Тема: КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ.
Мета: ознайомити учнів з основними правами та обов'язками людини і громадянина; розкрити зміст окремих конституційних прав та обов'язків людини і громадянина; розвивати вміння коментувати окремі статті II розділу Конституції України; аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення основних прав та обов'язків людини і громадянина; сформулювати умови дотримання прав людини. сприяти усвідомленню уявлення про необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод, виконання обов'язків; виховувати повагу до конституційних прав та обов'язків людини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення уроку:
Обладнання: Конституція України, Загальна декларація прав людини, Конвенція ООН про права дитини, ілюстрації казок, «чарівна скринька», дзеркало, роздатковий матеріал,
Базові поняття і терміни: конституційні права людини і громадянина, конституційні обов'язки.
Епіграф: Щоб зробити з людей справжніх громадян, їм необхідно дати можливість реалізувати свої громадянські права і виконувати свої громадянські обов'язки. С. Смайл
Після цього уроку учні зможуть:
Пояснювати:
- що таке конституційні права та обов'язки.
Розповідати:
- як можна захистити свої права в нашій державі;
- якими є права та обов'язки громадян в Україні.
Набути навичок участі в:
- роботі малої групи;
- загальнокласній дискусії;
- колективному обговоренні питань навчання та проблем змісту;
- у винесенні групою правового рішення;
- у визначенні та аргументуванні своєї позиції;
- оцінюванні думок та позицій інших.
Сформувати власне ставлення до:
- важливості проблеми прав і свобод людини, дитини;
- необхідності поважати права інших;
- випадків порушень прав людини, дитини та необхідності захисту своїх прав;
- необхідності виконувати обов'язки.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Створення робочого настрою. Прогнозування результатів.
Вправа «Три кроки»(додаток 1)
Крок перший: «Запрограмуй результат»
На індивідуальному листку, на якому нанесено 12 рисок, за кількістю балів у графі «Крок 1» позначте кольоровою (жовтою) стрічкою ту оцінку, яку б ти хотів отримати на сьогоднішньому уроці.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
У мене в руках чарівна скринька, у ній — найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, що він там побачив, аж доти, доки всі найцікавіші й найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку. Умикається аудіозапис щебетання птахів, під який відкривається чарівна скринька.)
Кого ж ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають себе, оскільки на дні скриньки лежало дзеркало.)
Так, кожен побачив у чарівному дзеркалі себе. Людина — найцінніший скарб. Кожен із вас — особистість, і саме такої людини, як ви, більше немає і не буде на цій Землі.
Відомий поет України В. Симоненко написав про неповторність кожної людини, якій батьки подарували життя. (Один з учнів читає вірш «Ти знаєш, що ти — людина».)
Ти знаєш, що ти — людина. Сьогодні усе для тебе —
Ти знаєш про це чи ні? Озера, гаї, степи-.
Усмішка твоя — єдина, І жити спішити треба —
Мука твоя — єдина, Гляди ж не проспи!
Очі твої — одні. Бо ти на землі — людина,
Більше тебе не буде. І хочеш того чи ні —
Завтра на цій землі Усмішка твоя єдина,
Інші ходитимуть люди, Мука твоя єдина,
Інші кохатимуть люди — Очі твої — одні.
Добрі, ласкаві й злі. (В. Симоненко)
Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє цю істину, і пройде не одне тисячоліття, поки людство, нарешті, прийме закони, які оберігатимуть людину — наше найбільше багатство.
Бесіда
1. Що таке права і свободи людини?
2. На які групи поділяються права людини?
IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ
· «Кластер»
З нарізаних аркушів паперу, на яких записані різні права та свободи людини, треба згрупувати права і свободи людини.(додаток 2)
1. Особисті (стосуються охорони приватного життя особистості, її свободи, безпеки, власності).
2. Політичні (ними користується людина як учасник громадського життя, вони пов'язані з участю громадян у виконанні та контролюванні влади).
3. Економічні (стосуються людини, як учасника господарського життя).
4. Соціальні (зобов'язують державу до створення умов гідного рівня життя, охорони здоров'я та соціального забезпечення).
5. Культурні (містять право на навчання та участь у культурному житті).
· Бесіда
1. Чи користуються діти названими правами?
2. До якого віку особа вважається дитиною?
· Ілюстрації казок
За ілюстрацією визначити назву казки і які права в ній порушено.(додаток 3)
В яких міжнародних документах закріплені права людини?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тема нашого уроку «Конституційні права та обов'язки людини і громадянина».
Вправа «Погода в класі» (додаток 4)
На дошці закріплюється заздалегідь заготовлений малюнок хмаринки, з якої капають краплини дощу — очікування, які виробляються вчителем спільно з учнями (вчитель починає формулювати, а учні додають своє).
1. Конституційні права громадян України
Робота з документом
Визначити які статті Конституції України відповідають певній групі прав. громадянські (особисті) права (ст. 23,27-33);
політичні права (ст. 34—40);
економічні права (ст.;
соціальні права (ст. 45—49);
культурні та екологічні права (ст. 50,53, 54).
Рольова гра
Для того щоб учні глибше усвідомили дію принципів правового статусу громадян України, набули початкового досвіду у практичному застосуванні знань, здобутих під час розгляду 1 питання, учитель організовує рольову гру. Він пропонує кожній групі одну проблему щодо дотримання реальних прав у суспільстві та їхніх гарантій. Учасники кожної групи повинні придумати за 5 хв і розіграти перед класом (на 2 хв) ситуацію, яку обов'язково мають завершити словами, що розкривають обрану проблему.
Перелік проблем:
> Кожен громадянин має право шукати захисту в суді. Закони одинакові
для всіх.
> Ніхто не може примусити громадянина вступати до організації (спілки),
якщо він цього не бажає.
> Кожен має право сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої.
> Ніхто не може позбавити громадян їхньої власності.
> Кожен має право виїздити зі своєї країни та повертатися до неї.
Після завершення вправи учасники аналізують, чи вдалося їм розкрити проблему, наскільки виразно вони розіграли проблему, як почували себе в тій чи іншій ролі.
2. Умови дотримання прав людини. Межі прав людини
Кожна із п'яти груп отримує ситуативну задачу і відповідає на запитання: «Що в даному випадку дозволило дотриматись прав людини? ».
· Розв'язання ситуативних задач
1. Учні отримали право виправити оцінку за твір.
2. В газеті було опубліковано вибачення за наведену недостовірну інформацію.
3. Працівник міліції отримав догану за грубе поводження з правопорушником.
4. Міська влада надала дозвіл на проведення першотравневих демонстрацій комуністам, соціалістам та представникам Народного Руху.
5. Адміністрація школи дозволила проведення новорічної дискотеки.
Метод «Гроно»
Клас формулює основні умови дотримання прав людини: рівність всіх перед законом, повага до честі та гідності, визнання рівності всіх людей в їхніх правах, взаємозв'язок прав та обов'язків.
Аналіз ситуативних задач
1. Чи можуть учні безкінечно переписувати твір?
2. Чому газета була повинна вибачитись, адже існує свобода слова?
3. Чому працівник міліції отримав догану, адже він діяв щодо правопорушника?
4. Як повинні поводитись учасники першотравневої демонстрації та учні на дискотеці?
Наприкінці учні доходять висновку про те, що основною межею прав людини є право іншої людини.
Передвиборча листівка містить карикатуру на лідера КПУ
П. Симоненка — він зображений у вигляді піонера з барабаном. Крім малюнку, на листівці є вірш:
Все имеют дети дедушек на свете,
А у Пети-пионера их аж целая капелла.
Революцию постичь учит дедушка Ильич,
Как народ в тюрьму забросить, поучает дед Иосиф.
Дед Никита учит жить, маму Кузькину любить!
Как с трибуньі помьічать и наградьі получать,
Поцелуй поставить нежньїй, — поучает деда Брежнєв.
Дед Михайло не мудрил, внуку барабан купил,
Чтобьі маршами ходить и простой народ мутить.
Хорошо на свете пионеру Пете!
Чи не має зміст листівки попушень Конституції України?
3. Взаємозв’язок прав та обов’язків громадян України
Ми із задоволенням слухаємо тих, хто говорить нам про наші права, проте не любимо, коли нам нагадують про наші обов'язки. Едмунд Борк
Дискусія «Чи можна прожити без обов'язків?»
Завдання групам
Підібрати по 5-7 аргументів «за» і «проти» до тверджень:
1) у суспільстві повинні бути лише права;
2) у суспільстві повинні бути тільки обов'язки;
3) у суспільстві повинні бути як права, так і обов'язки.
Учні дають остаточну відповідь на головне питання Дискусії.
Гра «Передай наступному»
Задача групи — показати взаємозв'язок прав та обов'язків. Вчитель називає право і визначає учня, який повинен назвати обов'язки, пов'язані з реалізацією цього права. Потім учень, що відповідав, називає право і визначає однокласника, який називає обов'язки, і т. ін.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Дидактична гра «Шаради»
Кожна група готує невеличку пантоміму, що ілюструє якесь право або обов'язок, показує іншим групам, які мають упізнати, про що йдеться.
Яким чином можна захистити права вразі їх порушення?
V. РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Квітка демократії»
Напишіть на зворотному боці пелюстки квітки: яке право найбільш захищене в Україні? (Діти озвучують записане на пелюстці і створюють «квітку демократії на дошці з пелюсток.)
Будь ласка, спікери груп оцініть участь членів групи в роботі на уроці та під час підготовки проектів.
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять.
Порадь і друзям почитать.
Хай почитають тато й мама.
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
Поганим вчинком не зганьби
Ти роду власного ніколи.
Люби свою сім'ю і школу,
Свою Украйну люби!
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Сьогодні на уроці ми ознайомилися з темою «Конституційні права та обов'язки громадян України». Ви майбутні громадяни цієї держави, вам будувати її, тому необхідно знати та реалізувати права та обов'язки, щоб жити в дійсно демократичній та правовій державі.
Дякую вам за активну роботу на уроці і плідну співпрацю.
Крок другий: «Оціни себе сам»
За допомогою паперу рожевого кольору у схемі «Три кроки» навпроти кроку «2» учень ставить собі ту оцінку, якої, на його думку, він заслуговує за роботу на уроці.
Крок третій:»Оцінка спікера групи»
«Сподівання, що справдилися»
Повернувшись до хмаринки «Погода в класі», вчитель з учнями аналізують, чого їм вдалося досягти на уроці, порівнюючи їх з очікуваннями. Якщо очікування справдилися, крапля дошу (сподівання) накривається сонячним променем або зірочкою (результат). Якщо в результаті роботи всі краплі виявляються закритими, сподівання виправдалися, якщо ж ні — є над чим працювати.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Опрацювати параграф 9
Додаток 1
Бали | Крок 1. Запрограмуй результат | Крок 2. Оціни себе сам | Крок 3. Оцінка спікера групи | |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 |
Бали | Крок 1. Запрограмуй результат | Крок 2. Оціни себе сам | Крок 3. Оцінка спікера групи | |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 |
Бали | Крок 1. Запрограмуй результат | Крок 2. Оціни себе сам | Крок 3. Оцінка спікера групи | |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 |
Додаток 2
Право користуватись пам’ятками історії та культури
Право на працю
Право на страйк
Право на відпочинок.
Право на соціальний захист
Право на захист інтелектуальної власності.
Право на житло
Право на достатній життєвий рівень
Право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Право на безпечне для життя і здоров'я довкілля
Право на освіту.
Право на життя.
Право брати участь в управлінні державними
справами
Право на свободу літературної, художньої, наукової і
технічної творчості.
Право на свободу думки і слова
Право на свободу світогляду і віросповідання.
Право на свободу об'єднання у політичні партії та
громадські організації
Право на повагу до його гідності.
Право на свободу та особисту недоторканність.
Право на свободу пересування, вільний вибір місця
проживання
Додаток 3








