Урок

природознавства

5 клас

Тема. Роль води в природі.

Кругообіг води

вчитель біології та хімії

М.

ТЕМА: Роль води у природі, кругообіг води

Мета: Поглибити знання учнів про воду, її властивості. Розкрити

значення води в житті людини й природи. Сформувати уявлення

про природу.

Розвивати пам'ять, мислення, екологічний світогляд учнів

Виховувати гармонійне ставлення до природи, формувати екологічно грамотну поведінку школярів.

Обладнання: таблиця «Кругообіг води»,стаканчики з водою, сіль,

камінчики, посудини різної форми.

Поняття та терміни: агрегатні стани води, кругообіг води, прісна вода,

солона вода, розчини, океани, моря, річки, озера.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

Технологія «Мозковий штурм», складання «асоціативного куща»

На дошці написано слово «вода». Пригадайте все те, що знаєте про воду.

*  Бесіда

1.  Яке значення має вода для людини?

2.  Яке значення має вода для рослин?

3.  Яке значення має вода для тварин?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.  Гідросфера – водна оболонка Землі

Ø  Пригадайте, які оболонки входять до складу Землі.

Уся вода нашої планети утворює гідросферу – водну оболонку Землі. До її складу належить світовий океан, водойми суходолу, льодовики, підземні води, водяна пара атмосфери

Ø  Пригадайте в яких агрегатних станах може перебувати вода.

А) Роль води в живій природі

ü  Вода – середовище існування водних організмів.

ü  Вода є компонентом складу всіх живих організмів. Наприклад організм людини складається на 70% з води.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ü  Всі біохімічні реакції проходять у водному середовищі.

ü  Вода сама вступає в хімічні реакції.

ü  Шляхом випаровування води з поверхні тіла організм охолоджується. У рослин випаровування сприяє переміщенню мінеральних солей від коріння до листя.

Б) Роль води в неживій природі

ü  Ерозія ґрунтів: утворення ярів.

ü  Промивання в горах глибоких ущелин, утворення підземних печер.

ü  У процесі розлиття водойм виноситься намул, що поліпшує родючість ґрунтів.

2.  Властивості води.

Перед вами стоять стаканчики з водою.

ü  Скуштуйте воду й понюхайте її. Що ви відчуваєте?

ü  Перелийте воду в іншу посудину. Що відбувається з формою води?

ü  До склянки з водою опустіть камінець. Чи бачите ви його? Зробіть висновок про прозорість води.

ü  У пробірку з водою додайте декілька кристаликів кухонної солі й перемішайте цю суміш. Що ви спостерігаєте? Яка вода у колодязі на смак? А на морі? Де вона буде солонішою? Чому?

Спробуйте описати, які властивості має вода. Крім того вода закипає при температурі 100 градусів, а плавиться та замерзає при температурі 0 градусів.

Складання схеми «Властивості води»

3.  Кругообіг води

*  Бесіда

Ø  Чи доводилось вам спостерігати в природі процеси переходу води з одного агрегатного стану в інший?

Ø  Наведіть приклади перетворення в природі рідкої води на пару.

Ø  Які природні явища супроводжуються перетворенням пари на рідину?

Ø  Наведіть приклади природних явищ, що супроводжуються перетворенням рідкої води на кригу.

Здатність води переходити з одного агрегатного стану в інший – кругообіг води у природі

Вода на нашій планеті постійно переміщається, при цьому вона переходить з одного стану в інший.

Вода випаровується під впливом сонячного тепла. Ліс, наприклад, випаровує води в 10 разів більше, ніж таке саме за площею водоймище.

В атмосфері з висотою температура знижується, водяна пара конденсується, перетворюється на крапельки чи кристали, з яких складаються хмари.

З хмар випадають опади.

У такий спосіб здійснюється кругообіг води у природі.

Рушійні сили кругообігу

§  Енергія Сонця

§  Сила земного тяжіння

Виконайте завдання на сторінці 3 із розданих аркушів

4.  Водні об’єкти України. Охорона вод.

*  Бесіда

Ø  Які види водойм ви знаєте?

Ø  Чим відрізняються води океанів і морів від вод річок, озер і ставків?

Вода – найцінніший скарб, який подарувала нам природа. Зі звичайної природної речовини вода перетворюється на найдорожчу сировину, яка не має замінників.

Але надмірне вирубування лісів, посушливість боліт є причиною зменшення водоносності річок, що, у свою чергу, призводить до значних утрат прісної води. Дефіцит прісної води також може бути спричинений забрудненням водойм промисловими та побутовими відходами.

§  Унаслідок варварського господарювання в Україні зникло близько 20 тис. малих річок.

§  У водойми України щороку вливається приблизно 7,3 млн. тонн забруднюючих речовин.

§  80% хвороб є наслідком незадовільної якості питної води.

§  Якщо крани закриті погано, то кожні 60 – 80 краплин за хвилину призводить до втрати 20 – 25 л води на добу.

§  Невелике витікання води, струмінь завширшки 0,5 см, рівнозначне втраті 300 – 500 л води на добу.

V. Узагальнення знань

Вам видані листочки із завданнями, підпишіть їх. Опираючись на знання які ви мали, які отримали на уроці та на матеріал підручника виконайте завдання.

VІ. Домашнє завдання

§  24 ст. 106 – 111 опрацювати

Виконайте завдання ст. 108

·  Підрахуйте, скільки води ваша сім’я використовує за добу, місяць, рік.

·  Запропонуйте, як ви можете зменшити використання води в побуті.

VІІ. Підсумок уроку

На листочках намалюйте власну схему «мандрів» води в природі.