Урок №6

Тема: Систематизація знань з теми «Складносурядне речення»

Мета: узагальнити та систематизувати набуті знання з теми, закріпити знання

про складносурядне речення, розділові знаки у ньому, смислові зв'язки між частинами складного речення;

розвивати вміння використовувати свої знання на практиці;

виховувати цілеспрямованість та впевненість у собі.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання з учнями

2. Перевірка присутніх

ІІ. Мотивація навчання

1.  Повідомлення теми уроку

2.  Повідомлення мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда з учнями

1)  Яка ознака покладена в основі класифікації складного речення?

2)  На які групи і за якою ознакою поділяються складносурядні речення?

3)  Перелічіть єднальні сполучники.

4)  Перелічіть протиставні сполучники.

5)  Перелічіть розділові сполучники.

6)  Які розділові знаки і в яких випадках ставлять між простими реченнями, що входять у складносурядне?

7)  Яку роль відіграють у мовленні складносурядні речення?

2. Перевірка домашнього завдання

ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого

1. Виконання вправи 254 ст.111 підручника.

2. Розвиток зв’язного мовлення

Складіть та запишіть маленьке висловлювання з теми «Безжалісне відношення людей до навколишнього середовища». Утворений текст розділіть на мікротеми. Складіть тези доповіді за поданим малюнком.

V. Контрольне тестування з теми «Складносурядне речення».

Складносурядне речення

1. Речення, у яких прості речення рівноправні за змістом
і пов'язані сурядним сполучником, називаються:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

а) складнопідрядними; в) безсполучниковими;

б) складносурядними; г) узгодженими.

2. Виділіть складносурядне речення:

а) Вона встала і виявилась зовсім не такою низенькою,
як спершу здалося Луці (В. Собко).

б) Неподалеку від гаю проходила дорога на Миргород,
стоптана копитами коней, ліворуч - глинища,
занесені снігом (І. Цюпа).

в) У сатиновій сорочці, у полатаних штанях, він при­
йшов сюди першим з дружиною й дітьми (А. Шиян).

г) Під гаєм хтось огонь покинув, чи подорожній там,
чи косарі були, чи, може, вівчарі картопельку
пекли («7Г. Глібов).

3. У якому рядку всі слова — сполучники сурядності?

а) щоб, чи, який, що, проте;

б) але, а, та, чи... чи, і, й;

в) через те що, бо, тому що;

г) зате, як, наче, ніби, хто.

4. Виділіть складносурядне речення, у якому прості поєднуються єднальним сполучником:

а) Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М. Коцюбинський).

б) Ти кобзу любиш ніжнодзвонную, а я – співаючий курай (27. Тичина).

в) Лиш небо гуде неокрає, та сім'я журавлина на кри­лах весну піднімає, та ясними ночами зорі світять мечами на Дону, на Дніпрі, на Дунаї (А. Малишко).

г) Бійці замовкли, пластинку зняли, проте пісня про­довжувала звучати і наростати десь надворі (О. Гон­чар).

5. Знайдіть складносурядне речення, у якому прості поєд­нуються протиставним сполучником:

а) Мій голос журливеє щось починає, а струни твої на веселім ладу (Леся Українка).

б) Гроза минула, і пахучі квіти усі в краплинах (М. Рильський).

в) Посієм коло хижки мак-відюк, терлич посадимо коло порога, та й не приступиться ніяка сила (Леся Українка).

г) Фронт мовчав, чи його не чути було за вітряницею (О. Гончар).

6. У якому з поданих складносурядних речень прості поєднуються розділовим сполучником?

а) Весняне сонце ще не було пекуче, воно лиш приємно пригрівало живим теплом, і степ дихав вільготно... (О. Гончар).

б) Шпаки - це імітатори веселі: то іволга у пісні їх дзвенить, то хлопчик, друзів кличучи, свистить, то соловейко розсипає трелі, то колесо немазане
скрипить (М. Рильський).

в) Роки любії, дитячі, як весняні води, зникли, але гомін вод весняних не забудеться ніколи (Леся Українка).

г) Похолоднішали хвилі на озері, і чайки стогнали з відчаєм, небо посіріло, і на землю передчасно впали сутінки (Ю. Збанацький).

7. Знайдіть речення, у якому неправильно розставлені розділові знаки:

а) Вже червоніють помідори, і ходить осінь по траві (М. Рильський).

б) На гору доступитися нелегко, зате з гори зручніше боронитись (Леся Українка).

в) Язик має й коняка, та не балака (Народна твор­чість).

г) Палали в гущавині квіти гранати, а в серці мойому палали пісні (Леся Українка).

8. Виділіть складносурядне речення, частини якого — односкладні речення:

а) Колона машин мчить униз, і багряні гори розступаються, як живі, даючи дорогу (О. Гончар).

б) Не рад козак журитися, так серденько ниє (Народна творчість).

в) Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати (В. Симоненко).

г) Надворі вже був день, але крізь густу мряку годі було на кілька кроків людей пізнати (Л. Марто-
вич).

9. Визначте, у якому складносурядному реченні замість
коми краще вжити тире:

а) Минуло чимало років, і крила поважчали: не зно­сять так уже легенько на хмари (С. Васильченко).

б) Сонце пече неймовірно, але в густому вільшанику волого, приємно пахне кропивою (Ю. Збанацький).

в) Край берега, у затишку, прив'язані човни; а три
верби схилилися, мов журяться вони (Л. Глібов).

г) Зміясті вигинаються дороги, і сонце коням падає
під ноги (М. Рильський).

10. Яке складносурядне речення змальовує явища, що чергуються?

а) В осінній вечір слово засвічу, і світ мені засвітиться при слові

(І. Жиленко).

б) То дощ холодний січе, то вітер осінній проймає до кісток (А. Шиян).

в) Світало, але світанок був якийсь виснажливий і втомлений (В. Яворівський).

г) Прилинув вітер, і в тісній хатині він про весняну
волю заспівав (Леся Українка).

11. Визначте складносурядне речення, у якому явища відбуваються одночасно:

а) То заблищить самотня зірка, то срібним сяйвом
вкриваються контури сизуватої хмари (А. Шиян).

б) Повітря тремтить від спеки, і в срібнім мареві танцюють далекі тополі (М. Коцюбинський).

в) В залі спалахнуло світло, і впала дивна тиша (Ю. Бедзик).

г) Аж раптом грім - і яблуня - надвоє (Н. Гнатюк).

12. Яке з поданих речень показує явища, що відбуваються
послідовно?

а) Ракета пливла в небі, і пливли тіні між високими торосами (/. Багряний).

б) І сяють радістю обличчя, і сонце весниться в очах (Д. Луценко).

в) На хуторі вмирає день - і гасне перестигла бронза пшениць (М. Стельмах).

г) Розумний біля вогню нагріється, а дурний спалиться {Народна мудрість).

V. Перевірка тестування

VІ. Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

Повторити тему «Складносурядне речення». Написати твір роздум на тему «Я обираю повну середню освіту. Чому?»