Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

ТЕМА: Легко вишивається, коли гарно співається

Мета уроку:

Забезпечити засвоєння учнями знань про художні промисли України, як вид декоративно-прикладного мистецтва, ознайомитись з історією української народної вишивки, з піснями, в яких оспівується вишивка; вироблення умінь закріплення нитки без вузлика та вишивання вишивки хрестиком; сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, формувати навички культури праці, чутливості, креативності.

Хід уроку:

Дівчата заходять у святково прибраний кабінет трудового навчання українських костюмах з хлібом і сіллю на вишитому рушнику, співаючи українську народну пісню:

Зеленеє жито, зелене,

Хорошії гості є в мене.

Зеленеє жито жнеці жнуть,

Хорошії гості в хату йдуть.

(Народна творчість)

Проводячи гостей за стіл, співають далі:

Зеленеє жито, зелене,

Хорошії гості є в мене.

Зеленеє жито за селом,

Хорошії гості за столом.

Розповідь вчителя:

В Україні так повелося, що з давніх давен жінки дуже любили вишивання і ним прикрашали і одяг, і житло. Склались традиції, що без вишитої речі не було жодної хати, а без вишитого одягу – жодної дівчини, жінки. От і ми з вами з сьогоднішнього уроку будемо вивчати українську народну вишивку – ручні шви, які використовують не лише у вишиванні, а й у шитті одягу.

Отоді за допомогою лише голки та нитки, на простому полотні й народжувались неперевершені узори вишивок. Довгі осінні та зимові вечори дівчата скрашували вишиванням, часто супроводжуючи його піснями.

Як сказав :

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Вишиває та співає

І ніхто того не зна,

Де узор вона кінчає,

Де ту пісню починає.

Дівчата співають пісню:

Вечора тривожного, аж до ранку

Вишивала дівчина вишиванку

Вишивала дівчина, вишивала

Чорну та червоную нитку брала.

Ой, піду у недільку на гулянку

Подарую милому вишиванку

Сердься, мій милесенький, чи не сердься

Будеш ти носить її біля серця.

Розповідь учениці : З глибини тисячоліть

Виникнення та поширення вишивки губиться в глибині тисячоліть. Про це свідчать стародавні історики, розповідають численні археологічні знахідки. Особливе значення мають розкопки скіфських курганів, матеріали яких є цінним джерелом для вивчення культури й побуту цих племен. Так, всесвітньо відома золота пектораль із Товстої Могили, срібна ваза з кургану Чертомлик поблизу Нікополя не лише є витвором високої мистецької майстерності скіфів, а й містяться цікаві сюжети, що дають змогу дослідити одяг, його декоративне оздоблення. Святковий костюм скіфів був щедро орнаментований золотими нашивками із зображенням грифонів, левів, оленів, різноманітною аплакацією з кольорової шкіри, декоративними швами.

Візерунок у вигляді смуг геометричного орнаменту розміщувався на краях коміра, подолу, рукавів, посередині спинки вбрання. Щедро оздоблювалися у скіфів штани. Їх розширювали узорами у вигляді завитків, кружечків, ромбів, зигзагів, спіралей. На чаші Гайманової Могили одяг скіфських царів оздоблено орнаментом у вигляді подвійних спіралей, а лампаси на штанах нагадують подвійні смуги безперервного ланцюга хвиль.

На основі кургану Товста Могила було реконструйовано одяг, в якому рукава, комір прикрашені золотими нашивками із зображенням грифона та лева, що роздирає лань.

Про високий рівень вишивального мистецтва свідчить одяг сарматів, у якому вже прогядає соціально – економічне розшарування населення, що виявляється передусім у розкішності оздоблення золотим гартуванням одягу багатих жінок і у скромності прикрашання звичайними намистами - бідних.

Українська народна вишивка

До наших днів дійшла українська народна вишивка лише ХУІІ – початку ХІХ століття, насамперед тому, що погляд на неї, як на витвір мистецтва утвердився тільки ух роках ХІХ століття. Саме з того часу прогресивні діячі культури починають цікавитися нею й збирати її в музеях і приватних колекціях.

У процесі історичного й культурного розвитку в Україні в кожній місцевості утворилися характерні орнаментальні мотиви й композиції, колірна гама, специфічні техніки виконання. Дбайливо передавалися вони з покоління в покоління, майстри відшліфовували кращі досягнення своїх попередників, розвиваючи й удосконалюючи їх.

Вишивкою захоплювались повсюди. Кожний район, навіть кожне село різнилося місцевою самобутністю.

Дівчата співають пісню «Два кольори» (Дмитра Павличка і Олександра Білаша)

Два кольори мої, два кольори,

Оба на полотні, в душі моїй оба.

Два кольори мої, два кольори,

Червоний – то любов,

А чорний – то журба.

Розповідь вчителя:

Український рушник! Як багато промовляє до нас це слово, яке воно рідне і миле нам. Скільки зворушливих спогадів та образів з народного родинного життя пов'язано з рушником! Чи можна знайти в нас в Україні – у минулому та й нині – більш опоетизовану і популярну мистецько – побутову реліквію?

Вчитель праці:

Рушник – це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук. (Демонструє виставку рушників)

Учні ведуть розповідь про значення рушників, вишитих бабусями.

У давнину вишивка мала і охоронне оберегове значення, проводжаючи сина у солдати, мати дарувала йому рушник на щастя, на долю.

Звучить пісня про рушник Платона Майбороди на слова Андрія Малишка.

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

Бесіда:

1. Що називають вишивкою?

- Вишивкою називають техніку прикрашання текстильного чи іншого виробу за допомогою різного виду стібків перлами, коштовним камінням тощо.

2. Які характерні мотиви в УНВ?

- Для української народної вишивки найхарактернішими є геометричні, рослинні, зооморфічні та антропоморічні мотиви.

3. Що називають рапортом?

- Найменша частина орнаменту, яка ритмічно повторюється, називається рапортом.

4. Які інструменти потрібні для вишивання?

- Для вишивання потрібні такі інструменти і матеріали: голки, нитки, тканина, ножиці, наперсток, п'яльці. При підготовці до вишивання потрібні копіювальний папір, калька, олівець, сантиметрова стрічка, шпильки.

5. Як перенести малюнок на тканину?

- Перенести малюнок на тканину можна за допомогою спеціально призначеного копіювального паперу. На деяких тканинах не можна використовувати копіювальний папір. У цьому випадку малюнок спочатку виконують на кальці або тонкому цигарковому папері, прикріплюють його до тканини, а потім прометують по контуру яскравою ниткою. Після цього папір акуратно відривають.

6. Якої довжини повинна бути нитка для вишивання?

- Нитка для вишивання має бути приблизно вдвічі більшою відстані від пальців до локтя.

7. На які види розділяють техніку вишивання?

- Усю техніку вишивання можна розділити на однобічну і двобічну. Однобічну утворюють візерунок лише з одного боку виробу, а з виворітного видимі лише окремі стібки та переходи ниток. У двобічній техніці узор майже однаковий з обох боків тканини.

8. Які вишивальні шви відносяться до початкових?

- До початкових вишивальних відносяться такі шви: уперед голкою, за голку, стебловий шов, шов ланцюжок, шов петельний, шов козлик.

9. Які техніки вишивання?

- Є техніки вишивання лічильні і вільні. Лічильні виконують за точним розрахунком ниток на тканині. Вільні не потребують точного розрахунку ниток, вони найчастіше вишиваються за попередньо нанесеним контуром малюнка на тканину.

10. Які шви відносяться до лічильної техніки вишивання?

- До лічильної техніки вишивання відносяться такі шви: хрестик, штапівка, лиштва, занизування.

11. Які шви відносяться до вільної техніки вишивання?

- До вільної техніки вишивання відносяться такі шви: гладь вільна без настилу, гладь вільна з настилом, полтавська гладь, художня гладь.

Практична робота № 1

Інструменти і матеріали: нитки, голки, тканина, ножиці.

Вправи на закріплення нитки без вузлика.

1. Аналіз завдання практичної роботи.

2. Правила безпечної праці під час виконання роботи.

3. Демонстрація закріплення нитки без вузлика на демонстраційній рамці.

4. Самостійне виконання завдання практичної роботи.

5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків.

6. Поточний інструктаж.

7. Підведення підсумків практичної роботи:

а) значення закріплення нитки без вузлика у вишиванні;

б) демонстрація кращих робіт

Підсумок уроку:

На уроці ви ознайомились з історією української народної вишивки, з піснями в яких оспівується вишивка, а також навчилися закріплювати нитку без вузлика

Довідались що вишивка на Україні – один з найбільш улюблених і поширених різновидів народної творчості.

Домашнє завдання.

Підготувати інструменти і прилади до наступного уроку.

Література

1. Бондаренко ія української народної вишивки. Уроки до варіативного модуля. – www.osnova.com.ua.

2. Вышивка хрестом.-Рукоделие. Дом. Библиотека.- Х.:Фолио, 2003,- с.313 – 316.

3. Кара – і Українська вишивка.- К.:Либідь, 2002. – 169 с.