УРОК 11

Тема. Інтер'єр класної кімнати.

Мета: поглибити знання про закони лінійної перспективи; виробити практичні навички зображення інтер'єру з різних точок зору, уміння бачити і розуміти особливості будови форми замкнуто­го простору; розвивати образно-просторове мислення та уяву.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: для вчителя схеми побудови інтер'єру в різних видах перс­пективи, репродукції картин; для учнів альбом, графітовий олівець, гумка.

Вузлики на пам'ять

Інтер'єр (франц. interieur — внутрішній) — відносно замкне­ний, організований у функціонально-естетичному відношенні про­стір усередині будівлі. Складається з приміщення (стін, підлоги, стелі чи склепіння) та обладнання (меблів, картин, килимів, освіт­лювальних приладів тощо). Інтер'єр є синтезом різних видів мистец­тва, підпорядкованих архітектурі будівлі. Його характер змінюєть­ся відповідно до зміни архітектурного стилю.

ХІД УРОКУ

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.

Які види перспективи ви знаєте?

Де застосовуються знання про перспективу?

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Інтер'єр — це оформлення внутрішнього простору будинку або окремих приміщень.

В інтер'єрі можуть бути виражені різноманітні відтінки почут­тів і настрою людини: радість, смуток, роздуми; він може бути свят­ковим або скромним, затишним або холодно-парадним. У ньому можливо показати зміни, які вносить до нашого життя дійсність. Вигляд нової квартири, лабораторії, офісу, театру, концертного за­лу буде відображати побут, смаки та захоплення нашого сучасни­ка.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Інтер'єр слугує переходним етапом до пленеру, до вулиці, повітря. Відкриті вікно або двері на балкон пов'язують інтер'єр з пейзажем зовнішнім світом.

Вам необхідні певні знання і навички зображення інтер'єру, то­му що дуже часто він є фоном для тематичних композицій.

IV.Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Малювання інтер'єру потребує знання перспективи, уміння ко­ристуватися нею. Коли ми з вами будемо малювати класну кімнату або інший інтер'єр, ми насамперед повинні знайти місто, відкіля краще буде видно це приміщення.

Робота над формуванням навичок і вмінь.

Учитель, використовуючи схеми (мал. 135), дає пояснення сто­совно різних видів побудови інтер'єру.

Слово вчителя.

Перспектива, у якій одну із стін зображують паралельно кар­тині, називають фронтальною. Фронтальна перспектива характе­ризується простотою побудови і виразністю (мал. 135, а). Голо­вна точка сходження розташована на фронтальній стіні в місці перетину вертикальної осьової лінії картини з лінією горизонту. У такому випадку бічні стіни на малюнку будуть однакові. (Учи­тель демонструє репродукцію картини Леонардо да Вінчі «Тай­на вечеря».)

Якщо треба побудувати зображення з більшим видом на праву половину інтер'єру, то точку сходження зсувають ліворуч від цент­ра картини (мал. 135, б). (Учитель демонструє репродукцію карти­ни П. Федотова «Сватання майора».)

Малюнок інтер'єру може бути побудований і в кутовій перс­пективі, у якій зображають дві стіни, площини яких повернуті під певним кутом до картини (мал. 135, в). Така побудова перспективи інтер'єру має дві точки сходження. (Учитель демонструє репродук­цію картини В. Сєрова «Дівчина з персиками».)

Елементи інтер'єру — двері, вікна, класну дошку тощо малю­ють на другому етапі, враховуючи при цьому їх перспективні змі­ни. Лінії вікон, дверей, шафи, стола, якщо їх продовжити, мають також зійтися в тій точці сходження, що й лінії підлоги, стелі. Про­порції їх узгоджуються з основними вимірами інтер'єру (висота, ширина, глибина).

Ті предмети, які в інтер'єрі розміщені не паралельно стінам, ма­ють для побудови свої точки сходження, що розташовані на єдиній для всього інтер'єру лінії горизонту.

V. Практична діяльність учнів

Підготовчі вправи.

Учитель на дошці виконує побудову фронтальної й кутової пер­спективи інтер'єру кімнати. Учні на зворотному боці попередньо­го малюнка виконують малюнки-схеми фронтальної й кутової пер­спективи.

Практична робота.

Учитель на дошці пояснює поступову побудову фронтальної перспективи кімнати з розміщенням у ній меблів. Учні послідовно за вчителем виконують побудову інтер'єру у своїх альбомах.

Алгоритм виконання фронтального зображення інтер'єру:

1. Визначити лінію горизонту на картинній площині.

2. Визначити головну точку сходження, яка розташована на фрон­тальній стіні посередині лінії горизонту.

3. У центрі на лінії горизонту зображується у певних пропорціях фронтальна стіна.

4. Паралельні між собою лінії підлоги, стелі (перпендикулярні до картинної площини) йдуть до точки сходження на лінію гори­зонту.

5. Усі паралельні між собою лінії вікон, дверей (перпендикулярні до картинної площини) йдуть до точки сходження на лінії гори­зонту.

6. Усі горизонтальні та вертикальні лінії, паралельні щодо кар­тинної площини, свого напрямку не змінюють.

VI. Завершення уроку

Учитель підводить підсумки: аналізує характерні помилки в ро­ботах учнів; дає загальну оцінку виконаним роботам; оцінює діяль­ність учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання
Спостереження за фасадами будівель.
Принести: альбом, фарби, графічні матеріали.