Тема: Вітер.
Мета: Формування знань про вітер і причини його утворення; розвиток навичок визначення напрямку та сили вітру, будування та аналізування рози вітрів; сприяння розумінню учнями важливості спостереження та вивчення вітрів; виховання екологічної самосвідомості.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок – практикум
Обладнання: підручники, атласи, свічка, w.w. w.school.
Опорні поняття: атмосферний тиск, температура повітря, пояси атмосферного тиску, флюгер, бриз, пасати, мусони.
Базові поняття: вітер, роза вітрів.
Зміст уроку.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Прийом «Асоціативне дерево»
Тема сьогоднішнього уроку – вітер. Ви дізнаєтесь, що таке вітер, як він утворюється, які бувають вітри, яку шкоду і яку користь вони приносять людям. З цією темою ви вже знайомились в молодших класах в 5 класі при вивченні природознавства і зараз на червоних стіках напишіть, як ви розумієте, що таке вітер і свої думки прикріпіть на наше асоціативне дерево. (декілька учнів озвучують свої думки). В кінці уроку ми повернемось до нього і виявимо чи були ви праві.
3. Актуалізація опорних знань.
Прийом «Вірю-не вірю»
На попередньому уроці ми з вами знайомились з темою «Атмосферний тиск», ця тема дуже пов’язана з сьогоднішньою, тому повторимо попередній матеріал.
· Чи вірите ви в те, що на вершині гори тиск менший, ніж біля її підніжжя?(так)
· Чи вірите ви в те, що нагріте повітря легше за холодне?(так)
· Чи вірите ви в те, що повітря переміщується з областей низького тиску в область високого?(ні)
· Чи вірите ви в те, що зміна температури й тиску є причиною постійного переміщення повітря?(так)
4. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Прийом «Проблемне питання»
Пам’ятаєте мультфільм про Вінні-Пуха та П’ятачка та їх бесіду про причину вітру? Вінні-Пух стверджував, що вітер піднімається тому, що дерева махають своїми гілками. Ні, заперечите ви, якраз навпаки! А який же тоді вічний двигун приводить у рух повітря? Та як пояснити, що таке вітер?
5. Вивчення нового матеріалу.
1. Що таке вітер?
«Міні практикум»
Проведемо дослід.
Один учень підходить до дверей класу із запаленою свічкою. По черзі піднімаючи та опускаючи свічку. Діти спостерігають за напрямком полум’я.
- Куди направлено полум’я, коли свічку підняти угору? (в бік коридору) Чому? В коридорі повітря холодніше і воно важче.
- Куди направлено полум’я, коли свічку опустити донизу? (в бік класу) Чому? В класі повітря тепліше легше, воно піднімається угору.
Повітря перебуває в безперервному русі: воно піднімається - висхідний рух, опускається - низхідний рух. Переміщення повітря в горизонтальному напрямі називається вітром. Причиною вітру є нерівномірний розподіл атмосферного тиску по земній поверхні. При цьому повітряний потік переміщується з області з високим тиском в область, де тиск нижчий. При вітрі повітря рухається нерівномірно, а поштовхами, поривами.
2. Чому і звідки дме вітер?
Повітря рідко перебуває у спокійному стані. Воно постійно переміщується, як вода на поверхні озера чи моря. Що примушує рухатися повітря? Чому воно ніколи не зупиняється? Чому іноді в літню спеку виникає ледь відчутний вітерець, який приємно холодить. А в інших випадках трапляється потужний вітер, який має руйнівну силу: ламає як сірники дерева та легко вириває їх з корінням, зносить дахи з будинків, легко переставляє автомобілі та потяги з місця на місце. Тривалий час люди були не в змозі пояснити всі ці явища й приписували їх виникнення надприродним силам. Але з середини ХVІІ ст. вчені прийшли до висновку, що зародження вітру пов’язане з нерівномірним нагріванням земної поверхні, яке призводить до формування областей з більш високим та більш низьким атмосферним тиском.
Повітря завжди пересувається з території високого тиску до місцевості з низьким тиском. При чому чим більша різниця атмосферного тиску, тим швидше рухається повітря й має більшу силу. Вітер відсутній лише коли не відчуваються коливань тиску.

Отже, вітром називають явище горизонтального переміщення повітря з області високого в область низького тиску.
(запис визначення в зошит)
Три характеристики вітру
Вітер характеризується трьома основними показниками: напрямом, силою та швидкістю.
Напрям вітру залежить від формування над земною поверхнею областей високого та низькогоатмосферного тиску. Він визначається за сторонами горизонту за допомогою флюгера (з голландської – крило). Цей прилад складається з вертикальної вісі, на якій знизу нерухомо закріплені стержні-показники сторін горизонту. Вище них вільно обертається стрілка – флюгарка. Гострим кінцем вона вказує ту сторону горизонту, звідки пересувається повітря. Отже напрямком вітру вважається та сторона горизонту, звідки переміщується повітря. Наприклад, якщо в Україну повітря приходить з півночі й несе похолодання, вітер називають північним; з півдня й несе потепління – південним; з Атлантичного океану й приносить дощ або сніг – західним; зі сходу, тобто з центру Євразії, й викликає посушливу погоду – східним. Для більш точного визначення напряму вітру використовують проміжні сторони горизонту. Тоді вітер визначають як північно-західний, південно-західний, північно-східний, південно-східний.
Нижче від стрілки нерухомо прикріплено вісім штифтів – покажчиків основних і проміжних сторін горизонту. За сторонами горизонту визначають і напрям вітру. За допомогою флюгера визначають також силу вітру (у балах) і його швидкість (у метрах за секунду). Вище від флюгера розміщена рамка, яка обертається. До рамки вільно прикріплена металева пластинка. Чим сильніший вітер, тим більше відхиляється пластинка.
Підбиваючи підсумки спостереження погоди за місяць, будують розу вітрів, за якою видно, якого напряму вітри переважали.
«Міні-практикум»
Побудувати розу вітрів за такими даними:
Пн – 5 днів
Пн. сх – 3 дні
Сх. – 6 днів
Пд. – 2 дні
Пд. сх. – 1 день
Пн. зх. – 4 дні
Пд. зх. – 7 дні
Зх. – 2 дні
Поверхня суші і води нагріваються по різному.
Види вітрів
Відео «утворення бризу»
У літній день поверхню суші нагрівається сильніше, тепле повітря розширюється і стає легше. Отже, температура тут висока, тиск низький. Над водоймою повітря холодніше, значить важче. Тому повітряпочинає переміщатися з області високого тиску в область низького, подув вітер з моря, такий вітер називається денний бриз. Нічний бриз навпаки буде дути з суші, тому що вода охолоджується повільніше і повітря над нею буде тепліше.
Отже бриз - це вітер, що міняє свій напрямок 2 рази на добу, вдень і вночі.

Але існує ще інший вітер - мусон.
Відео мусони
- Чим схожі причини утворення бризів і мусонів? (різниця у нагріванні води і суходолу)
Мусони змінюють свій напрямок двічі на рік і тому їх називають сезонними вітрами. А ще на планеті існують постійні вітри, які не змінюють свій напрямок і цілий рік дують в один бік. До них належать пасати, західне перенесення та стокові вітри.
Пасати (з іспанської – вітер, що сприяє переїзду) зароджуються у тропічних широтах Північної і Південної півкуль, де існують області підвищеного тиску й прямують до екватора, де протягом року тиск низький. Під впливом обертання Землі навколо своєї осі пасати відхиляються в Північній півкулі праворуч, тобто мають північно-східний напрям, а в Південній півкулі – ліворуч, тобто їх напрям південно-східний. З давніх часів ці постійні вітри використовували мореплавці під час здійснення тривалих подорожей із Європи в Індію та Америку. Пасати є пануючими вітрами на просторах Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.
З областей високого атмосферного тиску тропічних широт обох півкуль вітер дме не лише на екватор, але й у помірні широти, де тиск низький. Так виникає західне перенесення. Під впливом обертання Землі воно також відхиляться в Північній півкулі праворуч, а в Південній – ліворуч. Західне перенесення суттєво впливає на погоду в Україні, приносячи з атлантичного океану вологе повітря.
Стокові вітри постійно дмуть з областей підвищеного тиску на Північному і Південному полюсах у помірні широти. Вони також відхиляються через осьове обертання Землі і мають північно-східний напрям у Північній півкулі та південно-східний у Південній півкулі.
|
|
|
|
|


