість, виражену грошовою одиницею. Добре, що я знайшла монетку. Але гроші бувають не тільки у вигляді монет – копійок, а ще й у вигляді купюр – гривень.

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\IMG_0557.JPG

4.1 Самостійна робота.

-Відкрийте зошит і обведіть копійки жовтим олівцем, а гривні – червоним.

- Які ще монети та купюри ви знаєте? (1 гривня – монета, 200 грн, 500 грн)

« Муха - цокотуха»:

- Це мої заощадження. Порахуйте скільки у мене гривень і скільки копійок!

- Чи вистачить мені грошей, щоб придбати новий чайний сервіз, якщо він коштує 89 гривень?

- Порахуйте. Скільки гривень не вистачить– 38 = 51 (грн))

- Яким способом користувалися при відніманні: віднімання частинами чи порозрядне?

( Записати розвязання в зошит.)

4.2 Гра «Магазин»

« Муха - цокотуха»:

- Я пропоную всім погратися в гру « Магазин». Вам відомо, що в магазині предмети купують – за них платять гроші, бо це товари, які мають вартість.

Решта учнів повинні слідкувати за правильністю обчислень покупця, якщо будете не згодні, то хлопнете в долоньки.

- Зазвичай, продавець обчислює вартість покупки, але у нас працює банкомат, тому я попрошу вас полічити скільки всього грошей ви маєте заплатити.

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\IMG_0559.JPG

( На дошці слайд із зошита ст..90№ 6 )

Робота в зошиті ст..90 № 6.

Формування вмінь застосовувати набуті знання у життєвих ситуаціях.

Розмірковування учня.

Я впевнена, що «Мусі – цокотусі» не вистачить коштів, бо вартість сервізу більша, ніж кількість грошей у «Мухи».Їй не вистачить 51 гривні.

Формування вмінь самостійно добирати спосіб обчислення.

( Слайд - товари із цінниками)

Формування вмінь застосовувати набуті знання у життєвих ситуаціях та контрольно – оцінних вмінь.

(Формування вмінь працювати за опорою. Зразок діалогу між продавцем і покупцем).

-Доброго дня!

- Доброго дня! Що ви бажаєте? Або (Чим можу допомогти? )

- Я хочу купити … та ….. Вартість моєї покупки становить ….

- Якими купюрами чи монетами ви будете розраховуватись?

- Я буду розраховуватись….

- Дякую за покупку. Приходьте ще! До побачення!

- До побачення!

4.3 Первинне закріплення поняття вартості.

- Відкрийте зошит на ст.89, завдання № 1. Попросимо нашу гостю прочитати ще завдання.

« Муха - цокотуха»

- Щоб пригостити гостей, я купила в’язку бубликів. Прочитайте завдання № 1.

- Якими монетами я могла заплатити за покупку?

(10 к. і 10 к. або 5 к.,5к.,5к.,5к.,5к..)

Завдання № 3

-Полічіть, скільки грошей у дітей. У кого грошей більше?

-Що б вони могли придбати у нашому магазині?

Формування вмінь застосовувати набуті знання у життєвих ситуаціях. Розвиток логічного та критичного мислення.

Запам ’ятовування вивчених понять. (! - правила)

Зверніть увагу: якщо говоримо про вартість 1 предмета, то вживаємо поняття ціна.

V. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок.

5.1 Завдання № 4

- Нашій Мусі – цокотусі необхідно купити чай. Але у неї не вистачає 1грн 50к. Допоможіть їй вибрати скарбничку, в якій є така сума.

- Чому не вибрали 1 і 2 скарбничку? - Чи залежить вартість монет від їх кількості?

Розмірковування учня(1 скарбничка:

50 + 5+5+5+5 = 70 копійок; 2 скарбничка: 10+10+10+10+10+25=75 к., 3 скарбничка містить 3 монети, але в ній найбільша кількість грошей: 50+50+50= 1 гривня 50 копійок;

50 + 50 - це вже 1 гривня, отже, в 3 скарбничці найбільше грошей.)

5.2 Формування вмінь розв’язувати задачі.

Аналіз задачі. Що купила Муха? Яка вартість цукерок? Печива? Прочитайте запитання задачі. Який це тип задачі? Які ключові слова? Що треба знайти? Що треба знати, щоб відповісти на запитання задачі? ( два числових значення: вартість цукерок і печива, це нам відомо.) За допомогою якої арифметичної дії відповімо на запитання? (Додавання, бо вартість всієї покупки більша, ніж вартість окремо цукерок і окремо вартість печива.)

Формування математичних компетенцій

( На дошці є 2 схеми на вибір, короткий запис записує вчитель. Запис на дошці і в зошит розв’язання і відповіді.)

Пам’ятка роботи над задачею

· Мені відомо: …

· Треба дізнатися: …

· Складаю схему: …

· Пояснюю розв’язання: …

· Розв’язую: …

· Відповідаю: …

5.3 Самостійна робота. Завдання № 5

Муха – цокотуха пропонує завдання на закріплення. Розв’яжіть самостійно задачу. (Слайд із розв’язанням для самоперевірки.) Перевірте себе, якщо у вас все співпадає, намалюйте сонечко.

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\IMG_0546.JPG

Формую навички самостійної діяльності; усвідомлення, аналізу, оцінювання та коригування своєї діяльності.

5.4 Вставити пропущені знаки арифметичних дій або числа, щоб одержати істинні рівності.

45 * 14 * 12 =– 3. = 52

12 * 14 * 30 =+ 12 =* 13 * 42 == 55

48 * 36 * 12 = 24

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\IMG_0554.JPG

Розвиток варіативного мислення

( Для індивідуальної роботи.)

- Якими способами можна користуватися? ( +, - частинами або порозрядне) Чим вони відрізняються? (+,- замінюючи одне з чисел, + чи – десятки, а потім одиниці. Замінюємо сумою розрядних доданків обидва числа і + чи – десятки до десятків, одиниці до одиниць)

VІ. Рефлексія навчально – пізнавальної діяльності учнів.

« Заморочки з бочки»

- З якою величиною сьогодні познайомилися?

- Як розумієш слово «вартість»?

- Які одиниці вартості знаєш?

- Скільки копійок у 1 гривні? -

- Як називаються предмети, які купують?

-Якими знаннями, емоціями чи почуттями можеш поділитися?

( Учні дістають питання і відповідають, решта учнів, у разі потреби, виправляють або доповнюють )

На дошці

Я запам’ятав…

Я дізнався …

Я хочу поділитися своїми ….

Я вдячний …

C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\IMG_0549.JPG