Тема: Узагальнення знань з теми «Металічні елементи та їхні сполуки»
(Дидактична гра «12 балів за знання металів»)
Мета:
- Узагальнити і систематизувати теоретичні знання теми,
- розширити знання учнів про метали, історію їх відкриття, значення для організму та практичне застосування,
- зацікавити вивченням предмету.
Форми роботи:
- усне опитування;
- дидактична гра;
-демонстрації.
· Обладнання:
- Мультимедійний проектор,
- Періодична таблиця Д. І.Менделєєва.
Девіз уроку
Ключем до всякої науки є знак питання. (Оноре де Бальзак)
Хід уроку
1. Організація класу.
Для проведення дидактичної гри вчитель обирає двох капітанів.
Капітани набирають команду (по черзі по одному учню). Відповіді на парні запитання дає одна команда, на непарні – інша. Одна правильна відповідь оцінюється одним балом.
2. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
Учні відповідають на питання, поставлені вчителем, таким чином отримують «допуск» до гри
«Подумай і відповідай»:
1. Де знаходяться елементи-метали в періодичній таблиці?
2. В якій групі періодичної таблиці розміщені лише металічні елементи?
3. Скільки протонів, електронів і нейтронів містить елемент Натрій?
4. Скільки електронів містить атом металічного елемента на зовнішньому рівні?
5. Як змінюються металічні властивості в періоді?
6. В групі?
7. Між якими частинками виникає металічний зв’язок?
8. Які метали мають найвищу електропровідність?
9. Які метали здатні намагнічуватись?
10. Назвіть коштовні метали.
11. Що таке корозія?
12. Яку загальну назву мають елементи I групи головної підгрупи?
13. Назвіть формулу їдкого натру.
14. Чому в природі немає лужних металів?
15. Йони яких металів обумовлюють твердість води?
16. Назвіть формулу залізної ожарини?
17. Чим відрізняється чавун від сталі?
18. Яка галузь промисловості займається добуванням металів із руд?
Гра «12 балів за знання металів»
1. У грі беруть участь дві команди.
2. Учасникам зачитується перший фрагмент тексту про певний хімічний елемент.
3. Час на обговорення – 1 хвилина.
4. Виграє команда, яка першою відгадає вказаний елемент. Вона отримує 5 балів.
5. Якщо в учасників немає правильної відповіді – їм зачитується другий фрагмент тексту про цей же хімічний елемент.
6. Правильна відповідь оцінюється 3 балами.
7. Якщо учасники досі не знайшли правильної відповіді, то їм зачитують третій (останній) фрагмент тексту.
8. За відгаданий хімічний елемент команда отримує 1 бал.
9. Виграє команда, яка набрала більше балів.
10. Роль ведучого виконує вчитель.
Пропонуються такі завдання:
Завдання 1
- Великий період в історії людства названий на честь простої речовини. Це був перехідний період від кам’яного віку до бронзового, коли з’явилися інструменти з простої речовини цього елементу.
- Ця речовина за електропровідністю – друга після срібла серед металів. Назвіть елемент, що утворює цю речовину.
- Це d-елемент з першої групи періодичної системи.
(Купрум)
Дослід 1. Мідь + концентрована сульфатна кислота
Завдання 2
- За температури, нижчої від 13oС, цей метал перетворюється на порошок.
- Цей метал та його оксид використовують в харчовій промисловості для покриття консервних банок.
- Електронна формула цього елемента має таке закінчення …4d105s25p2.
(Станум)
Завдання 3
- Давньогрецький учений Арістотель назвав просту речовину, утворену цим елементом, «срібною водою».
- Випари цієї речовини і її сполук - отруйні.
- Єдиний метал, який за кімнатної температури перебуває у рідкому стані. Назвіть елемент..
(Меркурій)
Дослід 2. Хіміки - ”фальшивомонетники”
Завдання 4
- З XIX ст. цей метал набув ролі світових грошей.
- Метал, утворений цим елементом може розчинитися лише в «царській горілці».
- В ядрі атома цього елемента 79 протонів.
( Аурум)
Завдання 5
- Цей легкий, сріблясто-білий метал уперше добув 1808 року Г. Деві. Він змішав зволожену магнезію з оксидом ртуті і отримав сплав металу з ртуттю.
- Цей метал здатний горіти. Ошурки легко займаються й горять сліпучим яскравим полум’ям. Тому його використовують в феєрверках.
- В електронній оболонці атома цього елемента є 12 електронів.
(Магній)
Дослід 3. Крапля води – каталізатор
Завдання 6
- Гном на прізвисько Старий Нік любив вводити гірників в оману. За ім’ям цього гнома й назвали елемент.
- Щоб запобігти корозії, цей метал наносять тонким шаром на інший.
- Ядро цього елемента містить 28 позитивно заряджених елементарних частинок.
(Нікол)
Завдання 7
- Болонський алхімік Касціароло підібрав у горах важкий камінь. Ним отримано речовину, що світилась у темряві червоним світлом.
- Шведські хіміки Карл Шеєле і Юхан Ган дослідили «болонський камінь» і встановили, що в ньому міститься особлива «важка земля», яку вони назвали «барит».
- Це лужноземельний метал з 6-го періоду.
(Барій)
Завдання 8
- Це найпоширеніший метал на Землі.
- Він легко витягується в тонкий дріт, прокатується в фольгу.
- Літаки на 2/3 складаються із сплавів цього металу, тому його називають крилатим металом.
(Алюміній)
Дослід 4 Амфотерність алюмінію
Завдання 9
- Цей метал алхіміки називали “металом Місяця”. Назвіть елемент, що утворює цей метал.
- Для загоювання ран воїни Олександра Македонського накладали пластини з цього металу.
- Електрони в атомі цього елемента розташовані на п’ятьох енергетичних рівнях. Це елемент І групи.
(Аргентум)
Завдання 10
- 1807 року в Лондоні на засіданні Королівського товариства сер Гемфрі Деві повідомив, що відкрив новий елемент.
- Цей метал у природі не зустрічається. Деві вдалося виділити його із сполуки за допомогою електричного струму.
- Навколо ядра атома цього елемента рухається 11 електронів.
(Натрій)
Дослід 5 “Шалений” натрій
Завдання 11
- Покриття з цього металу найкраще захищає чавун і сталь від корозії.
- З цього металу виготовляють корпуси сучасних батарейок.
- В ядрі атома цього елемента 30 протонів.
(Цинк)
Дослід 6 Цинк + хлоридна кислота
3. Рефлексія.
Вчитель заповнює протокол, підводить підсумки. Учням пропонується анонімно дати письмові відповіді на поставлені запитання:
- Чи можемо ми стверджувати, що досягли мети уроку?
- Чи можливо застосовувати знання, отримані в школі, на практиці?
- Чи сприяють кращому засвоєнню знань уроки в ігровій формі?
4. Домашнє завдання.
Підготувати повідомлення з теми «Значення неорганічних сполук у природі, техніці й житті».


