План-конспект

Тема уроку: "Розрізи. Основні поняття. Класифікація"

Мета уроку:

Навчальна: Ознайомити учнів з новим виглядом графічного зображення - розрізом.

Розвиваюча:Розвиток технічного і образного мислення.

Виховна:Формування інтересу до учення і засвоєння навиків колективної праці через проблемну ситуацію; виховання охайності;

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: плакати, роздатковий матеріал,.

Між предметні зв’язки: образотворче мистецтво, геометрія

Тип уроку: Комбінований.

План уроку

І. Організаційна частина (2-3 хв).

ІІ. Актуалізація опорних знань (4-5 хв).

III.Мотивація (2 хв).

IV.Вивчення нового матеріалу.(25-30 хв)

V. Формування вмінь (8-10 хв)

VI Заключна частина (2-3 хв)

VІI. Прибирання робочих місць. (1-2 хв ).

Хід уроку

І. Організаційна частина (2-3 хв).

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

Призначення чергових та перевірка відсутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань (4-5 хв).

1.на минулій темі ми розбірали перерізи, але є ще різновид такого виду, який має ширші можливості! Хтось знає про що я говорю? ;

III. Мотивація (2 хв).

Сьогодні я розповім вам про розрізи, за допомогою яких можна краще показати внутрішне устаткування деталі ніж перерізами.

IV.Вивчення нового матеріалу.(25-30 хв)

Поняття про розріз

Призначення розрізів. Багато предметів мають внутрішні порожнини, обриси яких на кресленнях можна показувати штриховими лініями. Проте кількість таких ліній залежно від складності форми предмета може бути значною, деякі з них можуть співпадати між собою або з контурними лініями. Внаслідок цього креслення стане малозрозумілим, воно не даватиме повного уявлення про форму зображеного на ньому предмета. Щоб якнайчіткіше показувати на кресленнях обриси внутрішніх контурів предметів, застосовують зображення, які називають розрізами. [1,122]

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Утворення розрізу. На рисунку (див. ДодатокА рис1, а) наведено три вигляди предмета: головний, зверху і зліва. Внутрішні контури показано на виглядах лініями невидимого контуру (штриховими). На рисунку (див. ДодатокА рис.1, б) показано зображення того самого предмета. Але на місці головного вигляду розміщено більш виразне зображення — на ньому невидимі контури наведено суцільними основними лініями. Це і є розріз. Він утворений так само, як і переріз — уявним розрізуванням предмета умовною січною площиною. Передню частину предмета умовно видалено. Частину предмета, яка знаходиться в січній площині, на розрізі виділено штриховкою.

Зверніть увагу на те, що зображення розрізу, суміщене з площиною креслення, містить не тільки фігуру, одержану в січній площині, а й ті контури предмета, що знаходяться поза нею (рис. (див. ДодатокА рис.1, б). Таким чином, слід вважати, що розрізі зображують те, що утворюється в січній площині і поза нею. [1,122]

Якщо січна площина проходить уздовж тонкої стінки (ребро жорсткості), то на кресленні її показують розрізаною, але не заштриховують (рис. (див. ДодатокА рис.2).

Слід пам'ятати, що уявний розріз предмета січною площиною не позначається на інших зображеннях цього предмета. Порівняйте рисунки (див. ДодатокА рис.1, а , б) вигляди зверху і зліва залишились без змін, тобто виконання розрізу не вплинуло на їх зображення.

Відмінність між перерізом і розрізом. Утворення перерізів і розрізів відбувається однаково. Проте між ними є відмінність. Вона полягає у тому, що переріз являє собою тільки ту фігуру, яка безпосередньо знаходиться в січній площині. На розрізі крім фігури перерізу показують ще й те, що знаходиться за січною площиною. Ось чому слід пам'ятати, що розріз вміщує переріз.

Уявлення про вказану відмінність між перерізом і розрізом дає рисунок (див. ДодатокА рис.3.) На ньому показано переріз і розріз, утворені однією січною площиною. [1,123]

. Види розрізів

Розріз може бути утворений однією або кількома січними площинами.

Залежно від кількості січних площин розрізи поділяють на прості і складні.

Прості розрізи.

При виконанні розрізів січна площина відносно горизонтальної площини проекцій може займати вертикальне, горизонтальне чи похиле положення. Залежно від положення січної площини прості розрізи поділяють на вертикальні, горизонтальні і похилі.

Вертикальними називають розріз, утворений січною площиною, яка перпендикулярна до горизонтальної площини проекцій. Вертикальна січна площина може бути по-різному розташована відносно фронтальної і профільної площин проекцій. Залежно від цього розрізняють фронтальні і профільні вертикальні розрізи.

Вертикальний розріз називають фронтальним якщо січна площина паралельна фронтальній площині проекцій (див. ДодатокА рис.4, а). Вертикальний розріз буде профільним якщо січна площина паралельна профільній площині проекцій (рис. (див. ДодатокА рис.4, б)./ називають розріз, утворений січною площиною, яка паралельна горизонтальній площині проекцій (див. ДодатокА рис.4, в).

Гроизонтальним називають розріз, утворений січною площиною, що розташована під будь-яким (але не прямим) кутом до горизонтальної площини проекцій (див. ДодатокА рис.4, г).

Залежно від положення січної площини відносно двох основних вимірів предмета (довжини й висоти) розрізи поділяють на поздовжні й поперечні. Розріз називають повздовжнім, якщо січна площина проходить уздовж довжини або висоти предмета (див. ДодатокА рис.5, а). Розріз слід вважати поперечним якщо січна площина проходить перпендикулярно до довжини чи висоти предмета (див. ДодатокА рис.5, б).

У всіх розглянутих випадках прості розрізи утворені січними площинами, які умовно повністю розрізають предмети для показу їх внутрішньої будови. Такі розрізи називають[1,124]

Щоб показувати на кресленнях внутрішню будову предметів в окремих обмежених місцях, застосовують розрізи, які називають місцевими.

Місцеві розрізи застосовують на кресленнях суцільних деталей, які містять невеликі заглиблення чи отвори. Виконувати повні розрізи для таких деталей недоцільно. Тому достатньо умовно розрізати тільки ту частину деталі, яка вимагає додаткового виявлення її форми. [1,124]

Звернемося до прикладів. Зображений на рисунку (див. ДодатокА рис.6, а)

предмет має наскрізний отвір. Щоб показати його форму, досить обмежитися розрізом тільки тієї частини предмета, в якій знаходиться отвір.

Повний розріз тут непотрібний. Для предмета, зображеного на рисунку (див. ДодатокА рис.6, б,) застосовано два місцевих розрізи, які виявляють форму отворів на його кінцях. Повний розріз для такого предмета недоцільний, бо його середня частина суцільна.

Місцевий розріз виділяють на вигляді суцільною хвилястою лінією. Вона не повинна збігатися з іншими лініями на вигляді або бути їх продовженням. Проводять суцільну хвилясту лінію від руки.[1,126]

Складні розрізи. Деякі предмети мають таку внутрішню будову, яку неможливо показати на розрізі за допомогою однієї січної площини. В таких випадках застосовують розрізи, утворені за допомогою кількох січних площин.

Залежно від положення січних площин складні розрізи поділяють на ступінчасті й ламані називають складний розріз, утворений кількома паралельними січними площинами. [6,58-59]

Подивіться на предмет, зображений на рисунку (див. ДодатокА рис.7, а. Він має отвори, які розташовано так, що їх неможливо показати на кресленні, застосувавши одну січну площину. Тому предмет умовно розрізано трьома паралельними січними площинами, кожна з яких виявляє форму окремого отвору (див. ДодатокА рис.7, б). У площині креслення всі три січні площини суміщені в одну. Утворений таким чином розріз і буде ступінчастим (див. ДодатокА рис.7, в) .називають складний розріз, утворений за допомогою площин, які перетинаються. [1,127]

На рисунку (див. Додаток А рис.8, а) зображено предмет, форма якого потребує виконання на кресленні ламаного розрізу. Щоб показати форму перерізу, отвору і заглибини, предмет умовно розрізано двома січними площинами, що перетинаються (див. Додаток А рис.8,6). У площині креслення похилу січну площину суміщено з вертикальною січною площиною. Одержане таким чином зображення являє собою ламаний розріз (див. Додаток А рис.8, в).

Суміщуючи січні площини в одну, похилу площину умовно повертають. Так уникають спотворення розрізу.[1,128-129]

V. Формування вмінь (8-10 хв)

вступний інструктаж

вчитель розповідає, що потрібно виконати, критерії оцінювання

Учні заповнюють таблиці (див. Додаток Б)

Назва розрізу

Номер розрізу

Фронтальний

Горизонтальний

Профільний

Похилий

Переріз і розріз мають однакове зображення

ЗАВДАННЯ

1. Визначте, який з наведених на рисунку (див. ДодатокА рис.9) розрізів є фронтальним; горизонтальним; профільним; похилим? На якому рисунку розріз і переріз мають однакові зображення? Відповіді запишіть у таблицю:

2. Визначте, на якому з креслень (див. ДодатокА рис.10) виконано поздовжній, а на якому поперечний розріз. Відповіді запишіть у таблицю:


Назва розрізу

Номер розрізу

Поздовжній

Поперечний

Для поглибленого курсу вивчення теми в майбутньому можна використати два наступні завдання:

3. За виглядами і розрізами знайдіть наочні зображення предметів (див. ДодатокА рис.11). Відповіді запишіть у таблицю:

Креслення з розрізом

Наочне зображення

А

В

В

Г

4. На рисунку ( див. Додаток А рис.12) наведено наочні зображення предметів, їх вигляди і розрізи. Накресліть або перенесіть на прозорий папір вигляд і розріз предмета. Побудуйте на них проекції точок, позначених на наочних зображеннях літерами

VI Заключна частина (2-3 хв)

Вчитель підводить підсумки уроку, оцінює учнів, відмічає кращі роботи, задає домашнє завдання.

VІI. Прибирання робочих місць. (1-2 хв ).

Чергові витирають дошку, прибирають класну кімнату

ДОДАТКИ

Додаток А

Рис 1 утворення розрізу

Рис. 2. Розріз предмета уздовж тонкої стінки

№3

Рис 3 Відмінність між перерізом і розрізом

Рис.4 Прості розрізи:

а-фрональний; б-профільний; в-горизонтальний; г-похилий ;

Рис 5 Повздовжній (а) і поперечний (б) розрізи

Рис 6 місцевий розріз

Рис7 ступінчастий розріз

Рис8 ламаний розріз

Рис 9 завдання для вправи

Рис10 Завдання для вправи

Рис11 Завдання для вправи

Рис12 Завдання для вправи

Додаток Б

Рис 1 Зображення напилків, що мають різний профіль: а - прямокутний; б - квадратний; у – круглий.

Рис 2 комплексне наглядний посібник по темі перерізи

Рис 3 Завдання для вправ

Рис 4 Порівняння зображень а)-переріз б)-розріз

Рис 5 динамічна модель

Рис 6 похилий розріз

Рис 7 Похилий розріз з поворотом

Рис 8 Динамічна таблиця

Рис 9 Місцеві розрізи

Рис 10 вірно і невірно побудовані розрізи

Рис 11 вірно і невірно побудовані розрізи

Рис 12 Ломаний розріз

Додаток В

Картка-завдання№1

Тема: перерізи

___________

II. Вказати вірну відповідь

Вказати відповідний переріз

а) б) в) г) д)

______________

III. Написати визначення

Переріз це:

а)зображення того, що знаходиться в січній площині.

б)зображення того, що знаходиться поза січною площиною

в) зображення з ліва

г)зображення з права __________________

IV. Вказати вірний варіант

Штриховка в перерізі виконується під кутом :

а) 75о б)45о в)30о г)180 _______________

Прізвище_________________________ Клас______ Оцінка_________

Картка-завдання№2

I Вказати вірну відповідь

Що показано на рисунку?

а)переріз в поєднанні з розрізом

б)переріз

в)розріз

г)ваш варіант____________

II Вказати вірну відповідь

Який вид розрізу показано на малюнку?

а)фронтальний

б)ламаний

в)ступінчатий

г)вертикальний

____________

III Написати визначення

Розріз це-

а)зображення того, що знаходиться в січній площині.

б)зображення того, що знаходиться поза січною площиною

в) зображення того, що знаходиться в січній площині і за нею.

г)зображення з права

IV Вказати вірний варіант

Для чого використовують розрізи:

а) щоб показувати поперечну форму предметів

б)щоб показати матеріал предмета

в)щоб показати принцип дії механізму

г)ваш варіант _________________

Прізвище_________________________ Клас______ Оцінка_________