Різноманітність голонасінних рослин.

Їх значення у природі та житті людини.

Тільки коли настає холод, помічаєш

Як зеленіють сосни та кипариси.

Китайська приказка

Цілі: ознайомити учнів з різноманітністю голонасінних, особливостями їхньої будови, поширення; встановити взаємозв’язок будови та значення голонасінних у природі та житті людини; розвивати творче мислення учнів, уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, спостерігати об’єкти природи та робити висновки, користуватися біологічними термінами; розвивати мову;формувати екологічне мислення, почуття прекрасного, прагнення пізнати нове; виховувати любов до природи.

Тип уроку: комбінований.

Методи роботи: робота в групах з використанням технічних засобів навчання.

Обладнання і матеріали: таблиця « Різноманітність голонасінних», живі або гербарні зразки гілок та шишок голонасінних рослин (сосна, ялина, туя); підручники, проектор.

Базові поняття й терміни: сосна звичайна, ялина звичайна, модрина, ялиця, яловець, тис, кедр, туя, кипарис вічнозелений, фітонциди, ефірні олії, кедрові горішки, скипидар, ацетон, смоли, спирти, штучний шовк.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Метод « Незакінчене рішення»

а) Голонасінні - рослини, у яких насінні зачатки незахищені, як у квіткових рослин, і лежать … (відкрито в шишках на особливих лусках)

б) Розмножуються голонасінні…( тільки насінням) і дуже рідко (вегетативно)

в) Запліднення відбувається без…(участі води)

г) Є головний корінь і…(стрижнева коренева система)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

д) Хвойні - вічнозелені…(дерева й кущі)

е) Листки голчасті і називаються …(хвоєю)

ж) У шишках знаходяться…(насінні зачатки)

з) Тайга – це…(хвойні ліси помірних широт Північної кулі)

2. Робота в групах

(домашні повідомлення)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1.  Кожна група, маючи фотографію чи малюнок, описує певну рослину за планом (перша група-сосна, друга група-ялина, третя група-тис, четверта група-кедр):

а) систематичне положення рослини;

б) назва рослини;

в) середовище життя;

г) розміри (голочок та шишок), висота;

д) тривалість життя;

е) значення у природі та житті людини.

2.  Представлення рослини групам.

3.  Порівняльна характеристика ялини та сосни (є готова таблиця в електронному варіанті; учні самостійно записують таблицю в зошит; згодом висвітлюється зображення таблиці й вони порівнюють отримані результати).

4.  Робота з підручником:

а) перша група – с. 169-170 (рід - сосна, ялина, модрина, ялиця);

б) друга група – с. 170 (рід – тис і яловець);

в) третя група – с.171 (значення хвойних у природі та житті людини – частина перша, до модрини);

г) четверта група – с. 171 (значення хвойних у природі та житті людини – частина друга, до кінця).

Порівняльна характеристика ялини та сосни

Риси подібності

1.  1.У них є насінний зачаток, з якого утворюється насінина.

2.  Запліднення відбувається без участі води.

3.  Ріст стебла в товщину відбувається завдяки деревині.

4.  Є головний корінь і стрижнева коренева система.

5.  Насінні зачатки незахищені й лежать відкрито в шишках на особливих лусках.

6.  Розмножуються тільки насінням, дуже рідко – вегетативно.

7.  Це вічнозелені дерева.

8.  Листки видозмінені в голочки або лусочки і називаються хвоєю.

9.  Чоловічий гамето фіт представлений пилковим зерном, розвивається в середині пилкового мішка. Жіночий гамето фіт – це ендосперм з архегоніями, які розвиваються всередині насінного зачатка.

10.  Розвиток гаметофітного покоління відбувається на спорофіті завдяки його поживним речовинам.

Риси відмінності (див. табл.)

5.  Виховне значення уроку:

а) на комп’ютері показують фотографію висохлого дерева;

б) пожежа в лісі;

в) акція «Збережемо життя ялинці».

6.  Запитання до класу:

-  Чому виникла така надзвичайна ситуація?

-  Які її наслідки?

-  Як уникнути виникнення таких надзвичайних ситуацій?

ІІІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів

Тести, однакові для всіх, виконують одночасно всі групи (12 тестів), потім на екрані комп’ютера демонструють правильну відповідь. Учня здійснюють перевірку тестів. Капітан команди відзначає найбільш активних учасників групи й виставляє оцінки.

Тестові завдання.

Будова та різноманітність голонасінних

1.  Одиниця розмноження голонасінних – насінина:

а) це одна клітина;

б) багатоклітинна і містить зародок та запас поживних речовин;

в) багатоклітинна, містить зародок;

г) багатоклітинна, містить запас поживних речовин.

2.  Серед голонасінних є:

а) дерева;

б) одноклітинні організми;

в) трави;

г) ліани.

3.  Стовбури потовщуються:

а) за рахунок кори;

б) унаслідок зростання деревини;

в) не потовщуються.

4.  Корінь:

а) закладається в зародок насіння;

б) виростає з нижньої частини стебла;

в) відсутній.

5.  У життєвому циклі:

а) переважає гамето фіт;

б) переважає спорофіт;

в) немає пануючого покоління;

г) немає чергування поколінь.

6.  Чоловічий гамето фіт представлений:

а) двома архегоніями з поживною речовиною;

б) зеленою пластинкою;

в) пилковим зерном (пилок);

г) двома антеридіями.

7.  Вода як умова запліднення:

а) не потрібна;

б) потрібна;

в) науці не відомо.

8.  Листки хвойних:

а) великі й відмирають на зиму;

б) як правило, багаторічні і мають вигляд голок або лусок;

г)відсутні.

9.  У помірних холодних зонах голонасінні представлені:

а) хвойними;

б) саговниками;

в) плаунами;

г) хвощами.

10.  Голонасінна рослина, яку ботаніки називають «живим викопним»:

а) вельвічія дивна;

б) кедр ліванський;

в) сосна кедрова;

г) модрина польська;

д) гінкго дволопатевий.

11.  Представник хвойних:

а) гінкго;

б) вельвічія;

в) саговник;

г) модрина.

12.  Сосна має пагони:

а) тільки вкорочені;

б) тільки подовжені;

в) подовжені й укорочені.

Відповіді до тестових завдань

1-б, 2-а, 3-б, 4-а, 5-б, 6-в, 7-а, 8-б, 9-а.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГОЛОНАСІННИХ

Сосна звичайна

Ялина звичайна

1. Росте на пісках і піщаних грунтах на болотах

1. Росте невеликими острівцями в Поліссі, поширена в Карпатах

2. Має добре розвинену стрижневу кореневу систему

2. Корені розміщуються у поверхневих шарах, вимоглива до вологості і родючості грунту

3. Хвоя зверху випукла, знизу жолобчаста, довжиною 5-7 см, зібрана по два – три в пучки на вкорочених пагонах. Живе 3-5 років

3. Хвоя чотиригранна, довжиною 1-3 см, розміщена поодинці, живе 6-12 років

4. Шишки вкорочені, пірамідальні

4. Шишки довгі, циліндричні, звисають до низу

5. Нижні гілки поступово відмирають, що зумовлює утворення світло хвойних лісів

5. Нижні гілки не відмирають і вкривають стовбур знизу доверху, що зумовлює утворення темнохвойних лісів

6. Представлена дев’ятьма видами: сосна звичайна, гірська, кримська…

6. Представлена видами: ялина звичайна, ялина колюча