ВІРТУАЛЬНА ДОПОМОГА

У ВИБОРІ МАЙБУТНЬОЇ ПРОФЕСІЇ

(заняття з профорієнтації з використанням ІКТ)

Укладач: Марія Самарська,

практичний психолог Білозерської ЗОШ № 18 Добропільської міської ради Донецької області

КЛАС: 9–10-ті.

ТРИВАЛІСТЬ: 45 хв.

КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ: 15–20 осіб.

МЕТА:

здобуття знань, умінь та навичок учнів у навігації мережею Інтернет;

формування вмінь використання ІКТ для професійної орієнтації;

підвищення мотивації учнів до самостійного професійного самовизначення.

МЕТОДИ РОБОТИ:

мозковий штурм;

робота в малих групах;

робота на ПК в мережі Інтернет;

міні-лекція;

рольова гра.

ОБЛАДНАННЯ: листки паперу А4, відеофільм «Професія менеджера», столи для роботи у групах, персональні комп’ютери з доступом до Інтернету.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

Профорієнтація: ким стати?: www. ht. ru/prof - сайт Центру тестування і розвитку МГУ «Гуманітарні технології».

Профорієнтація, освіта, зайнятість: www. acareer. ru.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Вступне повідомлення вчителя. Ознайомлення з метою заняття. Мотивація до навчання

2. Вправа-презентація

Називаючи своє ім'я, скажіть формулу, яка, на ваш погляд, точно описує вашу особистість.

3. Міні-лекція «Сучасна інформатизація та вибір професії» (Додаток 1).

4. Робота в 4-х групах

Професійна орієнтація як система охоплює такі основні напрями або підсистеми:

· профінформація;

· профконсультація;

· профвідбір;

· профадаптація.

Кожна з 4-х груп має на плакаті надати розгорнуту характеристику однієї з підсистем.

Захист робіт 4 груп, аналіз, доповнення.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

5. Робота на ПК в мережі Інтернет

Учитель пропонує ознайомитися учнів із сайтами, присвяченими питанням профорієнтації – 7-10 хвилин, обговорення.

6. Обговорення результатів пошуку.

Висновки учнів про найзапотребованіші професії.

7. Підведення підсумків

На минулому занятті ми визначилися з поняттям професіограми. Пропоную переглянути відеофільм «Професія менеджера» (Додаток 2), яку підготували учні нашого клубу.

8. Оголошення домашнього завдання

Пропоную кожному з вас на нашому блозі визначитися щодо розвитку у вас підприємницьких якостей за тестом Голланда (у розділі «Перевір себе он-лайн»).

9. Вправа «Чарівний клубочок»

Передаючи клубок, кожний учасник дає відповідь на запитання:

· Що ви думаєте про наше сьогоднішнє заняття?

· Чого ви навчилися?

· Що сподобалося?

· Що залишилося незрозумілим?

Коментарі до заняття

Переваги такого виду організації профорієнтаційних занять полягає в тому, що не всі учні, враховуючи їхні психологічні особливості, легко входять у контакт, що ускладнює процес спілкування між дитиною і дорослим. Результати інтернет-тестування майже завжди ефективні і точні, тому що дитина під час тестування активна і щира у відповідях. Сучасний підліток, що виріс в епоху комп'ютерного бунту, бачить перед собою комп'ютер – цю диво-машину, він завжди почуває себе впевнено, тому що це те нове, що цікавить сучасну молодь. Із комп'ютером дитина на «ти». Адже комп'ютер в її житті це все: навчання, дозвілля, інтереси. І саме наодинці з комп'ютером і собою дитині нічого приховувати від самої себе. Вона реально і правдиво відповідає на запитання, розуміє, що важливо дізнатися, не відчуває того небажаного тиску, який присутній при особистому контакті з педагогом. Тому з досвіду роботи констатую: на комп'ютерне тестування діти погоджуються охочіше.

Ще учнів приваблює і те, що результати тестування можна відразу подивитися і, якщо захочеться, проконсультуватися з педагогом чи психологом. Ці результати дитина розглядає як особисте досягнення. І якщо вони співзвучні з її внутрішнім станом і перевагами, вона задоволена подвійно.