ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНІ ГРОШІ?
Укладачі: Д. Г. Куриш, опікун з економіки
Ріпка Н. К., опікун з психології
Шкільного клубу підприємництва «Лідер»
КЛАС:11-й.
ТРИВАЛІСТЬ: 45 хв.
КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ: 16 осіб.
МЕТА:
поглибити знання про гроші, їхню суть і роль у функціонуванні ринку;
ознайомити з історією виникнення грошей;
розвивати вміння визначати функції грошей, працювати з підручником, схемами;
розвивати вміння шукати потрібну інформацію в додатковій літературі;
виховувати в учнів раціональне ставлення до грошей.
МЕТОДИ РОБОТИ:
дискусія;
бесіда;
спостереження;
рольова гра;
випереджувальне вивчення матеріалу;
проблемно-пошукове вивчення;
метод асоціативних кущів.
ОБЛАДНАННЯ: схеми, методичні посібники (див. Використана література), папки, банкноти, чеки, кредитні картки, картки для гри, мультимедійний проектор, презентація в PowerPoint.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Теорія грошей. Навчально-методичний посібник. – К. Основи, 1998;
2. Гроші: виникнення, сутність, функції та агрегати // Економіка України. – 1999. – № 2. – С. 62.
3. Гроші та кредит: Підручник / Ред. М. І. Савлук – К.: КНЕУ, 2001.
4. Климюк І. І. Основи економічних знань. – Камянець-Подільський: Абетка, 2005. – 156с.
5. Природа сучасних грошей // Економіка України. – 1991. – №12.
6. Фінансова грамотність : Підручник / За ред. . – К. : УБС НБУ, 2012. –322 с.
7. Сайт Національного Банку України: www. bank.
8. Сайт Державного комітету статистики України: www. ukrstat.
Структура уроку:
І. Організаційний момент 1 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів 3 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів 3 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу 27хв.
V. Закріплення нових знань і умінь учнів 7 хв.
VІ. Підсумок уроку 3 хв.
VІІ. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку
Хоч би як ти пишався своїм багатством,
та воно не змінить твоєї вартості.
Горацій
І. Організаційний момент
Всі сьогодні на уроці
Будем дружно працювати.
Нові вміння і знання
Для вас відкривати.
II.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Вправа «Знайомство»(психолог):
«Мене звати… Ніхто не знає, що я….»
Усім учасникам запропоновано почергово назвати своє ім’я та якості, риси характеру або захоплення, про які ніхто не знає в аудиторії.
Вступне слово вчителя економіки:
Дуже часто, щоб досягти своєї мети або поставленої цілі, нам необхідна матеріальна підтримка, іншими словами гроші. Існує твердження, що гроші правлять світом. Чи згідні ви з таким твердженням?
Вправа «Яка роль грошей у вашому житті?»(психолог)
Усі учасники по черзі дають відповідь на питання, висловлюючи власну думку про роль грошей у їхньому житті.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Як бачимо, гроші нас оточують у повсякденному житті, тому сьогодні на занятті ми розглянемо тему «Для чого потрібні гроші”. Є такий афоризм: «Гроші – це не благо, це всього лише засіб для його здобуття». Як ви розумієте ці слова?
VІ. Вивчення нового матеріалу
Перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу помандруймо з вами в далеке минуле, коли існували між людьми натуральні відносини. Пригадайте з географії розвиток світового господарства.
Рольова гра «Обмін»
Уявіть, що ми на машині часу потрапили в Х століття і кожен із вас є виробником певної продукції, а іншу отримуєте внаслідок обміну. Тож пропоную зіграти вам у гру «Обмін».
Кожен отримує карточку з назвою професії, товару або послуги, які ви пропонуєте, і товару або послуги, які ви потребуєте. (Список майстрів див. у Додатку 1). Вам потрібно знайти майстра, з яким можна здійснити обмін. На здійснення обміну відводимо 3 хв., вставати дозволяється правій частині класу. По закінченні 3 хв. підбиваємо підсумки гри. Чи всі учні знайшли своїх партнерів, здобули необхідні їм товари та послуги. Якщо хтось із них не зумів упоратись із завданням, пропоную їм підвестися з місця і показую, що угода була можлива, але їм забракло комунікаційних навичок чи просто не пощастило.
Підсумовуємо, що такий обмін називають бартером.
Бартер – це обмін одних товарів або послуг на інші товари чи послуги.
Робота з додатковим матеріалом «Факти про гроші» (Додаток 2), де розглядаємо історичні відомості про поширення натуральних грошей у світі і бачимо, що в суспільстві створюється така ситуація, коли необхідно було вводити гроші для спрощення обмінних операцій.
Дискусія (психолог)
Питання до учнів:
· Чи завжди зручні такі торгові операції?
· Чи ми можемо задовольнити всі свої потреби?
Тому виникає потреба у введенні загального еквіваленту виміру вартості товару.
Розповідь учителя
Гроші – це загальний еквівалент, через який вимірюється вартість усіх товарів і послуг.
Гроші – це все, що є носієм купівельної спроможності і сприймається як плата за товар чи послугу.
Вихідними ознаками грошей є:
· суспільне визнання;
· забезпечення збереження вартості;
· можливість використання як посередника під час обміну.
Робота зі схемою
Концепції походження грошей
![]()
![]()
Еволюційна Раціоналістична
Незалежно від волі людей Внаслідок згоди між людьми
Перегляд відеоролика «Історія формування грошей»
Розглянемо, як же відбувалась еволюція сучасних форм грошей? Які бувають види грошей?
Бесіда вчителя
Як бачимо, існують різні види грошей, які ви знаєте з повсякденного життя або про які читали у літературних творах. Пригадайте, в яких творах ідеться про гроші і які функції вони виконують? («Сто тисяч»,«Хазяїн» І. Карпенка-Карого, «Гобсек» О. де Бальзака, «Злочин і кара» Ф. Достоєвського). Отож гроші в цих творах виконують різні функції (розглядаємо схему «Функції грошей» й аналізуємо їх).
Пояснення вчителя
(Розгляд схеми «Еволюція функцій грошей», презентація в PowerPoint.)
Міра вартості – це визначення вартості товарів і послуг. Гроші є певним масштабом для зіставлення. Їх використовують при визначенні ціни товару та послуги. Горацій говорив про міру вартості: «Хоч би як ти пишався своїм багатством, та воно не змінить твоєї вартості».
Засіб обігу – цю функцію гроші виконують в результаті обміну, руху товару від виробника до споживача, при придбанні будь-яких товарів.
Засіб платежу – плата за використані ресурси, послуги, рента, плата кредиту, заробітна плата.
Засіб нагромадження – це зберігання грошей для пізнішого придбання товарів (банківські рахунки, ощадні книжки).
Світові гроші – це функція грошей при економічних взаємовідносинах між
державами.
Вправа «Історична довідка»
Розповідь учителя про походження грошової одиниці в Україні та її еволюцію.
Вправа «Дослідження захисту грошей»
Учні отримують банкноти номіналом 100, 50, 20 грн. й аналізують елементи зображення та виділяють захисні функції грошей в Україні.
Вправа «Правила користувача» (психолог)
Учитель з учнями складають правила користування грошима. Після обговорення вчитель демонструє на екрані правила користування грошима:
· Згідно зі статтею 99 Конституції України, гривня виступає єдиним законним платіжним засобом в Україні, який приймають усі юридичні і фізичні особи без будь-яких обмежень на території країни.
· Не розраховуйтеся за товари та послуги іноземними грошовими знаками (карається чинним законодавством України).
· Гроші – не мета, а лише засіб досягнення мети.
· Перераховуйте гроші, не відходячи від каси (інструкція НБУ).
· Не виконуйте ніяких операцій із грішми без отримання підтверджувального документа (чек, квитанція тощо).
· Не зберігайте грошей вдома.
· Користуйтеся банківськими платіжними картками.
· Багатство визначається не тим, скільки грошей ви заробляєте, а тим, наскільки добре ви можете прожити на зароблені гроші;
· Ведіть облік своїх грошей.
· Не витрачайте грошей більше, ніж заробляєте.
· Частину зароблених грошей відкладайте.
VІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів
Вправа «Лото-забава»(психолог)
Уявіть, що Ви виграли в «Лото-забаву» 100 тис. грн. Як ви витратите ці гроші? Учні по колу відповідають на запитання.
Вправа «Напиши есемеску вчителю»
Учні одержують аркуш паперу з намальованим мобільним телефоном і вписують у ньому відповідь на одне із запитань:
Що нового ти дізнався на занятті….?
Чого ти навчився?
Як я зможу використати ці знання?
VІІ. Підсумок уроку
Отже, ми ознайомились із походженням грошей, їх видами, функціями.
І я б хотіла звернути вашу увагу на таке: гроші дуже легко витрачати, але їх дуже важко заробляти, тому зверніть увагу на раціональне їх використання.
Закінчити урок хочу епіграфом нашого заняття. Чи підтверджуються ці слова?
Додаток 1
Список майстрів до гри «Обмін»
Кондитер пропонує: печиво потребує: борошно | Кухар пропонує: обід потребує: картоплю |
Рибалка пропонує: рибу потребує: човен | Хлібороб пропонує: зерно потребує: плуг |
Коваль пропонує: плуг потребує: зерно | Мельник пропонує: борошно потребує: печиво |
Землероб пропонує: картоплю потребує: обід | Лікар пропонує: лікування потребує: ліки |
Фармацевт пропонує: ліки потребує: лікування | Ремісник пропонує: човен потребує: рибу |
Садівник пропонує: яблука потребує: сокиру | Коваль пропонує: сокиру потребує: яблука |
Лісоруб пропонує: дерево потребує: стіл | Ткаля пропонує: тканину потребує: одяг |
Кравець пропонує: одяг потребує: тканину | Столяр пропонує: стіл потребує: дерево |
Додаток 2



