Тема. Усне додавання і віднімання виду 430+500, 430+50, 760-400,
760-40. Складені задачі, що передбачають суми трьох і двох
доданків.
Мета. Познайомити учнів з прийомами усного додавання і віднімання виду 430 + 500, 430 + 50, 760 – 400, ; формувати вміння застосовувати загальні правила додавання і віднімання круглих трицифрових чисел до окремих випадків, коли в одному із компонентів цих дій відсутні сотні або десятки; закріплювати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, математичну мову, обчислювальні навички; прививати любов до математики.
Обладнання. Малюнок «Будинок», його «складові частини», конверти із завданнями, картки з прикладами ( для усної лічби ), таблиці-задачі, «замки»-задачі, «Незнайка», картки прикладів у конверті «Знайди помилку», підручник, іграшкова вантажна машина.
Тип уроку. Комбінований. Урок – гра «На будівництві».
Етапи уроку – складові частини «Будинку».
1. Завдання в конверті.
2. «Фундамент».
3. «Кути».
4. «Стінка першого поверху».
5, 6. «Двері з «замками».
7. «Сусіди».
8. «Другий поверх».
9. «Третій поверх, ліве крило».
10. «Балкон».
11. «Третій поверх, праве крило».
12. «Покрівля».
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Діти. Ми починаємо урок,
Що математикою в нас
З любов’ю називається.
Вона нам допоможе
Таку розвити точність думки,
Щоб в нашому житті
Про все дізнатись, вимірять, обчислить.
( Запис дати, класної роботи, каліграфічної хвилинки. )
Діти. Ось свій зошит я візьму
І похило покладу.
Сяду рівно, не зігнуся,
За роботу я візьмуся.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-гра «На будівництві». Ми спробуємо побудувати будинок. Але будинок цей незвичайний, математичний, зроблений з незвичайних будівельних матеріалів, а саме – прикладів, задач, нерівностей, які ми з вами будемо розв’язувати. І саме від нас з вами залежить, що з цього вийде, який будинок ми збудуємо.
- Ви готові? Отже почнемо.
- А що нам потрібно для того, щоб розпочати будівництво будинку.
Діти. Проект.
( на дошці проект будинку)
Вчитель. Ось він, але немає будівельних матеріалів. Щоб дістати їх, треба виконати ось ці завдання. ( в конверті №1 )
ІІІ. Усна лічба.
1. Завдання в конверті №1.
- Знайдіть і покажіть на малюнку ( проекті ) різні частини будинку, з яких геометричних фігур вони складаються? ( Трикутники, чотирикутники, круги. ) ( Діти показують на малюнку )
Вчитель. Завдання виконано – прибула машина з будівельними матеріалами. Починаємо будувати «Фундамент» будинку. Для того, щоб його побудувати треба виконати таке завдання.
2. Робота з комп’ютером.
а) Усна лічба по картках ( фронтальне опитування ).
|
|
|
| ||||
![]() | |||||||
|
|
|
|
б) Обчисли усно.


375 400
__ +
|
|
|
|
Вчитель. Молодці! Фундамент будинку збудовано. А тепер приступаємо до будівництва кутів.
3. «Кути». ( Завдання на карточці )
- Розв’яжіть рівняння біля дошки з поясненням.
Х – 300 = + Х = 150
4. Будуємо «Стінку першого поверху».
Вчитель. До нас на будівництво завітав Незнайко, в якого є будівельні матеріали для стін першого поверху. Якщо ми виправимо помилки, які зробив Незнайко, він подарує нам будівельні матеріали, без яких ми не зможемо побудувати перший поверх.
- «Виправ Незнайкові помилки». ( Хлопчик Незнайко віддає завдання в конверті №2. )
1). «Ланцюжок».
400 + 200 + 75 – 70 + 100 – 5 – 600 + 900 – 1 = 1000
2). Порівняй числа.
<<<
![]()
+ 600
5,6. «Двері із замками» ( Задачі на винахідливість )
1. Віра килим вишивала,
Цілу ніченьку не спала.
На килимі 9 кліток –
В кожній клітці – 8 віток. ( 9 х 8 =72 )
2. Білка моркву посадила
Штук 17 там вродило
5 зайчат по 3 зірвали.
Скільки білці залишили? ( 17 – 5 х 3 = 2 )
3. Раз до себе на обід
Запросив котів сусід
( для банкети привід був,
Десь він мишок роздобув ),
Довго чекати йому не прийшлося
7 котів до нього зійшлося
Кожен з’їв по 7 усього
Не залишилося нічого
Хто зумів полічити
Скільки кіт зловив мишок? ( 7 х 7 = 49 )
Вчитель. Перший поверх збудовано А скільки ж кімнат н першому поверсі?
Діти. Відчинено 3 замки. Значить 3 кімнати.
ІV. Оголошення теми уроку.
Вчитель. Як ви думаєте, що це за сусіди, які житимуть тут, що це за математичне поняття?
Учні. Це трицифрові числа ( одиниці, десятки, сотні ).
Вчитель. Отже сьогодні ми продовжимо вивчати нумерацію трицифрових чисел і познайомимося з додаванням і відніманням трицифрових чисел виду 430 + 500, 430 + 50, 760 – 400, 760 – 40.
V. Робота над новою темою уроку. ( побудова другого поверху )
1. Повторення про розряди.
Вчитель. Як називаються число, в якому є одиниці, десятки, сотні?
Діти. Трицифрові.
Вчитель. Що ми робимо, коли у нас немає будь-якого розряду?
Діти. Пишемо 0.
Вчитель. Прочитайте числа по картках.
|
|
|
- Яких розрядів тут немає?
2. «Робота в парах». Записати кожне число у вигляді розрядних доданків.
897, 436, 540, 444.
Зразок: 897 = 800 + 90 + 7
( Взаємоперевірка, презентація результатів.)
3. Математичний диктант.
а). Записати число, в якому:
3 сот. 5 дес. 4 од.
4 сот. 5 од.
9 сот. 3 дес.
7 сот. 8 дес. 3 од
.
б). Запиши числа: 285, 174, 321, 730, 501, 399, 606.
в). Розкладіть кожне число на суму розрядних доданків ( усно ).
3).Робота з підручником. ( Будуємо ІІІ поверх, ліве крило )
1. Робота над завданням за №588. ( «Мікрофон» )
43 +– 40
43 + 5 76 – 4
2. Пояснення за № 000.
![]() |
![]() |
3. Виконання завдання № 000 ( біля дошки з поясненням ).
4. Виконання завдання № 000 ( самостійна робота з перфокартами ).
І в. ІІ в.
760 – – 600
760 –– 60
2 м 40 см – 30 см 8 дм 5 см – 4 см
VI. «Балкон».
Фізкультхвилинка.
Вчитель. Ліве крило збудоване. Приступаємо до будівництва правого крила.
5. Робота над задачею № 000 ( «Два, чотири, всі разом» ).
На книжкову виставку першого дня прийшло 470 відвідувачів, що на 120 осіб більше, ніж другого дня. Скільки відвідувачів прийшло другого дня? ( Діти читають і усно розв’язують задачу. Після цього обмінюються своїми міркуваннями з товаришем, що сидить поруч за партою. Далі за вказівкою вчителя учні об’єднуються в групи по 4 чоловіка ( по 2 парти, що
стоять один за одним)
Вчитель. Тепер висловіть свої пропозиції що до шляху розв’язання цієї задачі у створених групах.
( Представник першої групи формулює запитання до задачі. )
Вчитель. Чи можна зразу дати відповідь на запитання?
( Відповідає представник другої групи. )
Вчитель. Яку дію для цього треба зробити?
( Відповідає представник третьої групи. )
470 – 120 = 350 ( ос. )
Вчитель. А тепер самостійно запишіть розв’язання задачі в зошити.
( Діти працюють у зошитах. )
Вчитель. Праве крило збудоване. Приступаємо до побудови «Покрівлі».
6. Фронтальна робота над задачею № 000.
Вчитель. «Покрівлю» збудовано.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Вчитель. Дуже гарно працювали
Ми будинок збудували
А тепер прийміть вітання
Ставте картки в порядку зростання
Якщо буде вірно виконане завдання
Від мене отримаєте оцінку останню.
8
Ц М Л О О Д І
Вчитель. Завдання виконано. Оцінка нашої роботи на уроці «Молодці».
2. Оцінка роботи кожного учня.
VIII. Домашнє завдання
№ 000, 596.





