Тема. Урок-подорож на острів Робінзона Крузо

Мета:

Ø  навчальна: навчити учнів характеризувати головного героя твору; формувати вміння систематизувати навчальний матеріал та аналізувати прочитане;

Ø  розвиваюча: розвивати творчу уяву учнів, навички виразного читання, усного й писемного мовлення, логічного мислення, інсценування.

Ø  виховна: виховувати інтерес до літератури, пізнання незвичайного, загадкового, проникнення у таємничий світ художнього твору.

Тип уроку: урок перевірки знань, умінь, навичок.

Обладнання: мультимедійний екран, портрет Д. Дефо, карта острову, підручник.

Хід уроку

І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Повітря чисте. Хвилі. Море.

Чудовий острів в океані.

Тут Робінзон знайшов домівку,

Про це Дефо писав в романі.

Щось фантастичне, надзвичайне

нас манить з вами в далечінь.

Про це дізнаймось на уроці,

тож нумо, в подорож мерщій.

ІІ. Узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

1) Інтерактивний метод «Сніжна грудка»

Ім’я засновника європейського реалістичного роману – Д. Дефо

Країна, де народився? – Англія

Твір, який зробив Д. Дефо відомим?

Відповідь: «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо»

2) Інтерактивний метод «Портрет»

·  Чоловік, який за непокірність капітану, був висаджений на незаселений острів.

·  Чоловік, який прожив на острові чотири роки, харчуючись м’ясом кіз та черепах, фруктами й рибою.

·  Чоловік, завдяки якому з’явився образ Робінзона Крузо

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

3) Робота з підручником.

Знайти у тексті уривок, як Робінзон Крузо опиняється на безлюдному острові.

4) Слово вчителя.

А тепер давайте подивимось, як Робінзон Крузо потрапив на безлюдний острів.

Фрагмент з фільму «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо»

5) Встановіть послідовність дій Робінзона Крузо на острові та з’єднайте з малюнками.

6) Порівняння рис характеру головного героя роману.

7) «Асоціативний кущ»

8) «Знайди 5 відмінностей»

9) Рольова гра. Зустріч з Робінзоном Крузо, який розповідає про повернення з безлюдного острову.

Як я встановив пізніше, за календарем, мій від’їзд відбувся 19 грудня 1686р. Таким чином, я провів на острові двадцять вісім років, два місяці та дев’ятнадцять днів.

Вітер був зустрічним. Корабель мчав на всіх вітрилах. Я кожної хвилини думав, що я все ближче й ближче до рідних берегів. Коли я нарешті побачив білі скелі своєї Батьківщини, я ледь з глузду не з‘їхав від хвилювання й захвату. Я щоразу підбігав до капітана й кричав йому: «Швидше! Швидше!»

Як тільки ми зійшли на берег, я попрощався з усіма та в супроводі П’ятниці дістався до міста, де пройшло моє дитинство. Батьків я вже не сподівався побачити. Адже, коли я ще вперше ходив у плавання, вони були вже дуже слабкі, а з того часу минуло багато років.

І ось нарешті, наша вулиця, наш старий будинок, який я давно залишив. Із здивуванням мене зустрічали жителі цього будинку, коли я, схвильований до сліз, повідомив їм, хто я такий.

У першу хвилину мені ніхто не повірив, але коли впевнилися, що я дійсно Робінзон Крузо, мене ледь не задушили в обіймах.

Особливо зраділи мені мої сестри та їхні діти – хлопчики та дівчата, які раніше мене ніколи не бачили. Усі давно вважали, що я помер, і дивилися на мене, як на диво. Потім усі стали розпитувати, де я був стільки років, що я бачив, які пригоди зі мною відбулися і хто такий П’ятниця та чому у мене таке довге волосся і засмагле обличчя. Коли я побачив, що їхні питання ніколи не закінчаться, я посадив їх усіх, і дівчат і хлопців, біля каміна, і почав розповідати про все, що написано у книзі, яку ви прочитали. Вони слухали мене з великим задоволенням. Ось такі пригоди трапилися зі мною.

10) Запитання учнів до Робінзона Крузо

·  Ваші перші відчуття, після того, як ви потрапили на острів?

·  Як вам жилося на острові?

·  Ви намагалися самостійно вибратися з острову?

·  Чи хотіли ви повернутися додому?

ІІІ. Етап рефлексії.

1) Літературний диктант. Робота в зошитах.

Робінзон Крузо – герой романів …(Данієля Дефо), перший з яких був опублікований у …(1719) році. Перший роман «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо», написаний як вигадана …(автобіографія) Робінзона Крузо, моряка з …(Йорку),який провів …(28 років) на безлюдному острові після крушіння …(корабля). Можливо, роман написаний під впливом реальної історії, яка сталася з …(О. Селькірком).

2) «Сенкан»

·  Робінзон

·  Наполегливий. Сміливий.

·  Виживає. Витримує. Повертається.

·  Неперевершений майстер виживання на острові.

·  Мандрівник

3. «Мікрофон»

4. Заключне слово вчителя.

Дефо – Робінзон Крузо – двадцять вісім років живе на безлюдному острові й не тільки виживає, але й створює свій особистий світ. В образі Робінзона автор втілює багатовікову історію боротьби людства за існування, особливо підкреслюючи визначальну роль праці. Напружена праця і творча діяльність розуму становлять, на думку Дефо, першоджерела перетворення світу й духовного звеличення людини.

5. Домашнє завдання.

6. Оцінювання.