Заняття №20
Тема: «Розташування текстів»
Мета: навчити учнів розташовувати тексти на екрані;
розвивати пам’ять, уяву, творче мислення;
виховувати інформаційну культуру молодших школярів.
Обладнання: програма ППЗ «Сходинки до інформатики», програма «WordPad», презентація «Загадки. Світ техніки», «Комп’ютерна абетка», «Вправи та ігри на розвиток пізнавальних здібностей».
Хід заняття
І. Організаційний момент. Правила безпеки життєдіяльності.
Гра «Так чи ні».
Ø Чи можна включати комп’ютер без дозволу вчителя?
Ø Чи можна торкатися до тильної сторони системного блоку?
Ø Чи дозволяється пальцем торкатися монітора?
ІІ. Розминка.
1.Використання презентації «Загадки. Світ техніки» ( слайд 5).
Відгадайте загадку:
Він покаже все на світі:
Що малюють, пишуть діти,
Грають як і що співають,
І як пошту відправляють.
Все, що є, відображає,
Без нього ПК немає!
(монітор)
2.Гра «Туристичні маршрути» (повторення назв міст України та визначення складів у словах).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
На минулому занятті ми з вами з’ясували, що тексти бувають різних стилів. Давайте пригадаємо яких? (За стилями тексти бувають художніми, науковими). Вам було запропоновано знайти цікаву інформацію про Катерину Логвинівну Ющенко, використовуючи матеріали «Вікіпедії». Хто готовий поділитися своїми дослідженнями?
Використання презентації «Комп’ютерна абетка» (слайд 32).
![]() |
Катерина Ло́гвинівна Ющенко (народилася 8 грудня 1919 , померла 15 серпня 2001) — автор першої у світі мови програмування високого рівня («Адресної мови програмування»), вчений кібернетик, член-кореспондент АН УРСР, заслужений діяч науки, лауреат премій Ради Міністрів СРСР, дійсний член Міжнародної академії комп'ютерних наук, двічі — Державної премії України, премії імені . Нагороджена орденом княгині Ольги.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Пояснення вчителя. Тема нашого заняття – «Розташування текстів».
Прозові та віршовані твори по-різному розташовуються на сторінці.
Порівняйте тексти:
Прозовий текст
Цирк – одне з найдавніших мистецтв. Ще в глибоку давнину в дні свят на площах єгипетських, грецьких, китайських міст виступали акробати, канатохідці, фокусники, жонглери.
Віршований текст
Гляньте, яка Україна чарівна,
Гарна, немовби казкова царівна!
Гори, гаї, голубі небеса –
Глибинна, бентежна, велична краса!
Чи однаково вони розташовані на екрані?
V. Фізкультхвилинка. Виконання фізичних вправ з метою зняття втоми (презентація «Цирк»)
VI. Практична робота за програмою «WordPad».
1.Запуск програми:
Пуск →Усі програми→Стандартні→WordPad.
Відкриється вікно програми WordPad.
2.Пам’ятайте, що всі дії над рядком чи абзацом виконуються з попереднім його виділенням.
3.Виконати завдання – розташувати вірш за власними уподобаннями.
Зразок тексту:
Зима й весна У куточку під парканом Сніг біліє – там зима! А де сонечко дістане, Снігу й крапельки нема. Там вже травка зеленіє Й сині проліски цвітуть, Ховрашок вже землю риє, А пташки гніздечка в’ють. (К. Перелісна)
Зразок тексту після виконання завдання:
Зима й весна
У куточку під парканом
Сніг біліє – там зима!
А де сонечко дістане,
Снігу й крапельки нема.
Там вже травка зеленіє
Й сині проліски цвітуть,
Ховрашок вже землю риє,
А пташки гніздечка в’ють.
(К. Перелісна)
4.Після виконання завдання зберегти текст:
Файл→Зберегти як→Мої документи → Назва Віршик→Зберегти.
VII. Релаксація.
Закрити очі, сильно напружуючи очні м'язи, на рахунок 1-4, потім розкрити очі, розслабити м'язи очей, подивитися у далечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
VIII. Підведення підсумків.
1.Гра «Добери риму»
Зима! Зима! Усякий знає -
Вона холодною … (буває),
Летять, кружляють, як пушинки,
Легкі, білесенькі ….(сніжинки)
От випав сніг! Яка обнова!
Зима тоді така … (як нова)
Міста чистенькі, білі села,
Зима і радісна, й …..(весела)
Вона тоді усім хороша,
Коли мете легка …. (пороша)
Мороз у лід озера кута,
«Зима, - тоді всі кажуть, … (люта)
2.У чому полягає особливість у розташуванні віршованого та прозового тексту?
IX. Тренувальні вправи у вільний час
Скласти вірш-привітання до Новорічних свят.
![]() |




