Тема. Двоскладне речення. Головні і другорядні члени речення.
Мета уроку: закріпити знання восьмикласників про двоскладне речення, зокрема про його головні та другорядні члени;
сформувати вміння виділяти підмети та присудки в двоскладному реченні, визначати способи їх вираження;
удосконалити вміння конструювати речення з різними за способом вираження підметами та присудками;
розвивати в учнів фантазію, творчу уяву, а також навички самостійної роботи;
формувати орфографічну грамотність учнів;
виховувати у школярів любов та повагу до рідного краю.
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання: підручник, таблиці, картки із завданнями для груп, слайди із зображенням міст України, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Я закріплюю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім Вам гарного настрою, легкого засвоєння теми.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення епіграфа і робота з ним.
Мандруємо разом! У добру путь!
Цю землю Синтаксисом звуть!
(1 слайд)
- Який розділ мовознавства називається синтаксисом?
Що він вивчає? Які синтаксичні одиниці ви нещодавно вивчали на уроках мови?
Отже, діти, запишіть тему нашого уроку: «Двоскладне речення. Головні і другорядні члени речення»
(2 слайд).
- Які ж завдання постануть сьогодні перед вами?
(3 слайд)
А урок наш – незвичайний. Це урок-подорож. Ми з вами будемо милуватися краєвидами України й виконуватимемо різноманітні завдання. Для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Розпочинаємо нашу подорож.
Перша зупинка – Всезнайки
(слайд 4, Донецьк)
1. Метод «Незакінчені речення»
(слайд 5)
1. Двоскладним називається речення, у якому наявні… (підмет і присудок)
2. За метою висловлювання речення розподіляють на розповідні… (питальні і спонукальні)
3. За кількістю граматичних основ розрізняють… (прості і складні речення)
4. Якщо у реченні наявні, крім головних, другорядні члени, то воно називається… (поширеним)
5. Граматичну основу речення становлять… (підмет і присудок)
6. До другорядних членів речення відносять додаток … (означення і обставину)
Давайте звіримо ваші відповіді з наведеними на екрані. За кожну правильну відповідь поставте 1 бал і виведіть загальну оцінку.
(слайд 6, відповіді)
2. Групова робота з текстом
Завдання до тексту:
q прочитайте текст;
q випишіть у зошит слова або сполучення слів, що становлять граматичні основи речень;
q визначте, якими частинами мови можуть виражатися підмет та присудок.
1) Стадіон «Донба́с Аре́на» розташувався у самому центрі міста Донецька, у Міському парку культури та відпочинку. 2) Він був відкритий 29 серпня 2009 року. 3) «Донба́с Аре́ну» розраховано на 50 000 глядачів. 4) Цей стадіон став ареною ФК «Шахтар» та місцем проведення міжнародних чемпіонатів будь-якого рівня. 5) Також «Донба́с Аре́на» - культурний центр столиці Донбасу.
(слайд 7)
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.
Наступна зупинка – Умільці
(слайд 8, Київ)
1. Робота з картками
Відредагувати речення, правильно поставивши розділові знаки й виправивши орфографічні помилки. Підкреслити граматичні основи. З'ясувати типи підметів та присудків у реченнях.
1 Під час археологічних розкопок на території України історики часто знаходять тризуб. У часи Володимира Великого тризуб з’являється на монетах Русі й стає князівським знаком. Яке значення вкладалося в тризуб? Єдиної відповіді на це запитання історики не дають. (слайд 9)
2 Кажуть, він уособлював три стихії - повітря, воду й землю. За іншими даними, тризуб: це обожнене рибальське знаряддя або стилізоване зображення сокола. Але вчені сходяться в головному, що тризуб символізує владу. (слайд 10)
3 У листопаді 1917 року тризуб з’являється на печатках і ділових паперах Української Народної Республіки. Після проголошення України радянською він одразу ж зникає з усіх сфер колишнього побутування. І лише в роки перебудови цей символ знову відроджується на нашій землі. (слайд 11)
Наступна зупинка – Фантазери
(слайд 13, Карпати)
На цій зупинці я пропоную вам скласти колективно придумане невеличке оповідання про Карпати. Але обов'язкова умова: всі речення повинні бути двоскладними. Прочитайте текст. Назвіть другорядні члени речення.
V. Зупинка – Контрольна
(слайд 14, Харків)
Виконання тестових завдань (слайд 15)
1. Завершіть подане твердження:
Двоскладним називається речення, в якому…
а) є другорядні члени речення;
б) є дві граматичні основи;
в) є або підмет, або присудок;
г) є і підмет, і присудок.
2. Визначте просте речення.
а) Ось ти ідеш повільною ходою і слухаєш, як день шумить життям
б) У сухий настій лісових трав і квітів вплітається повів яблук і меду
в) Шумує Черемош, і дорога біжить до нього, мов потік
г) Вечір опускається в гори, і грудочки першого снігу блищать на них
3. Вкажіть непоширене речення.
а) Іду в поля.
б) Кричить гілля.
в) 3 облич спадають маски.
г) Зі всього світить суть усіх речей .
4. У якому реченні підмет виражений неозначеною формою дієслова?
а) Любов — це приторк ледве чутний
б) Життя — це божевільне ралі
в) Світ — не тільки ти
г) Жити — це значить не тільки брати, а й давати
5. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.
а) Вечір був зоряний, пісенний
б) Дощова хмара висовує з-за гори своє верхів'я
в) Небо стало сірим
г) Повітря ставало по-материнськи сухим та лагідним
6. У якому реченні підмет виражений іменником?
а) Ми розминались в часі і у просторі
б) Я ніскільки не соромлюся назвати осінь найулюбленішою мені добою
в) Осінь чарує мене своїми смутками
г) Ніхто не міряв серця глибочінь
(слайд 16)
Відповіді
1. Г
2. Б
3. Б
4. Г
5. Б
6. В
- Як не гарно в чужій стороні, які б незабутні враження ми не отримали, подорожуючи, нам завжди хочеться повернутися додому. Ми чудово впоралися із усіма завданнями.
VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон» (слайд 17)
- Поділіться враженнями від подорожі. Чи сподобалась вона вам? Що ви запам’ятали? Які знання отримали? Якими містами України ми мандрували?,
(Учні по черзі, вибираючи фразу з переліку, відповідають на запитання)
Варіанти відповідей
Сьогодні я дізнався (-лася)…
Було цікаво…
Було важко…
Я зрозумів(-ла), що…
Тепер я можу…
Я здобув (-ла)…
Я навчився (-лася)…
Я зміг (змогла)…
Урок дав мені для життя…
Оцінювання учнів
Картка оцінювання учнем власної роботи
П. І. учня Критерії | Завжди | Часто | Іноді | Ніколи |
Співробітничав з іншими, коли ми працювали над досягненням загальних цілей, дотримуючись правил спілкування | ||||
Ретельно працював над завданням | ||||
Висловлював нові ідеї | ||||
Вносив конструктивні пропозиції, коли мене просили про допомогу | ||||
Підбадьорював інших | ||||
Прагнув вчитися і навчати інших | ||||
Підсумок та висновки: Я заслуговую на бал: Оцінка вчителя: |
VІІ. Домашнє завдання:
(слайд 18)
Творча гра «Матеріал у номер»
Хто краще? Хто переконливіше? Хто цікавіше?
Напишіть твір–мініатюру на тему: « Місто, у якому я мрію побувати».Обґрунтуйте свій вибір, доберіть переконливі аргументи. Підкресліть головні і другорядні члени речення.


