Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок 11
Розв’язування задач на відносність руху.
Мета. Формувати вміння знаходити відносну швидкість, закріпити навички використання закону додавання швидкостей і правила додавання переміщень; розвивати логічне мислення, уяву, увагу; виховувати потяг до пізнання.
Тип уроку. Урок формування вмінь розв’язувати задачі.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 3 (задача 1, с.39); Вправа 4 (задача 1, с.45).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ü Як позначається швидкість тіла відносно нерухомої системи відліку?
ü Як позначається швидкість тіла відносно рухомої системи відліку?
ü Як позначається швидкість рухомої системи відліку?
ü Записати закон додавання швидкостей; формулу додавання переміщкнь.
Якісні задачі
1. За якої умови льотчик реактивного винищувача може роздивитися артилерійський снаряд, що пролітає неподалік від нього?
2. Пасажир швидкого потяга дивиться у вікно на вагони зустрічного потяга. У момент, коли останній вагон зустрічного потяга проходить повз його вікно, пасажир відчуває, що рух потяга, в якому він їде, різко вповільнився. Чому?
3. Два плавці перепливають річку. Один пливе перпендикулярно течії, другий — найкоротшим шляхом. Який з них переправиться на інший берег ріки за найменший час, якщо модулі їх швидкостей відносно води однакові?
4. Як можна по слідах дощових крапель на шибках дверцят автомобіля визначити швидкість падіння цих крапель, якщо вітру немає? Указівка. Звернувши увагу на сліди від крапель, можна визначити напрям швидкості краплі відносно автомобіля; швидкість же автомобіля відносно землі показує спідометр.
IV. Розв’язування задач.
Задача 1. Пасажир потяга помітив, що дві зустрічні електрички промчали повз нього з інтервалом t1 = 6 хв. З яким інтервалом часу t2 проїхали ці електрички повз станцію, якщо потяг, яким їхав пасажир, рухався зі швидкістю ϑ = 100 км/год., а швидкість кожної з електричок —ϑ2 = 60 км/год.?
Розв’язання
Обчислимо відстань між електричками у двох системах відліку — У системі відліку «потяг», пов’язаній з пасажиром, і в системі відліку, пов’язаній зі станцією. У системі відліку «потяг» електрички рухаються зі швидкістю
Оскільки вони проходять повз пасажира з інтервалом часу t1, відстань між електричками становить:

У системі ж відліку, пов’язаній зі станцією,
Порівнюючи два вирази, дістаємо:
Підставляючи чисельні дані, отримуємо: t2 = 16 хв.
Вправа 2 (задача 2, с.44)
Вправа 4 (задача 4, с. 45)
Якщо тримати курс під прямим кутом до берега (тобто, якщо швидкість човна відносно води спрямована перпендикулярно до берега), то плавця зноситиме вниз за течією. Оскільки течія не наближає плавця до протилежного берега й не віддаляє від нього, то для переправи найкоротшим шляхом слід тримати курс угору за течією, щоб швидкість відносно берега була перпендикулярною до берега.
Вправа 4 (задача 6, с. 45)
Вправа 4 (задача 7, с. 45)
Підсумок уроку
Закінчити речення.
• Я дізнався, що...
• Тепер я можу...
• Отже,...
Домашнє завдання. Повторити §8, вправа 4(задача 3, 5 с.45).


