Тема : Рослини взимку. Дерева, кущі, трав’янисті рослини взимку.

Мета: ознайомлення з особливостями життя дерев, кущів і трав у зимовий період, вчити характеризувати стан дерев, кущів, трав’янистих рослин узимку; формувати навички аналітико – синтетичної діяльності; виховання бережливого ставлення до природи.

Хід уроку

I .Організаційний момент

Привітання.

II. Перевірка домашнього завдання.

1.Доповіді учнів, які підготували народні прикмети.

2. «Синоптична хвилинка»

3. Повторення правил поведінки на льоду та під час ожеледиці.

III. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

1. Фронтальна робота. Гра «Незакінчене речення»

Зимові місяці називаються……….

Узимку сонце над землею піднімається…..

Сонце взимку світить, але …

Колір неба взимку…..

Зимою випадає дощ, а ….

Явище під час якого сніг переноситься сильним вітром, називається…..

У народі заметіль називають…..

2.Відгадайте загадку.

Шапки долу поскидали,

Спати взимку полягали.

Тільки дві сестриці

Шапки – зелениці

Насунули аж на брови

Та й дрімають у діброві.(Дерева, Ялини, сосни)

IV. Вивчення нового матеріалу.

- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про життя рослин у зимову пору року

1.Робота з підручником.

- Що відбувається з трав’янистими рослинами взимку?

- Які трав’янисті рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму?

- Чому вони не гинуть у мороз?

2. Розгляньте і назвіть зображені рослини. Охарактеризуйте зовнішній вигляд дерев, кущів, трав’янистих рослин взимку.

Робота в групах.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1 група

Прочитайте текст.

Узимку рослини не ростуть. Більшість дерев і кущів скинули листя і перебувають у спокої до весни. Лише на ялинах, соснах і ялицях залишилися листочки-хвоїнки. Вони опадають поступово, не всі одразу. Тому ці рослини завжди зелені.

Знайдіть в тексті інформацію про життя рослин взимку. Обговоріть здобуту інформацію і допишіть речення.

Узимку рослини __________. Більшість дерев і кущів скинули ____________. Зеленими залишилися ____________.

Поділіться інформацією з іншими групами.

2 група

Прочитайте текст.

Стовбури й гілки дерев і кущів укриті корою, яка на зиму потовстішала. Ось чому старі дерева з товстою корою, як у доброму кожусі, витримують без усякої шкоди для себе найлютіші морози.

Бруньки , в яких заховалися майбутні листки та квіти, сплять. Вони захищені від холоду товстими лусочками, наче теплими кофтинками. З настанням тепла бруньки почнуть проростати.

Знайдіть в тексті інформацію про життя рослин взимку. Обговоріть здобуту інформацію і допишіть речення.

Кора на стовбурах дерев і кущів __________. Бруньки одяглися у численні покривні ___________.

Зеленими залишилися ____________.

Поділіться інформацією з іншими групами.

3 група

Прочитайте текст.

Однорічні трав’янисті рослини, засихаючи, залишають своє насіння в ґрунті, щоб навесні з нього виросли нові рослини. Насіння однорічних рослин, яке залишилося зимувати, має чудову здатність не замерзати навіть під час найбільшого морозу.

У багаторічних трав’янистих рослин гинуть надземні частини, а живими лишаються кореневища, бульби, цибулини — підземні.

Знайдіть в тексті інформацію про життя рослин взимку. Обговоріть здобуту інформацію і допишіть речення.

У багаторічних трав’янистих рослин гинуть ________ частини, а живими лишаються _______, _____,_____. Однорічні рослини залишають в ґрунті своє ________. Зеленими залишилися ____________.

Поділіться інформацією з іншими групами.

4 група

Прочитайте текст.

У лісі під снігом ховаються багато рослин, в яких наземна частина залишається зеленою. Розгорніть білу снігову ковдру в лісі, і знайдете темно-зелені листочки брусниці, грушанки, верес, зелені гілочки чорниці. Сніг, вкриваючи землю, мов килимом, захищає рослини від переохолодження.

Знайдіть в тексті інформацію про життя рослин взимку. Обговоріть здобуту інформацію і допишіть речення.

Сніг захищає рослини від ______, тому вони зеленіють як влітку, так і взимку.

Зеленими залишилися ____________.

Поділіться інформацією з іншими групами.

3.Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Зимові явища в житті рослин

Рослини взимку перебувають у стані глибокого спокою. Сніговий покрив має для них важливе значення. Сніг —поганий провідник тепла. Вкриваючи землю, мов килимом, він захищає рослини від переохолодження.

Насіння однорічних рослин, яке залишилося зимувати, має чудову здатність не замерзати навіть під час найбільшого морозу. Досліди, проведені із сухим насінням гарбузів, пшениці та іншими рослинами, показали, що вони переносять температуру рідкого кисню і навіть гелію (—263°С).

У багаторічних рослин гинуть надземні частини, а живими лишаються кореневища, бульби, цибулини — підземні. Коріння деяких рослин (кульбаби, цикорію) перед зимівлею скорочується, втягуючи під землю на 1—3 см кореневу шийку з бруньками відновлення.

У наших лісах взимку можна побачити багато зелених рослин. Це — численні трав'янисті і напівкущові рослини: брусниця, грушанка, копитняк, верес та інші, які зеленіють під снігом. В одних з них листя живе протягом

року, в інших змінюється через кілька місяців, як у суниці, але всі вони

зеленіють як влітку, так і взимку.

Стовбури й гілки дерев і кущів укриті корою. Коркова тканина майже в 20 разів гірше проводить тепло, ніж інші тканини рослин. Ось чому старі дерева з товстою корою, як у доброму кожусі, витримують без усякої шкоди для себе найлютіші морози.

Найстійкішими органами, які формує рослина для перенесення морозу, є бруньки. Всі зимуючі бруньки з осені перебувають у стані спокою. Від холоду вони захищені товстими, водонепроникними лусками, восковим

нальотом, кількість вологи в них зменшується. В бруньках нагромаджується

багато інгібіторів — спеціальних консервуючих речовин, які гальмують проростання, частина крохмалю перетворюється на цукор. З настанням

морозів стан глибокого внутрішнього спокою зникає, і бруньки можуть

проростати, якщо їх перенести у сприятливі умови.

4.Хто з рослин як взимку зимує? Встанови відповідність .

А Дерева і кущі 1. Відмирають, деякі з них залишають

в землі кореневище, цибулини, з яких навесні

виростають нові надземні частини рослин.

Б Трав’янисті рослини 2. Кора потовщала, маленькі бруньки одяглися у численні покривні лусочки. Весною з них з’являться молоді пагінці з листочками.

А

Б

5. На фотографіях зображені хвойні дерева нашої місцевості: ялина і сосна. Розпізнайте їх, скориставшись підказкою:

У ялини : гілки розміщені по всьому стовбуру, голочки короткі, шишки великі;

У сосни: гілки на верхівці, хвоїнки довгі, шишки маленькі.

. Ялинки зимою

Це дерево називається - _____________.

Природа

Це дерево називається - _____________.

6.Виконай завдання, обравши три правильних відповіді.

Як зимують рослини?

А квітує мати-й-мачуха;

Б сніг, наче м’яка тепла ковдра, вкриває землю і рослини, зігріваючи їх;

В бруньки збільшуються, скидають коричневі лусочки;

Г у деяких рослин і взимку надземна частина залишається зеленою;

Ґ стоять зеленими листяні дерева;

Д ріст рослин не припиняється, а лише сповільнюється;

Е у ялинки хвоїнки довші, ніж у сосни.

V.Узагальнення й систематизація знань.

1.Бліцопитування

1.Що являє собою хвоя?

2.Чим корисний сніг рослинам?

3.Як люди допомагають рослинам узимку?

4.Чи ростуть дерева взимку?

5. Як зимують трави, кущі?

2. Пояснити прислів’я.

Добрий той сніг, що вчасно ліг.

3.Народний календар.

Перевір прикмети.

Якщо дерева вкрилися інеєм, буде тепло.

VI.Підбиття підсумків.

Прийом «Інтерв’ю»

- Що вам сподобалось?

- Які труднощі виникли?

- Найцікавішим було….