Урок біології

Учитель І.

Тема : Будова і різноманітність плодів. Лабораторна робота «Будова і різноманітність плодів»

Мета : ознайомити учнів з особливостями будови та функціями плодів, звернути увагу на зв’язок будови плодів з механізмом їх поширення; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати навички творчої діяльності, бережливе ставлення до природи; екологічну культуру і культуру спілкування

Тип уроку : урок засвоєння нових знань

Обладнання : таблиці ( «Запліднення у покритонасінних рослин», «Плоди і насіння», «Сухі плоди», «Соковиті плоди»), колекція плодів, муляжі плодів, свіжі плоди різних рослин

Поняття і терміни : плід, соковитий і сухий плід, розкривний і нерозкривний плід, біб, стручок, сім’янка, зернівка, горіх, помаранча, супліддя, кістянка, ягода

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Презентація робіт творчих груп

І група

Завдання : підготувати рубрику «Чи знаєте ви, що...»

*** що евкаліпт заввишки до 155 м і до 25 м в окружності виростає з насінини масою 0,001 г

*** Найменші насінини мають рослини з родини орхідні. Маса однієї насінини в гудайєри повзучої становить лише 0,002 мг. Найбільші насінини в сейшельської пальми – понад 40 см завдовжки і вагою від 9 до 15 кг.

*** Плід сейшельської пальми в 30 млн. разів важчий за плід берези

*** Пилок берези переноситься на відстань до 400 км, а сосни звичайної до 1000 км

*** Всередині квіток багатьох рослин температура вища, ніж в оточуючому середовищі

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

*** квітки баобаба - рослини, яку називають восьмим дивом світу,- розпускаються і цвітуть тільки одну ніч. Вони запилюються лемурами і кажанами, які ласують їхнім нектаром

*** арахіс має підземні квіти і плоди. Його насіня називають земляними горіхами

ІІ група

Завдання : розв’язати задачі

1. Далеко від поля із загубленої зернівки кукурудзи виросла рослина з початком і волоттю. Але чомусь у цієї рослини плоди не утворились. Чому?

( Кукурудза – перехреснозапильна рослина, а сусідніх рослин не було, щоб їх пилок запилив початки цієї рослини)

2. В Австралію завезли й посіяли насіння конюшини. Виросли рослини, які гарно цвіли, але плодів не давали. Як можна пояснити це явище?

( Конюшина-комахозапильна рослина. Плоди не утворювалися, оскільки в Австралії не було комах, які запилювали б конюшину)

ІІІ група

Завдання : Дослідити особливості проростання насіння водних рослин

У водної рослини – лотоса, або латаття – насіння тривалий час перебуває у воді, проте проростання не відбувається. Секрет у тому, що оболонка насінини таких рослин зовсім непроникна для води. Завдяки такій оболонці насінина може впродовж кількох років перебувати у воді, не вбираючи її в себе, чим і забезпечується тривале зберігання насінини в в такому середовищі. Лише при пошкодженні оболонки відкривається доступ води в середину насінини і вона швидко бубнявіє, а невдовзі проростає. Пошкодження оболонки може відбуватися за різних обставин, а найчастіше в шлунку звірів і птахів.

Додаткові завдання для груп :

І – Як називається суцвіття хризантеми?

ІІ – Формула квітки капусти ( за муляжем)

ІІІ – Охарактеризувати квітку за формулою квітки

3. Виконання завдання №64 с.32 робочого зошита з друкованою основою, взаємоперевірка робіт

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Загадка :

Що родилося в садку у зеленім повитку?

І було тоді на дереві цвітом ніжним і рожевим?

Потім в зав’язь обернулось, все повніло і не зчулось,

Як налився круглий плід, що дививсь на білий світ,

Соковитим і рум’яним, і солодким, і духм’яним?

- Про що йдеться у цій загадці? ( Відповіді учнів)

- Отже, зразу рослина цвіла, потім налився плід. Є таке прислів’я «Квітка – це матір, яка виношує своє дитя»

- З чого утворюється плід?

- Дійсно, плід утворюється з квітки. Отже, про що будемо сьогодні говорити на уроці? ( Про плоди, їх будову і різноманітність)

ІУ. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником , с.97 : дати відповідь на питання Що таке плід?

Пояснення вчителя , учні креслять у зошитах схему

Насіння ← Плід → Оплодень

Зовнішній шар Середній шар Внутрішній шар

шкірочка соковитий або сухий здерев’янілий,

( екзокарп) ( мезокарп) шкірястий,

плівчастий

( ендокарп)

??? Чи потрібен оплодень насінині? Для чого?

( Учні відповідають)

Висновок : плід формується із зав’язі маточки після запліднення і є характерною ознакою квіткових рослин. Плід захищає насінину і зародок в ній від висихання, холоду, механічних ушкоджень і сприяє його поширенню. Саме через наявнесть плода квіткові рослини так називають

??? Яка інша назва квіткових рослин? ( Покритонасінні)

Проблемне питання : Який зв’язок між будовою і функціями плода?

( Робота з підручником на с.98)

Розповідь учителя за схемою з використанням таблиць

Овал: Складні

Багатокістянка

Супліддя

коробочка зернівка кістянка ягода

біб сім’янка яблуко

стручок горіх гарбузина

стручечок помаранча

суничина

Робота з колекціями плодів:

Коробочка – плід, що розкривається дірочками, кришечкою, зубчиками, щілинами ( мак, блекота, тюльпан)

Біб- сухий багатонасінний плід, розкривається по швах і в якому насіння розташоване на стулках ( горох, квасоля, акація, боби)

Стручок – сухий багатонасінний плід, який розкривається по двох швах і в якому є перегородка

( Учні знаходять сухі плоди)

Робота з підручником : с.99, стаття «Сухі нерозкривні однонасінні плоди)

Мозковий штурм :

· Які ви знаєте сухі однонасінні плоди?

· Який плід називають зернівка?

· У яких плодів плід зернівка?

· Який плід називається сім’янкою?

( Учні знаходять в колекціях сухі однонасінні плоди)

Розповідь вчителя за схемою :

Кістянка- однонасінний плід із здерев’янілим внутрішнім шаром ( вишня, слива, персик)

Ягода – багатонасінний плід із шкірястим зовнішнім шаром ( поміждор, виноград, картопля)

Яблуко – багатонасінний плід із плівчастими камерами для насіння, утворений розрослим квітколожем ( яблуня, груша, горобина)

Гарбузина – багатонасінний плід із твердим шкірястим зовнішнім шаром оплодня ( гарбуз, диня, кавун, огірок, кабачки)

??? Які плоди ви принесли сьогодні на урок? ( Учні називають. Вчитель пропонує знайти визначення у підручнику)

??? Якого вітаміну міститься найбільше у плодах цитрусових?

Помаранча – багатонасінний плід з товстошкірим зовнішнім шаром, що багатий на ефірні олії ( лимон, мандарин)

Суничина – багатонасінний плід, утворений розрослим соковитим квітколожем.

Багатокістянка – плід, що складається з кістянок, утворених із багатьох маточок однієї квітки ( малина, ожина)

Робота з робочим зошитом : с.34 №69

Супліддя – плоди, що формуються з суцвіття, зростаються між собою

Виконання лабораторної роботи : с.13 робочого зошита з друкованою основою

Додаткове завдання : Знайдіть зайвий термін. Поясніть, чому він зайвий

І В – вишня, абрикос, черешня, гарбуз, слива

ІІ В – стручок, біб, ягода, зернівка, сім’янка

Повідомлення учня. Значення плодів у житті людини

Плоди мають велике значення у житті людини. Вони містять значну кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів. Залежно від того, які поживні речовини нагромаджуються в плодах, їх поділяють на :

· Зернові – мають багато крохмалю

· Олійні – з великим вмістом олії ( соняшник, рицина, конопля)

· Бобові – з великим вмістом білків ( арахіс, люпин, горох)

· Плодові – мають багато вітамінів, мінеральних солей, вуглеводів ( яблуня, слива, абрикос)

У. Узагальнення та систематизація знань

1 Розгадування кросворда

2. Робота з термінологічною скринькою ( учні по черзі виймають слова-терміни зі скриньки і відповідають)

УІ. Підсумок уроку

1. Вправа «Мікрофон»

А) Я дізнався про плоди...

Б) Я хочу дізнатися більше...

В) Я не цілком зрозумів...

2. Виставлення оцінок з коментуванням

УІІ. Домашнє завдання

Вивчити § 23.

Творче завдання : скласти біологічну казку, яка починалася б словами «Одного чудового сонячного ранку зустрілися дві подружки кістянка та ягода і стали вихвалятися одна перед одною...»

або скласти кросворд з теми «Плоди та насіння»