Міністерство овіти і науки України
Магдалинівський відділ освіти
Ковпаківська ЗОШ I-III ст.
Розробка уроку з трудового навчання
з теми:
«Обробка харчових продуктів. Місце овочів у харчуванні людини. Вивчення призначення кухонного інвентаря.»

Вчитель трудового навчання
Ковпаківськї ЗОШ I-III ст.
Онищенко Світлана Іванівна
Тема: «Обробка харчових продуктів. Місце овочів у харчуванні людини. Вивчення призначення кухонного інвентаря.»
Мета: Донести до учнів значимість овочів у харчовому раціоні людини, ознайомити іх з прийомами обробки і способами приготування овочів. Сприяти розвитку образного мислення вихованню зацікавленності і пізнавальної діяльності, господарського ставлення до продуктів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
1. Організація класу. Перевірка готовності учнів до уроку.
2. Повторення. Самостійна робота за індивідуальними картками.
3. Актуалізація опорних знань:
- яке харчування вважається раціональним?
- які речовини повинні надходити в організм людини?
- яку роль для життєдіяльності організму відіграють білки, жири, вуглеводи?
- що таке вітаміни та чому вони не обхідні людині?
- на які групи поділяються вітаміни?
- в яких продуктах містяться вітаміни?
4. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь яку користь приносять овочі здоров'ю людини, чому їх потрібно включати в щоденне меню, які страви можна приготувати з овочів, які є способи обробки овочів.
5. Повідомлення теми уроку.
Значення овочів у харчування людини.
6. Викладення нового матеріалу.
Вчитель:
Ходить гарбуз по городу,
Та й питає свого роду:
Ой чи живі, чи здорові,
Всі родичі Гарбузові?
(Входить гарбуз)
Гарбуз:
Я Гарбуз, глава городу,
Я начальник свого роду.
Я найбільший, я найкращий,
І смачні із мене каші.
Хто не їв іще чудову
Славну кашу гарбузову?
І солодка і поживна
Гарбузова каша дивна!
Можна, хочу вам сказати,
Ще й насіння полузати.
В Середній Азії з гарбуза
Навіть посуд роблять, друзі:
Пляшки, ложки, миски, відра,
Щось подібне до макитри.
У таких смішних сосудах
Возять воду на верблюдах.
Та вже годі вихвалятись,
Бо пора до діла братись.
Гей, чи живі, чи здорові,
Усі родичі Гарбузові?
Вчитель: Як відомо у гарбуза родичів є чимало. З деякими з них ми сьогодні познайомимося ближче. (Входить картопля)
Картопля:
У сімейці овочевій
Я, звичайно, королева!
Поважають в нашім колі
Всім відому бараболю.
І варена, і смажена,
І тушкована, й печена,
Можу буть я командиром,
Як зварюся у мундирі,
Від зорі і до зорі
Іли б ви картоплю — фрі,
Язика ковтнеш відразу,
Як скуштуеш з мене зрази.
І з капустою, й з грибами,
Аж лящить поза вухами!
Вчитель: Батьківщиною картоплі вважають узбережжя Аляски, Камчатки, Курильські острови. Хоч там холодний клімат, але є багато гарячих ключів, навколо яких цілий рік теплий грунт. З картоплею пов'язано багато цікавих історій. Ще в 16-му столітті один адмірал привіз начебто з Америки до Англії картоплю. Господарь вирішив почастувати заморською стравою своїх гостей. Але повар не знав як її готувати і підсмажив бадилля з листям. Гостям дуже не сподобалася страва. Розлючей господар наказав вирвати всю картоплю і спалити її. Потім, скуштувавши печенної картоплі, всі знайшли її дуже смачною.
У Росії картопля приживалась з великими труднощами. Селяни відмовлялися розводити цю рослину, називаючи її «чортовим яблуком». Навіть йшли на каторгу, але не хотіли поступатися.
А у Франції у 18-му столітті привчали до картоплі хитрощами. На ділянках, де росла картопля, виставляли охорону, але на нічь її знімали. Люди, думаючи, що охороняють щось дуже цінне, вночі викопували її і їли.
(Входить морква)
Морква:
Всім привіт! Я звусь морквиця,
Гарбузовая сестриця,
Його родичка, а значить
Я така ж жовто — гаряча.
Та не колір лиш один
Нас об'єднує із ним.
В моркві, гарбузі і дині
Є багато каротину,
Моркву треба їсти всім:
І дорослим, і малим.
Ви сиру мене вживайте -
Мною зуби укріпляйте.
Та іще не полінуйтесь
І салати приготуйте.
Без мене борщу не звариш
Навіть супу не заправиш.
А від морковного соку
Виглядатимеш нівроку!
Вчитель: Вже 4 тис. років люди вживають моркву в їжу. В середні віки її вважали ласощами гномів. Існувало повір'я: « Якщо ввечорі віднесеш до лісу миску з пареною морквою, то вранці замість моркви знайдеш злитки золота. Буцім гноми так любили морку, що міняли її на золото. Але на жаль їхні сподівання не виправдовувалися».
(Входить капуста)
Капуста:
Я капуста. Я звичайна.
Звуть мене білокачанна.
Є рідня у мене кльова -
Це капуста кольорова.
А іще у нашім колі
Є кольрабі і броколлі.
Мене іжте неодмінно,
Бо в капусті вітаміни.
Вітаміни групи С
Підрум'янять вам лице,
І покращать апетит,
Вилікують стоматит.
З мене можна соки жати
І кришить мене в салати
Квасити і тушкувати,
Цілий рік мене вживати.
Як вагу захочеш скинуть -
Іж капусту неодмінно.
В животі не буде пусто,
Бо поживная капуста!
Вчитель: Назва «капуста» походить від древньо римського «kaput”, що означає голова. Це через те, що качан капусти нагадує голову.
Вперше почали вирощувати капусту іберійці, що населяли теперішню Іспанію. Звідси вона розповсюдилася в Грецію, Єгипед.
Древні єгиптяни подавали варену капусту на десерт, як солодку страву. Древні греки вважали, що капуста має цілющі властивості. Відомий математик Піфагор писав, що «капуста являє собою овоч, який підтримує бадьорість і веселий настрій духа.»
Входять огірки:
1. Ми зелені огірочки,
Гарбузові сини й дочки,
Безумовно, ми рідня,
З поля ягідка одна
Бо й гарбуз, і огірки -
Це, насправді, ягідки.
Дуже ми смачні свіженькі,
Малосольні і кисленькі.
2. Мариновані, до речі,
До вподоби всій малечі,
А ще мабуть ваші мами,
Роблять маски з огірками.
Щоб лице було гладеньке,
І чистеньке, й молоденьке
Масяться й бабусі, й мами,
І лосьйонами й кремами.
Вчитель: Плід огірка, як до речі й гарбуза - ягода. У ньому багато соковитої м'якоті й насіння. Огірок відомий як овочева культура близько 6 тис. років. Його батьківщини - Пінічно-Західна Індія. Там дикі огірки ростуть просто в лісі, обвиваючи дерева, мов ліани. А в індійських селах ними обплетені загорожі.
У Китаї і Японії вирощують огірки довжиною до 1,5 метра. В старі часи огірки були рідкістю. Розповідають, що жорстовий і жадібний турецький султан Магомед 2 одного разу наказав розпороти животи 7 - ми своїм придворним, щоб дізнатися, хто з них з'їв огірок, присланий йому у дарунок.
Входять помідори:
1. Ви впізнали нас сеньйори?
Ми, звичайно, помідори.
Хочу запитать в усіх
Хто не пив томатний сік?
Цей улюбленний напій
І корисний і смачний.
Ви повинні також знати,
Що нас ріжуть у салати.
2. Але хочем вам сказати,
Що з нас можна готувати,
Не лише окремі страви,
А ще класні з нас приправи.
Це — томатний соус, лечо,
Ще — аджика, паста, кетчуп.
Ну, скажіть, тепер ви згодні
Що без нас були б голодні?
Вчитель:
Помідори родом з Південної Америки, Перу. В Європі довгий час вони були декоративною рослиною. Плоди спочатку не вживали в їжу, бо вважали їх отруйними. Ще 150 років тому можна було побачити помідори у вазонах на вікнах, серед інших декоративних рослин.
Слово «помідор» походить від італійської назви «pommodorro” - яблуко золоте. На древньо — мексиканській мові ця рослина звалася «томатль». Звідси і пішла друга назва помідорів «томати».
(Входить цибуля)
Цибуля:
Визвалялась тут Морквина
Огірки і Картоплина.
Хоч одна тут є людина,
Що не знає Цибулини?
Без мене які ж салати
Хоч у будні, хоч у свята?
Кажуть, нібито я злюча,
І гірка, та же й пекуча.
Ніби плакать заставляю
Та невже ніхто не знає,
Що вбиваю я мікроби,
І лікую від хвороби?
Якщо раптом ти чихнув,
Тут же запах мій вдихнув,
А ще трішечки поїв -
То не треба й лікарів.
При хворобах сік вживають
І до рани прикладають,
Бо в мені ти неодмінно
Знайдеш комплекс вітамінів.
А в лушпинні ще жінки
Варять к Пасці крашанки.
Вчитель: Культурна цибуля родом із Західної Азії. Вирощування цієї культури почалося в древні часи у Китаї, потім в Індії та Єгипті. В середні віки їй приписували чудодійну силу, вважали її оберегом.
Воїни носили на грудях цибулину, як талісман, що оберігає від стріл та меча.
Професор Токін встановив, що від летючих речовин, що виділяє цибуля (фітонцидів) — гинуть бактерії, найпростіші тварини — амеби, інфузорії - і, навіть, жаби і криси.
Достатньо протягом 3 хвилин пожувати цибулину, щоб знищити у роті всі мікроби.
А ще цибуля була першим наочним посібником при вивченні астрономії. Древні вчені розрізавши цибулину, пояснювали своїм учням будову Всесвіту. Тоді вони вважали, що Всесвіт складається з декількох сфер — оболонок навколо землі.
Овочі необхадні в щоденному раціоні, як дітей, так і дорослих. Бо вони є основним джерелом води, вітамінів, вуглеводів, мінеральних солей. Овочі збуджують апетит і покращують травлення. З них готують перші страви, гарніри, салати. Овочі консервують і навіть з деяких варять варення.
Перед вживанням овочі підлягають обробці:
СПОСОБИ ОБРОБКИ ОВОЧІВ
1. Первинна:
сортування, миття, очищення, миття, нарізання.
2. Теплова:
варіння, смаження, тушкування, запікання, припускання.
СПОСОБИ НАРІЗАННЯ ОВОЧІВ
- шматочками
- брусочками
- кубиками
- соломною
- кружальцями
- дольками
- кільцями
- півкільцями
- зірочками
- гребенцями.
Корисні поради при приготуванні овочів
1. Обчищенні овочі не можна довно зберігати, бо вони втрачають вітаміни.
2. При обчищенні шкіра повинна бути якнайтоншою, бо під нею багато поживних речовин.
3. Картопля, зварена у мундирі, корисніша від очищенної.
4. Чим довше варять овочі, тим менше у них залишається вітамінв.
5. Не залишайте зварені овочі у воді — вони стають несмачними.
6. Солити овочі треба наприкінці варіння. Інакше вони втрачають 70% вітамінів.
7. Найбільше поживних речовин зберігається в овочах, відварених на пару.
8. Лабораторно - практична робота.
Вивчення призначення кухонного інвентаря.
1. Відібрати інвентар, необхідний для обробки овочів.
2. Відібрати інвентар для первинної обробки овочів.
3. Дати відповіді на запитання:
- для чого призначений данний інвентар?
- які операції можна виконувати за його допомогою?
- з якого матеріалу виготовлений інвентар для обробки овочів?
9. Підсумок уроку.
1. Яку цінність овочі представляють для харчування людини?
2. Які страви можна приготувати з овочів?
3. Для чого ще можна використовувати овочі?
4. В якій послідовності виконують первинну обробку овочів?
5. Якому виду теплової обробки овочів ви б надали перевагу? Чому?


ВІДГАДАЙТЕ ЗАГАДКИ
1. Стоїть Марина с семи кожушинах,
Хто її роздягає — сльози проливає (Цибулина)
2. Що то за голова,
Що лиш зуби та борода? (Часник)
3. У землі червоне, над землею зелене,
Борщ виходить добрий з мене. (Буряк)
4. Неприваблива, шишкувата,
А як прийде на стіл вона,
Скажуть весело хлоп'ята:
Ну й розсипчата, смачна! (картопля)
5. Літом на городі свіжі та зелені,
А зимою в діжці жовті та солені. (Огірки)


