Цікава економіка 21
Тема. Плата за працю. Чому заробітна плата різна? Що гаке безробіття?
Мета. Ознайомити учнів з факторами, які впливають на оплату праці, які є види оплати праці, мінімальна заробітнії плата;з поняттями „безробіття", вияснити причини, які призводять до безробіття; вчити практично оцінювати результати своєї праці та інших людей; розвивати вміння аналізувати економічні явищаг сприяти виробленню в учнів бажання самовдосконалення виховувати повагу до людей різних професій; розвивати мовлення, розширювати словникоиий запас.
Обладнання: кольорові кружечки, таблиці з визначенням, завдання для г руп на картках, зошит “Цікава економіка”
Тип уроку: Формування та застосування знань, умінь, навичок.
Методи та прийоми ведення:
Словесний (бесіда, пояснення, розповідь)
Наочний (демонстрація)
Практичний (вправляння)
Дата проведення _________________
Хід заняття
І Організація класу.
Сядьте зручно,
Усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
Сідає першою краса,
Тепер сідає сила.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого.
1.Бесіда
- Пригадайте з минулого уроку, що таке праця. (Недіяльність для задоволення власних потреб.)
- Які є види праці? (Розумова і фізична.)
- Назвіть професії, в яких переважає розумова праця.
- Назвіть професії, в яких переважає фізична праця.
- Яку професію хочете обрати ви і що впливає на ваш вибір?
- 2. Робота над віршемГанни Чубач “Десять бджілок
- ”Десять бджілок нелінивих
- Заробили десять гривень
- І літали, і раділи -
- Гривні порівну ділили.
- Перша бджілка гривню взяла
- І в кишеньку заховала.
- (З десяти одну забрати,
- То вже дев'ять будем мати).
- Друга бджілка гривню взяла
- |
- І в сумочку заховала.
- (З десяти та два забрати –
- Лише вісім будем мати).
- Третя бджілка гривню взялг
- І у скриньку заховала.
- (З десяти та три забрати –
- То сім гривень будем мати).
- А четверта гривню взяла,
- На рахунок в банк поклала.
- (З десяти чотири взяти –
- То шість гривень будем мати)
- П'ята бджілка гривню взяла
- |
- І сказала: "Як це мало!"
- (З десяти та п'ять забрати,
- П'ять також ще будем мати).
- Шоста бджілка гривню взяла
- І нічого не сказала.
- (З десяти та шість забрати,
- То чотири будем мати).
- Сьома бджілка свою гривню
- Віднесла за пісню півню.
- (З десяти та сім забрати,
- То лиш три ми будем мати).
- Восьма бджілка гривню взяла,
- Бджоляру подарувала.
- (Вісім з десяти забрати,
- То лиш дві ми будем мати).
А девята хитрувата
Хоче дві собі забрати.
Та десята каже: “Ні
Що зостанеться мені?”
- Все дев'ята зрозуміла:
- Взяла гривню. Полетіла.
- (З десяти аж дев'ять взятии,
- То одну лиш будем мати).
- А десята бджілка мила
- Свою гривню в річці мила.
- Бо її, коли ділили,
- Бджілки медом замастили.
-Що отримали бджілка за свою працю?
-Як вони витрачали гроші?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Більшість із вас при виборі професії думає про те, скільки грошей зароблятиме. Отже, тема нашого уроку „Плага за працю. Чому заробітна плата різна?"
Хочете дізнатися кому і за що платять? Працюємо разом, і ви знайдете відповіді на питання, які вас цікавлять.
ІV Робота над новим матеріалом.
1 Інтерактивна вправа “Займи позицію”
. Підійдіть до столу і виберіть смужечку такого кольору, який вам більше подобається. Сядьте в групах за кольором.
Завдання для груп:
1. Яку плату отримали мишенята за свою працю в казці „Колосок"?
2. Яку плату отримали дідова і бабина донька у казці. Дідова і бабина донька"?
3. Яку плату отримали дівчата в казці „Мороз Іванович"?
4. Яку плату отримали дівчата в казці „Гуси-лебеді"?
Виступ груп.
Підсумок. Кожен отримав те, що заробив: ледащиці - нічого, працелюбні гроші, пиріжок, яблуко.
- Як ви думаєте, чим краще отримувати плату за працю - грішми чи продуктами?
- Отже, що таке заробіт на плата? (На дошку вивішується табличко з визначенням.)
Заробітна плата - це розмір грошової винагороди за використання вмінь, навичок виробника впродовж певного часу.
Як ви думаєте, що впливає на розмір заробітної плати?
Висновок. Фізичні і розумові здібності людини, освіт а, досвід роботи.
2. Робота у групах
Завдання для груп. Подумай те, в кого заробітна плата повинна бути вища і чому.
1. Шахтар і охоронець у саду.
2. Учитель школи і викладач вищого навчального закладу.
3. Космонавт і секретар.
4. Слюсар 1-го розряду і слюсар 5-го розряду.
Всі люди, які отримують заробітну плату, сплачують податки. У зв'язку з цим розрізняют ь нараховану (яка належить робітнику за виконану роботу) і виплачену йому після відрахування податків.
Наприклад:
465, 00 грн. - нарахована зарплата.
405,00 ірн. виплачена, тому що від зарплати відраховується1 %.
Що такс мінімальна заробітна плата? Мінімальну заробітну плату отримують иекваліфіковані працівники. Зараз вона складає 1100грн.
Тому гак важливо мати певну спеціальність і вищу освіту.
Враховуючи вищесказане, видайте зарплату працівникам.
3. Слово вчителя
- Послухайте, діти, розповідь і висловіть свої думки з приводу почутого.
Василько жив з мамою. Щоранку мама відводила Василька до дитячого садка, а сама поспішала на свій завод, де працювала бухгалтером. Л ввечері, повергаючись додому, разом гіили чай, читали цікаву казку. Найбільше за усе любив Василько ходити з мамою до дитячого магазину, тому що там мама купувала для нього гарні іграшки. Тоді щастю Василька не було меж.
Та одного разу мама повернулась з роботи заплакана. Василько обійняв її і запитав, що сталося. Мама відповіла: „Я безробітна".
Василько нічого не зрозумів. А мама все плакала...
- Чому плакала мама?
Що, на вашу думку, означає слово „безробі ття", „безробітний""?
Безробітним вважається людина працездатного віку, яка не зайнята у виробництві.
- Чиї батьки на даний час не працюють? А з яких причин? У Петрика мама доглядає сестричку, Оленчина мама лікується, а от у Вані тато дійсно став безробітним через те, що не працює завод.
- Діти, як ви вважаєте, чи добре, коли мама з татом дома''
(Діти доводять, що їм це подобається через те, що батьки багато часу проводять з ними.)
- То чому плакала мама Василька?
- Чи зможе вона йому щотижня купувати іграшки? Чому?
- Виходить, що в мами не буде грошей, щоб купувати їжу, одяг...
У старших класах ви дізнаєтеся про безробіття набагато більше. Алє сьогодні ми спробуємо з вами розібратись з цим поняттям на доступному вам рівні.
По-першс, хочу заспокоїш вас. Не хвилюйтесь: у Василька і його мами все склалося добре.
По-друге, коли людина втрачає роботу через скорочення робочих місць, на допомогу їй приходить держава, а точніше - державна установа „Центр зайнятості ". Центри зайнятості знаходяться в кожному місті, в районному центрі і займаються пошуком роботи для безробітних і їх працевлаштуванням. Згідно з законом для таких людей виплачуються гроші - допомога по безробіттю. Ці виплати тривають до того часу, доки дня безробіт ного не знайдеться підходяща робота, але не /вівше ніж один рік.
Якщо для людини не знаходять роботи за її спеціальністю, то їй пропонують пройти курси, щоб оволодіти іншою професією, на яку є попит.
4.Інтерактивна вправа “Коло їдей”
Робота в групах.
- Уявіть, що ви шукаєте роботу. Спробуйте розповісти про себе так, щоб роботодавець вибрав серед усіх претендентів вас. Учні складають розповідь і звітують по групах.
Висновок. Більше шансів знайти роботу в тих людей, які мають вищу освіту, активні у спілкуванні, чесні, виховані, вправні, мають вищий професійний розряд.
V. Фізхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаємо,
Лінькам волі не даємо.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Ми як птахи полетіли,
І за парти тихо сіли.
VІ. Закріплення вивченою.
1.Робота в зошитах
1.1 Дослідницько-пошукова робота. Вправа 22 с.28
-Як називаються українські гроші?
-1 грн-…коп.
Які ще ви знаєте гроші?
1.2. Самостійна робота вправа 23. С28
Запишіть чи є гроші виробничим ресурсом? Чому?
1.3. Хвилинка- цікавинка вправа 24.с.29
З Історії гривні.
Як грошово-лічильна одиниця гривня з'явилася ще в XI ст. за часів Київської Руси - України. Назва "гривня" походить від прикраси із золота або срібла у вигляді обруча, який носили на шиї (тобто - на "загривку"). Найчастіше це були м'яко заокруглені обручі, з кінцями у вигляді левів, прикрашені кольоровою емаллю. Пізніше гривня набула грошового значення, і з XI ст. у Київській державі в обігу були так звані київські гривні - срібні шестикутники масою!50 г, що проіснували до татаро-монгольського нашестя.
У різні історичні періоди слово "гривня" означало: мідну монету у дві з половиною копійки, потім - у три, і, нарешті, назву "гривеник" дістала у народі срібна монета вартістю десять копійок.
25 серпня 1996 року в засобах масової інформації було оголошено Указ Президента України "Про грошову реформу в Україні".
1.4.Гра “Юні художники”вправа 25.с.29
Намалюйте, якими ви уявляєте монети про які дізналися з хвилинки цікавинки.
2. Робота в групах
2.1.Завдання групам (однакове).
•Їжак зібрав 10 грибів за дві години, а білочка - 18. Кому зарплата більша і чому?
•Хлопчик охайно вирізав з картону 25 кружечків, а дівчина неохайно - 30 кружечків. Хто отримає за свою працю нищий бал?
(Кожна група висловлює свою думку.)
Поясніть, що ви брали до уваги, коли оплачували працю.
2.2. Оцініть працю людей за тими товарами, які вони виробляють.
Шкала оплати:
Найбільше - 300,00 грн.
Найменше 100,00 грн.
(Дітям роздаються вироби з картону різної якості.)
2.3. Кого з працівників ви візьмете на роботу? Чому?
їжак - 10 грибів за годину.
Білка - 15 грибів за дві години.
Лисиця - 3 гриби за годину.
То що, на вашу думку, впливає па оплату праці?
В народі здавна цінуються люди, які вміють добре виконувати свою справу. Тому про працю складено баг ато приказок і приспів їв.
2.4.Гра „Хто швидше". (Яка з груп швидше складе прислів'я з розкиданих слів.)
Маленька бджілка, а й та працює.
Добре тому в світі жити, хто працьовитий
Птах створений для польоту, а чоловік для роботи
VІІ.Підсумок уроку. Бліцопитування.
- Що отримує працівник за свою працю?
- Що впливає на рівень зарплати?
- Назвіть причини, що призводять до безробіття.
- Як держава турбується про безробітних?
Що слід робит и людині, яка стала безробітною




