План-конспект заняття гуртка «Петриківський розпис»

Заняття розраховане на 1 годину

ТЕМА ЗАНЯТТЯ: Компонування рослинного орнаменту в різних геометричних фігурах, дотримуючись правил побудови композиції. Виконання композицій за зразком на різній поверхні – папір, картон, кераміка, тканина, холст.

МЕТА ЗАНЯТТЯ: Ознайомити учнів: з правилами побудови та компонування рослинного орнаменту в різних геометричних фігурах, з правилами виконання «малюнків» на різних поверхнях.

Навчитися будувати орнаментальні композиції на основі різноманітних геометричних форм – квадрат, круг, овал, трикутник, прямокутник.

Розвивати відчуття простору, спостережливість, зорову пам'ять, образне мислення.

Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, прищеплювати любов до ДПМ а саме до петриківського розпису.

ОБЛАДНАННЯ: простий олівець, фарби, пензлі, палітра, посуд для води, ганчірочка, папір, клей ПВА, шампунь, мастехін; матеріали для виконання роботи: 3 паперові квадрати – серветки, 3 картонні овали – підставки під гаряче, 3 керамічні тарілочки, 3 трикутники з білої тканини, 3 прямокутники з холста - розмір не перевищує стандартного аркуша.

Роботи для зразків, додаткова література

План ЗАНЯТТЯ

1. Організація класу 5хв.

2. Актуалізація опорних знань 5хв.

3. Оголошення теми і мети заняття 2хв.

4. Вивчення нового матеріалу 10хв.

5. Фізкультхвилинка 3хв.

6. Практична робота 20 хв.

- Виконання роботи простим олівцем;

- Розведення фарб;

- Виконання створеної композиції фарбами;

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

7. Підсумок заняття 5хв.

8. Прибирання робочого місця.

ХІД УРОКУ

1. Підготовка до заняття інструментів та матеріалів.

- Щоб при роботі вам нічого не заважало розташуйте інструменти та матеріали які берете: правою рукою – праворуч, лівою рукою – ліворуч; під палітру покладіть білий аркуш паперу.

2. Актуалізація опорних знань.

- Як називається техніка коли малюнок виконується пальцем? (Пальцева техніка)

- Полічить деталі ропису на малюнку. Скільки ромашок, листочків, дзвіночків, цибульок…

- Прочитайте та згадайте основні та допоміжні елементи в петриківському розписі які сховались в анаграмах:

Горішок – рішокго, перехідний мазок –хіднийрепезокма, папороть – тьпаропо, ягідки –кигідя, бруньки –киньбру.

3. Сьогодні ми з вами на занятті навчимося правильно компонувати рослинний орнамент в різних геометричних фігурах з дотриманням правил побудови композиції.

Працювати будемо за зразком.

Виконувати роботу будемо олівцем та фарбами на різних поверхнях – папір, картон, кераміка, тканина, холст.

4. Щоб самим створювати композиції в різних геометричних фігурах, треба знати деякі закономірності й правила їх побудови.

- Найпростіша композиція – стрічкова. Ми з вами вже створювали різноманітні композиції але лише на стандартному аркуші в основному класичні схеми « Квітка», «Килим», «Букет», «Вазон» - (показ зразків - діти називають назву).

- Давайте з вами повторимо, що це таке композиція – це розміщення та співвідношення елементів зображення у певному порядку, тобто в ритмі. Важливість ритму в художньому творі можна порівняти з роллю в музиці.

- В основі більшості композиційних схем петриківського розпису – симетричний візерунок. Але у петриківському розписі симетричність побудови стосується швидше загальних обрисів візерунка, а не дзеркального відображення його деталей навколо вертикальної або горизонтальної осей.

- А ще в будь-якій композиції дуже важливо приділити увагу врівноваженості кольорів. Якщо, скажімо, якийсь колір посідає домінантне місце з одного краю композиції, то з іншого краю він має бути присутнім в якихось деталях або незначних елементах. Для оформлення країв композиції, хоч би частково, слід добирати ті самі кольори, що в її центральній частині.

- Якщо ж використовувати ще й геометричні форми, то композиційні схеми необхідно підпорядкувати загальним композиційним законам, тобто слідкувати за тим, щоб композиція підкреслювала форму, на якій зображена.

- Візерунок має вписуватись у форму. І не варто розташовувати його по колу, якщо розписується трикутник, або надавати розпису квадратної форми, коли прикрашається тарілка.

- Візерунку не повинно бути тісно на аркуші паперу, він не повинен впиратися в краї.

- Негарно виходить, коли зображення зсунеться кудись убік і залишиться багато вільного місця.

- Композиція в колі та овалі використовується у процесі розпису декоративних тарілок, скриньок… Особливість полягає в тому, що мотиви розпису потрібно розміщати таким чином, щоб уникати прямих ліній, а весь рух повинен спрямовуватися вздовж кривих ліній, ніби обтікаючи основні елементи. Основні елементи розміщуємо в центрі кола, листки та їхні елементи доповнюють, об’єднують композицію в єдине ціле.

- Необхідно звертати увагу на розмір усіх складових частин композиції, їх співвідношення, а також урівноваження кольорів при виконанні композицій різної форми.

- Поєднуючи в одній роботі стрічковий орнамент, що будується на основі ритму, і симетрично врівноважену композицію, можна створити надзвичайно цікаві художні твори.

- Вдалим поєднанням кольорів досягається органічний взаємозв’язок загального яскравого колориту, ажурної техніки виконання з основою – папером, картоном… білий фон світиться, мерехтить, створює настрій святковості та радості.

- Давайте переглянемо ретельно, зразки наведених малюнків та виконаємо власний варіант розпису композиції в геометричній формі на папері, картоні, кераміці, тканині, холсті.

- Переглянувши зразки давайте пригадаємо і запам’ятаємо

Ø на всіх зразках є рамка;

Ø робота виконана гарно та охайно;

Ø при роботі з олівцем виконуємо малюнок легенькими лініями;

Ø фарби підбираємо: або темні чи холодні відтінки; дотримуємось співвідношення кольорів.

· Заняття гуртка діти відвідують з 1 по 9 клас, та вони мають різну підготовку, тобто відвідують гурток 2-3 місяці; пів року; 1 рік; 1 рік і більше; 2 роки і більше.

Тому завдання будуть виконувати таким чином:

· Уявіть що ви сьогодні діти не школярі а художники-дизайнери, яким прийшло завдання створити ескізи на певному матеріалі для широкого виробництва.

№1. Паперова серветка квадратної форми ( використовують дітки, які відвідують гурток 2-3 місяці).

Робота виконується: кошачкою, соскою, піпеткою, ватними паличками, акварель, гуаш.

№2. Картонна підставка під гарячий посуд овальної форми ( виконують діти, які відвідують півроку, рік).

№3. Тарілка круглої форми ( виконують діти, які відвідують гурток

рік і більше). Робота виконується: кошачкою, поні, перехідний мазок, соска, піпетка…гуаш, клей ПВА, шампунь (прості квіти, листя)

№4. «Косинка» (хустка у формі трикутника) з білої тканини (виконують діти, які відвідують гурток майже 2 роки).

Робота виконується: кошачкою, поні, білка, перехідний мазок, соска, піпетка, гуаш, клей ПВА (квіти, листя з точечками, прожилками).

№5. «Килимок» (прямокутна форма) з холста або сірої тканини (виконують учні, які відвідують гурток більше 2 років).

Робота виконується: кошачкою, піпеткою, поні, білка, перехідний мазок, соска, гуаш, клей ПВА( квіти і листя складний варіант, перехідним мазком з прожилками).

5. Проведення фізкульхвилинки.

6. Виконання практичної роботи.

А) Кожен із вас отримав своє завдання і його ви повинні виконати охайно та гарно з дотриманням певних правил.

§ Роботу розпочинаємо простим олівцем, зверніть увагу у вас є зразки на дошці, оберіть собі певний варіант.

§ Зробіть рамочку олівцем, милом, щоб робота мала гарний вигляд.

§ Легенькими лініями намітьте кола-квіти, листочки, стебла, ягідки.

§ Вчитель контролює роботу, яка виконується простим олівцем, допомогає тим в кого виникають труднощі. Роботу можна виконувати фарбами, без простого олівця.

Б)Коли композиція виконана олівцем починаємо розводити фарби.

§ При розведені фарб дотримуємось правил техніки безпеки;

§ Якщо у вас акварельні фарби змочіть їх водичкою;

§ Гуашеві фарби розводьте на палітрі з клеєм ПВА, діти які будуть виконувати малюнок на тарілці фарбу додайте шампуні по 2-3 каплі, щоб фарба не «скачувалася»;

§ Учні які працюють на тканині розводять фарби консистенцією як густа сметанка.

В) виконання створеної композиції фарбами.

У процесі самостійної практичної творчої діяльності учнів учитель стимулює творчу активність дітей, індивідуально консультує їх та підтримує.

7. Після закінчення творчої роботи учні «виставляють» на парти свої композиції вчитель нумерує їх, кожний варіант роботи має свій колір. Усі діти (або гості) переглядаючи виставку робіт на аркушах паперу записують номер роботи, яка їм найбільше сподобалась, та відають вчителеві. Вчитель підраховує кількість, відповідно до цього виставляють оцінки.

Під час оцінювання робіт враховується охайність, підбір кольорів, розміщення композиції…

- Чому ми навчилися на занятті?

- Чи досягли і виконали тему та мету заняття?

8. Прибирання робочого місця.

КЗО «Сурько-Михайлівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА

«ПЕТРИКІВСЬКИЙ РОЗПИС»

НА ТЕМУ:

«КОМПОНУВАННЯ РОСЛИННОГО ОРНАМЕНТУ В РІЗНИХ ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУРАХ, ДОТРИМУЮЧИСЬ ПРАВИЛ ПОБУДОВИ КОМПОЗИЦІЇ. ВИКОНАННЯ КОМПОЗИЦІЙ ЗА ЗРАЗКОМ ПРОСТИМ ОЛІВЦЕМ ТА ФАРБАМИ, НА РІЗНІЙ ПОВЕРХНІ – ПАПІР, КАРТОН, КЕРАМІКА, ТКАНИНА, ХОЛСТ.»

КЕРІВНИК ГУРТКА «ПЕТРИКІВСЬКИЙ РОЗПИС»

ШЕРЕМЕТ ОЛЕНА ВОЛОДИМИРІВНА

2011 р.