6 клас

Тема: Засудження рабства в романі Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Образ Геркулеса.

Мета: допомогти учням усвідомити, що таке рабство і які його можливі наслідки;

Формувати навички характеристики літературних героїв за їх вчинками;

Охарактеризувати образ Геркулеса;

Виховувати гуманізм, повагу до людей різних національностей.

Тип уроку: урок поглибленого аналізу тексту.

Обладнання: портрет Ж. Верна, схема «Шлях «Пілігрима», тексти роману,

роздатковий ілюстративний матеріал з альбому «Зарубіжна

література. 6 клас».

Хід уроку

І Актуалізація опорних знань

Літературна паралель «Відгадай героя»

«У будинку всі спали, спав і малий хлопчик, коли раптом почув якесь сичання. Прокинувся і побачив над собою дві зміїні пащі й червоні бридкі очиці. Миттю схопив він їх за шию і став душити.» (Геракл) «Коли я пас вівці брата свого, то траплялося мені боротися з левом, який викрадав вівцю з отари. Я брав його за гриву і вбивав. Так само я умертвив ведмедя, який напав на овець. Бог, який урятував мене від лева й ведмедя, врятує мене і від Голіафа.» (Давид) Наразі це найсильніша людина у світі, переможець «Богатирських ігор». (Василь Вірастюк)

Фронтальна бесіда:

-  Що об’єднує цих героїв?

-  Чи є схожі образи в романі «П’ятнадцятирічний капітан»?

-  Які їхні головні риси?

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІІ. Організаційний момент

Обирається творча група у складі 2-3 учнів.

Завдання: скласти план-схему «Вчинки та характер Геркулеса» (у довільній формі)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ІV. Робота над темою уроку

Броунівський рух «Початок торгівлі рабами-невільниками»
    Вигнані з Іспанії мусульмани влаштувалися на африканському узбережжі. Португальці, які жили там на той час, жорстоко їх переслідували. Деяких втікачів було схоплено й доставлено в Португалію. Їх зробили рабами. Мусульмани намагались відкупитися, бо були з забезпечених сімей. Однак португальці відмовлялися від викупу, їм потрібен були робочі руки. Багаті мусульмани запропонували обміняти свого родича на велику кількість африканських негрів. Так було покладено початок торгівлі рабами-неграми в Європі.
Робота по схемі «Шлях «Пілігрима» (учень відтворює на карті маршрут корабля) Вибіркові перекази:

-  від імені старого негра Тома про порятунок з тонучого «Вальдека»;

-  від імені Діка Сенда про дивну поведінку Дінго на кораблі та на березі.

Складання ланцюжка подій на тему «Африка» (робота в групах)

Страшне слово – У полоні – Із щоденника Діка Сенда – Мганга Геркулес – Розгадка літер «С. В.»

V. Закріплення матеріалу

1. Презентація творчої групи плану-схеми «Вчинки та характер Геркулеса».

2. Обговорення презентації.

3. Вправа «Тренажер режисера» (робота в групах)

Завдання: уявіть можливі зміни в сюжеті:

-  «Пілігрим» не натрапляє на корабель «Вальдек»;

-  Діка Сенда разом із капітаном Халлом убив кит.

VІ. Підсумки уроку

Домашнє завдання: скласти план-схему «Вчинки та характер Геркулеса»

(творчій групі написати сценарій «Пілігрим» без Геркулеса»)