З досвіду роботи
учитель-методист, учитель вищої категорії,
голова РМО вчителів хімії Полтавського району.
Бінарний урок з хімії. 11 клас (академічний рівень).
Тема: Вуглеводи. Глюкоза. Будова глюкози як альдегідоспирту. Циклічна
Форма глюкози. Хімічні властивості глюкози: повне і часткове
окислення, відновлення, гідроліз, взаємодія з гідроксидами
металевих елементів, бродіння, етерифікація.
Короткі відомості про фруктозу, рибозу, дезоксирибозу.
Сахароза, її склад, будова. Хімічні властивості: гідроліз, утворення
Сахаратів.
Мета: ознайомити учнів із класифікацією вуглеводів, їхніми фізичними
властивостями;
дати уявлення про будову молекул глюкози, фруктози, рибози,
дезоксирибози, сахарози;
вивчити ізомерію моносахаридів, хімічні властивості глюкози;
показати біологічну роль вуглеводів, застосування ;
розвивати вміння прогнозувати властивості речовин на основі їх
будови;
виховувати культуру спілкування та відповідальності за зроблені
висновки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок контролю і корекції знань і умінь.
Форми роботи: навчальна лекція, лабораторний дослід, творча робота учнів
(презентація тем), дидактична гра.
Лабораторний дослід 14. Взаємодія глюкози з купрум ІІ гідрооксидом.
Демонстрації 23. Взаємодія глюкози з аргентум І оксидом.
24. Гідроліз сахарози.
Обладнання: розчини: NaOH, AgNO3, NH4OH, CuSO4, сахарози, глюкози,
вода, кристалічна глюкоза, сахароза, комп`ютер.
Орієнтовний план проведення уроку
І. Оголошення теми й очікувальних результатів.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Історія виникнення назви «вуглеводи».
2 .Класифікація вуглеводів.
3 .Склад і будова молекули глюкози.
4 .Властивості глюкози.
5 .Застосування і добування глюкози.
6 .Інші моносахариди.
7. Біологічна роль вуглеводів
8 .Сахароза.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Розповідь учителя: Ми продовжуємо з Вами вивчення Оксигеновмісних сполук. Вивчили спирти, альдегіди, кетони, естери, жири і
залишився клас – вуглеводи.
Вуглеводи – речовини, широко розповсюджені в природі і
відіграють дуже велику роль в процесах життєдіяльності живих
організмів. Вуглеводи являються важливими харчовими
речовинами для людини. Вони входять до складу оболонки
рослинних клітин, шляхом хімічної переробки виготовляють різні
тканини, папір, штучне волокно, вибухові речовини та інше.
Отже, тема сьогоднішнього уроку –
Запис теми: Вуглеводи. Глюкоза. Інші вуглеводи. Сахароза.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Розповідь учителя: Вивчаючи хімію, ми з вами вже можемо дати відповіді на
Багато запитань. Але сьогодні нові запитання виникають з нову
і знову.
Чому підморожена цибуля стає менш гіркою?
Чому виноград солодкий?
Чому бджілка любить мед?
Чому шкірка білого хліба під час пережовування в ротовій
Порожнині солодка на смак?
А щоб пізнати це все, треба продовжувати вчитися, досліджувати,
Прогнозувати, робити висновки.
Епіграф уроку: «Розширювати свої знання можна тоді,
коли дивися прямо в очі власному незнанню.»
Костянтин Ушинський
ІІІ. Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Розповідь учителя: Вчитель знайомить учнів з метою уроку.
Урок ми проведемо у вигляді міні наукової конференції та
практичного семінару. На конференцію запрошено: хіміків,
біологів, біохіміків, хіміків-технологів, дослідників.
План конференції
1. Класифікація вуглеводів.
2. Склад і будова молекули глюкози.
3. Фізичні властивості глюкози.
4 .Хімічні властивості глюкози.
5. Застосування і добування глюкози.
6. Інші моносахариди.
7 .Біологічна роль вуглеводів.
8 .Сахароза.
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
Розповідь учителя: Термін «вуглеводи» запропонований К. Шмідтом у 1844р.
На той час розглядали як склад «вугілля» з водою. nC + m H2O.
Наприклад: C6H12O6 = 6C + 6H2O. Сучасні дослідження показали,
що склад вуглеводів не відповідає цій формулі.
Наприклад: С5H10O4 – дезоксирибоза = 5С + Н10О4. І навпаки
інший клас оксигеновмістних сполук відповідає цій формулі.
Наприклад: етанова кислота С2Н4О2 = 2С + 2Н2О.
Які ж насправді вуглеводи?
Презентація теми «Класифікація вуглеводів. Склад і будова молекули глюкози.»
Запрошуємо виступити хіміка.
V Примінення знань в нестандартних умовах.
Розповідь учителя: Проводимо практичний семінар. Під час проведення
семінару дослідимо фізичні і хімічні властивості глюкози.
Робота з опорним конспектом с.25-27
Демонстрація: 1 Розчинність глюкози у воді.
2 Взаємодія глюкози з Аргентум І оксидом.
Лабораторний дослід: Взаємодія глюкози з Купрум ІІ гідрооксидом.
(переглядаємо відео фрагменти).
Презентація теми «Застосування і добування глюкози.»
Запрошуємо виступити дослідника.
Презентація теми «Інші моносахариди».
Запрошуємо виступити біохіміка.
Презентація теми «Біологічна роль вуглеводів»
Запрошуємо виступити біолога.
Презентація теми «Сахароза»
Запрошуємо виступити хіміка-технолога.
Демонстрація: Гідроліз сахарози.
VI Узагальнення і систематизація вивчених на уроці понять.
Розповідь учителя: Давайте дамо відповідь на поставлені питання на початку
уроку.
VII Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Вивчити § 25, 26.
Завдання § 25 № 9, 6
Завдання § 26 № 7, 6
Запитання для допитливих.
1 Що ви знаєте про «сахарний укол», або укол Бернара?
2 Чому взимку можуть «ожити» жаби?
3 Герої роману Жуля Верна «Діти капітана Гранта» збиралися
повечеряти м`ясом щойно підстреленої дикої лами, як раптом
з`ясувалося, що воно зовсім неїстівне. Чому?
Відповіді.
1 Укол Бернара – підвищення рівня цукру в крові при подразненні дна
IV мозкового шлуночка. (Вплив ЦНС На вміст цукру крові).
2 Виявляється, з настанням холодів, у крові жаби в 60 разів збільшується
Кількість глюкози – це заважає утворенню усередині організму кристаликів льоду.
3 Коли тварина довго біжить, кисень не встигає потрапити в клітини м`язів.
Клітини «задихаються» не відразу. Починається процес – гліколіз. При розпаді глюкози утворюється складна речовина – молочна кислота. Саме вона зробила не смачним м`ясо тварини.
Література
1 Бакулін. Т. Глюкоза//Хімія Шкільний світ. – 2006. - №27. – с.24.
2 Хімія Академічний рівень 11/. – К.: Освіта, 2011. – 222с.
3 Гурецкая химия / . – М.: Высшая школа, 1976


