Тема. Вимірювання коефіцієнта тертя ковзання. Лабораторна робота №7.

Мета: сформувати в учнів і розвинути експериментальні вміння і дослідницькі навички, уміння описувати й систематизувати результати спостережень, планувати й проводити невеликі експериментальні дослідження, проводити вимірювання сили тертя та ваги тіла, визначати коефіцієнт тертя ковзання, робити узагальнення і висновки. Виховувати культуру спілкування, культуру запису.

Тип уроку. Урок формування практичних навичок.

Обладнання: обладнання лабораторної роботи, зошит з друкованою основою для виконання лабораторних робіт.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.  Твір – мініатюра: «Якби зникло тертя».

2.  Оголошується конкурс на найкращу розповідь про силу тертя спокою, силу тертя ковзання, силу тертя кочення. (Причини виникнення, від чого залежить, способи зміни, приклади прояву).

3.  Розв’язування задачі.

Брусок рівномірно тягнуть по поверхні з горизонтальною силою 4Н. Чому дорівнює коефіцієнт тертя ковзання між бруском та столом, якщо маса бруска становить 2кг?

ІІІ. Підготовка до виконання лабораторної роботи.

1.  Проведення первинного інструктажу з безпеки життєдіяльності.

2.  Учні повторюють правила, яких потрібно дотримуватись під час роботи з динамометром.

3.  Поділ учнів на малі групи. Учні отримують зошити для лабораторних робіт.

4.  Прилади і матеріали: дерев’яна поверхня, гумова поверхня, дерев’яний брусок, набір важків масою по 102г, лабораторний динамометр (отримує кожна група).

5.  Опрацювання учнями ідеї досліджень до лабораторної роботи. Обговорення поставлених завдань.

6.  Методичні поради.

·  За допомогою динамометра вимірюють силу, з якою необхідно тягти брусок з важками по горизонтальній поверхні так, щоб він рухався з постійною швидкістю. Ця сила чисельно дорівнює силі тертя, яка діє на брусок.

·  За допомогою динамометра знаходять вагу бруска та важків, яка дорівнює силі, що притискає брусок до горизонтальної поверхні.

ІV. Виконання лабораторної роботи.

1.  Виконання групами завдань.

2.  Оформлення звітів.

V. Аналіз виконання роботи.

Фронтальне опитування.

1.  Які особливості вимірювання сили тертя спокою, тертя ковзання, та коефіцієнта тертя ковзання?

2.  Які способи збільшення і зменшення сили тертя ви досліджували?

3.  Які похибки виникають під час вимірювань фізичних величин?

VІ. Підсумок уроку.

Експрес опитування.

§  Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?

§  Що вам сподобалося на уроці?

§  Що не сподобалося і що ви хотіли б змінити?

VI. Домашнє завдання.

Повторити §14.

Розв’язати: впр.14(4 – 6).

Підготувати повідомлення: «Приклади «шкідливого» та «корисного» прояву сили тертя».