Урок 30. Розв’язування виразів з дужками. Складені задачі.
Мета: повторити правило порядку дій у виразах з дужками, удосконалити навички розв’язування задач на дві дії, виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти, в народі говорять: «Добрий гість – дому радість». Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними. У вас на партах є кружечки зеленого кольору – гарний настрій, жовтого – не дуже добрий настрій, червоного – зовсім поганий настрій. Покажіть мені свій настрій.
Сьогодні, надіюсь, у нас буде цікавий урок.
До знань з математики ми зробимо ще крок
Ми будемо вчитися не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Чітко і плідно будемо працювати.
Наш девіз: "Граючись - навчаємось!"
II. Актуалізація опорних знань та навичок
1. Усний рахунок.
Математична розминка (Інтерактивна вправа "Мозковий штурм")
Як називається геометрична фігура у якої всі кути прямі?
Скільки місяців триває рік?
Який день настає після суботи?
Скільки сторін у трьох трикутників?
Продовж ряд 20, 40, 60………
Скільки місяців триває весна?
Як називається лінія у якої є початок і кінець?
Закінчіть речення: тиждень триває...
Скільки паличок потрібно, щоб викласти 2 квадрати?
Яке найменше двоцифрове число?
- Молодці! А тепер ми вирушаємо у казку.
2. Математичний диктант.
А щоб дізнатися в яку ж казку ми потрапимо і хто її головний герой, ми напишемо математичний диктант,
(Різниця чисел 10 і 8; 7 плюс 2; 9 мінус 2; 10 зменшити на 5; на скільки
8 більше за 5?; сума чисел 6 і 4; 9 мінус 5; 5 збільшити на 3)
1
7 + 2 10-5 6+ 3
Правильні відповіді з'являються на екрані: 2, 9, 7, 5, 3, 10, 4, 8
А тепер розставте числа у порядку зростання, прочитайте зашифроване слово і дізнаєтесь з ким ми сьогодні будемо працювати на уроці: БУРАТІНО
- Правильно, це Буратіно. Якщо ми будемо гарно працювати, то дізнаємось таємницю Золотого ключика. Ви хочете дізнатися таємницю? І так починається казка…
Ми пограємо в гру "День - Ніч".
- Ніч! (Закривають очі. )7 + 3- 5 + 1+ 2.
- День! Відповідь: 8.
- Ніч! 14 збільшити на 1, зменшити на 5, зменшити на 7
- День! Відповідь:3.
Відправляючись в країну дурнів Буратіно потрапляє в казковий математичний ліс. Давайте допоможемо йому знайти стежку. Для цього напишемо каліграфічну хвилинку
3. Каліграфічна хвилинка.
Скільки букв у слові Буратіно? (8)
А які ви знаєте двоцифрові числа з цифрою 8?68
III. Вивчення нового матеріалу
- Ось і вибрався Буратіно із лісу, знайшов стежку і вона привела його до будинку Мальвіни. Мальвіна запросила Буратіно в гості, напоїла чаєм і вирішила перевірити його знання з математики
А темою уроку вибрала:
« Розв’язування виразів з дужками. Складені задачі»
Так як Буратіно не ходив до школи, то з цією темою він не зможе впоратися. Давайте йому розкажемо і покажемо, як потрібно це робити. Вчора ми познайомились як записувати вирази з дужками, а сьогодні ми повторимо правило порядку дій у виразах з дужками, удосконалимо навички розв’язування задач на 2 дії. І виконаємо це за допомогою таких видів роботи:
-Вправні рученята(каліграфічна хвилинка)
-Гра «Поспішай, не помились»( робота в парах)
-Попрацюємо завзято (робота над задачею)
-Попрацюємо дружно (робота в групах)
-Гра «Допоможи Сонечкам» (самостійна робота)
-Гра «Побудуємо фігурки»
Пригадайте як розв’язувати вирази, що містять «чарівні» дужки
1.Робота з виразами
Від числа 17 відняти суму чисел: 6 і 2 17-(6+2)=9
До числа 8 додати різницю чисел: 9 і 6 8+(9-6)=11
Від числа 12 відняти суму чисел: 6 і 3 12-(6+3)=3
До числа 9 додати різницю чисел: 7 і 2 9+(7-2)=14
До 7 додати суму чисел: 3 і 5 7+(3+5)=15
Від 16 відняти суму чисел: 7 і 2 16-(7+2)=7
2. Задачі для усного рахунку
Вітер листя обривав
І швиденько рахував.
8 листочків дубових
Та 7 різьблених кленових
Тихо він на землю клав
І у діток запитав:
- Скільки ж я листків зірвав? (15)
Петрик книги протирав,
На полиці їх складав.
Ось поклав він 9 книг,
Потім ще 4.
Довго думав і гадав,
Скільки всіх книжок поклав? (13)
Ось летять до годівниці
Чотири подружки синиці.
Сім пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (11)
3.Розв'язування задачі
Гра «Попрацюємо завзято» (робота над задачею)
З математичними виразами Буратіно впорався, але за погану поведінку Артемон закрив його в темну комірчину. У Буратіно є ключі від цієї комірки, але він не знає яким з них можна відкрити двері. А щоб підібрати ключ до замка, треба розв'язати задачу: (диференційоване завдання – сильні учні з картками розв’язують іншу задачу самостійно) скласти задачу за схемою
Лежало - 16 книжок
Взяла - 7 і 2
Залишилося -?
На полиці у Мальвіни лежало 16 книжок. Вона взяла спочатку 7 книжок, а потім ще 2. Скільки книжок залишилося на полиці?
Діти, Буратіно втомився розв'язуючи задачі, та і ви теж. Тож давайте разом відпочинемо.
Фізкультхвилинка
4.Робота в парах
Гра «Поспішай, не помились» Розв’язати приклади по східцях.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота в групах
Давайте покажемо Буратіно, які ми дружні і вміємо працювати в групах.
Гра «Попрацюємо дружно»
Вчитель підбирає приклади індивідуально (діти ланцюжком розв’язують приклади біля дошки)
2.Самостійна робота
- Ось і вибрався Буратіно із комірчини і побіг по доріжці. Але тут на нього напали розбійники. Це лисиця Аліса і кіт Базиліо. Вони вирішили перевірити чого навчився Буратіно на уроці у Мальвіни.
Гра «Допоможіть Сонечкам».
Із лісу вилізли комахи - Сонечка і закрили відповіді на прикладах
Перевірка. Гра «Світлофор»
3.Робота з геометричним матеріалом
Гра «Побудуємо фігурки».
З пазлів скласти геометричні фігури і виконати завдання на фігурках.(підніміться та посміхніться) Чи погіршився ваш настрій за урок?
V.Підсумок уроку
Ось і підходить до закінчення наш урок. Ви допомогли Буратіно виконати всі завдання і тепер ми дізнаємось таємницю Золотого ключика: В ЗНАННІ – СИЛА!
Ви сьогодні добре попрацювали, давайте нагадаємо, що ми встигли зробити на уроці?
Оцініть свою роботу на уроці:
- Ви працювали недостатньо старанно – руки вгору
- Ви працювали добре – руки до плечей
- Ви працювали чудово – поаплодуйте.
А я хочу нагородити вас за ваші знання.
Ось закінчився урок,
Продзвенів для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!


