Вчитель історії Олешнянської ЗОШ
I-III ст. ім. С.Русової
5клас Практичне заняття «Про що можна довідатися із сімейного фотоальбому. Родинне дерево»
Мета: розкрити зміст поняття родинне дерево; розвивати вміння роботи з фото джерелами, створювати родинне дерево та визначити їх роль у роботі дослідників; розглянути родинне дерево та сімейні фотографії як писемні та речові історичні джерела; виховувати повагу до своїх рідних.
Тип уроку: практичне заняття.
Обладнання: схема родинного дерева, фотографії з сімейного фотоальбому, ножиці, клей, зошит, підручник 1) Історія України (вступ до історії). – К.: Генеза, 2013. – 256 с. або підручник 2) О. І. Пометун, I. А. Костюк, ієнко Історія України (вступ до історії). – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013.
Структура заняття:
І. Теоретична частина
ІІ. Практична частина
Хід уроку:
І. Теоретична частина
І. Оргмомент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учні відповідають на запитання. Можна використати вправу «Дерево рішень». Питання:
1. Що історики бачать на фотографіях.
2. Як відображена історія вашої сім’ї у фотографіях.
3. Чому родинне дерево є історичним джерелом.
ІІІ. Повідомлення теми, мети структури заняття.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Шановні учні, сьогодні ми з вами проведемо практичне заняття присвячене історії родини кожного з вас. В кожної української родини своя багатогранна, своєрідна історія, однак, вона тісно пов’язана з історією нашої Батьківщини – України.
На початку нашого заняття ставлю до вас проблемне запитання над яким ми будемо працювати і дамо відповідь на нього в кінці нашого практичного заняття.
Проблемне запитання: Яким чином впливає історія окремої української родини на історію України?
Пам’ятка (адаптована для 5 класу)
Як працювати з фотоджерелами
1. Опишіть, що ви бачите на фотографії.
2. Які предмети, речі зображені?
3. Що роблять, чим займаються люди, зображені на фото?
4. Зверніть увагу на те, чи люди спеціально позували для цієї фотографії. Чому саме в цьому місті опинилися люди з фотоапаратом?
5. Якщо вам невідома дата фотографії, спробуйте за різними ознаками визначити час її появи.
Словникова робота:
Генеалогія – ( від грецьких слів «рід, походження» та «слово, знання») — допоміжна історична наука про походження та взаємний зв’язок родин.
Родинне або генеалогічне дерево – схема походження сім’ї з іменами, прізвищами, роками життя родичів.
Можна продемонструвати приклади родинних дерев



V Учні представляють свої проекти підготовлені вдома з батьками «Моє родинне дерево»
Перевірте себе
Пригадайте свою діяльність на уроці та оцініть у балах, наскільки ви погоджуєтеся з твердженнями (2 бали — цілком погоджуюся, 1 бал — частково,
0 балів — не погоджуюся)
Твердження | Бали |
Я знаю, чому фотографія є цінним історичним джерелом | |
Я розумію, що означає «досліджувати фотографію як історичне джерело» | |
Я вмію описувати те, що зображено на фотографії | |
Я вмію висловлюватися щодо картини минулого, зафіксованого на фотографії | |
Я вмію укладати історію родини на основі фотографій | |
Я знаю, що таке родинне дерево | |
Я можу пояснити, чому родинне дерево є історичним джерелом |
VІ. Підсумки, домашнє завдання.
Ми добре попрацювали, багато дізнались, а чи дійсно сьогоднішній урок був уроком історії?
Проаналізувати роботу учнів, оголосити оцінки.
Домашнє завдання


