18/01Тема. Складання таблиць додавання і віднімання числа 7. Розв’язання задач на знаходження остачі
Мета. В ході уроку скласти та засвоїти таблицю додавання і
віднімання числа 7, Поглибити знання і вміння учнів
розв’язувати задачі. Розвивати обчислювальні навички.
Виховувати спостережливість, кмітливість, бережне
ставлення до птахів і звірів.
Обладнання. Зображення пейзажу зимового лісу, силуетні малюнки
тварин і птахів, картинки для індивідуальної роботи,
геометричні фігури, диск із музикою, учні у масках Зайчика
і Білочки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Девіз. Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми відправимось з вами у подорож до казкового зимового лісу, де ми будемо допомагати звірятам і пташкам вижити в складних умовах зими, розв’язуючи приклади і задачі.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Каліграфічна хвилинка. Цифра 7.
Складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, прямої довгої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії, яка проходить посередині другого елемента.
Число 7 – одне з роду святих чисел. Воно знаходиться у гармонії з природою. Докажіть це.
v 7 кольорів веселки;
v 7 днів тижня;
v 7 планет Сонячної системи;
v 7 чудес світу;
v 7 нот у музиці.
Вчитель.
- Як число дня народження, 7 символізує секрет, а також знання, які ми будемо діставати сьогодні на уроці.
- І так, щоб вирушити в подорож до лісу, вам потрібно відповісти на декілька запитань.
Гра – тестування «Так чи ні»
- Я вважаю, щоб зменшити, треба відняти. (Так)
- Я вважаю, що 8 – 5 = 2. (Ні)
- Я вважаю, щоб збільшити, треба додати. (Так)
- Я вважаю, що 6 збільшити на 4 буде 10. (Так)
- Я вважаю, що чотирикутник має 3 сторони. (Ні)
- Я вважаю, що задача «На годівниці сиділо 7 синичок, а горобців на 4 менше. Скільки горобців сиділо на годівниці?» розв’язується дією додавання. (Ні)
- Ви молодці. Тепер я бачу, що холоди вам не страшні.
- От ми з вами і опинилися в казковому лісі. Аж ось і зайчик зустрічає нас на числовій галявині.
Зайчик. Ми раді, що Зима прийшла
Багато снігу намела
Ми до зими приготувались
В білі шубки повлягались
Та під заметами зими
Поживу важко нам знайти.
- Діти, допоможіть зайчику добратись до моркви. Якщо ви правильно обчислите приклад, то визначите скільки моркви під сніжинкою і пригостите Зайчика.
1. Усна лічба
4 + 5 = - 2 = - 3 = + 6 = - 5 =
2. Аж ось сліди зайця на снігу. Це він втікає від хитрої лисички і петляв. Якщо ми правильно продовжимо ряд чисел і визначимо закономірність, врятуємо Зайчика.
![]() | ![]() |
(Числа збільшуються на 2)
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Я малюю зайчика для вас – раз.
Це у нього голова – два.
Це у нього вушка дороги – три.
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири.
Це очиці весело горять – п’ять.
Ротик, зубки, хай морквинку їсть – шість.
Шубка тепла хутряна на нім – сім.
Ножки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.
Це навколо посаджу дерева я – дев’ять.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку і мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці ми з вами складемо таблиці додавання і віднімання числа 7, навчимося розв’язувати приклади і задачі із використанням таблиць додавання і віднімання числа 7.
А у лісі в цій порі
Хазяйнують снігурі.
І синички ось літають
Корму там вони шукають.
- Повісимо годівничку для птахів і насипемо туди корму. А пташки допоможуть нам скласти таблиці.
2. Сприймання нового матеріалу.
(На дошку прикріплюється макет годівнички).
У прорізі вставляються силуетні картинки пташок.
Снігурі – окремі картинки, синички – зграйка пташок із цифрою 7.
- Скільки снігурів на годівниці? (1)
- Скільки синичок на годівниці? (7)
- Який приклад на додавання можна скласти, щоб дізнатися про кількість всіх пташок?
(7 + 1 = 8)
- Скільки всього пташок? (8)
- Синички полетіли з годівнички. Скільки синичок полетіло? (7)
- Який приклад на віднімання можна скласти, щоб дізнатися, скільки снігурів залишилося?
(8 – 7 = 1)
(Аналогічно складаються всі приклади таблиць додавання і віднімання числа 7 і записуються на дошці).
2 + 7 = 9 9 – 7 = 2
3 + 7 =– 7 = 3
3. Первинне закріплення.
За складеними таблицями додавання і віднімання, але без відповідей, учні повторюють таблицю додавання і віднімання числа 7.
4. Закріплення й осмислення нового матеріалу.
Робота з підручником (стор. 72, № 3).
- Лісові мешканці Лис і Білочка хочуть відправитися на карнавал. Хто який костюм вибере, дізнаємось, розв’язавши приклади.
V. Закріплення й поглиблення раніше вивченого матеріалу.
1. Розв’язування задач.
а) Задача – вірш.
Гляньте, білочка одна визирає із дупла.
Ще он 3 стрибнуло з гілки,
А за ними – ще 3 білки.
Я прошу вас, діти милі,
Щоб всіх білок полічили.
(1 + 3 + 3 = 7)
- Аж ось і білочка до нас завітала.
Білочка Запасла на зиму я
І гриби й горішки.
Я люблю по гілочках
Пострибати трішки.
- Ось вам задача від мене (передає конверт).
б) – Щоб розв’язати задачу, проведемо «Мозковий штурм»
- Що таке задача? (Математична вправа)
- З яких частин складається задача? (Умова, запитання, розв’язування, відповідь)
- Яку роль відіграє в задачі запитання? (Від запитання залежить розв’язання. Без запитання не може бути задачі).
в) Завдання від білки.
Задача.
Білочка висушила 10 грибів. 7 грибів вона вже з’їла. Скільки грибів залишилося?
- Що означає число 10?
- Що означає число 7?
- Що запитується в задачі?
- Якою дією будемо розв’язувати задачу?
- Чому?
- Запишемо задачу.
- Яка відповідь задачі?
2.Фізкультпауза (під музичний супровід).
3.Самостійна робота (за трьома рівнями)
Помічник Діда Мороза Сніговик перевіряє володіння лісу. Але щось він невеселий. Давайте прикрасимо йому чобітки, шарф і капелюха яскравими геометричними фігурами. Але для цього потрібно розв’язати приклади, які записані на геометричних фігурах.
Ви поділені на 3 команди:
І команда – (кружечки)
ІІ команда – (трикутнички)
ІІІ команда – (ромбики)
- ![]()
![]()
Приступайте до розв’язання прикладів.
І рівень ІІ рівень ІІІ рівень
3 + … = 7 7 – 2 + 3 7 + 3
9 – … = 6 2 + 3 + 4 6 + 2
… + 2 = 9 8 – 6 + 5 9 – 4
… – 6 = 4 8 – 5
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

Перевірка. Різнокольорові геометричні фігури з відповідями прикріплюються на зображення Сніговика.
- Сніговичок вже посміхається. Якщо у вас правильні відповіді, прикрасьте свою картку посмішкою.
4.Робота з геометричним матеріалом.
- На узліссі є невеличке озеро. Навесні тут плаває багато качок і гусей. Але зараз вони у теплих краях. Щоб швидше гуси повернулися з вирію, складемо з геометричних фігур гусочку.
![]()
(Робота в парах)
![]() |
VI. Підсумок уроку.
1. Прийом «Перевтілення»
- На хвилинку уявіть себе на місці зайчика, білочки чи синички і скажіть, про що б ви попросили людей.
2. Гра «Мікрофон»
- Які нові знання з математики отримали?
- Що сподобалося?
- Що запам’яталося?





