ТЕМА: Переосмислення євангельських сюжетів і образів у творі "Майстер і Маргарита", прийом «роману в романі»
МЕТА: дослідити(проаналізувати) на уроці роман Майстра( хронологічні рамки, об'єм, персонажі, зв'язок з романом Булгакова та з біблійними сюжетами; проблематика); сформувати в учнів своє особисте ставлення до морально-етичних проблем, порушених у творі; розвивати логічне мислення, порівняння, аналіз, вміння робити висновки; показати зв'язок літератури як науки з історією, етикою, географією; виховувати у старшокласників прагнення до самостійності та відповідальності за свої вчинки та переконання.
освітні завдання:вичленити із роману Булгакова 4 розділи, присвячених роману Майстра(2,16,25, 26); проаналізувати їх текстуально;визначити їх місце в цілісному сприйнятті твору; детально зупинитися на характеристиці образу Ієшуа Га-Ноцрі;засвоїти прийом "роману в романі";
розвиваючі завдання:скласти порівняльну таблицю євангельських образів та образів із роману Майстра; знайти відмінності/подібності між ними;з'ясувати, де присутня історична реальність(біблійні герої) , а де прослідковується авторське переосмислення;
виховні завдання:1) проблема морального вибору(образ Понтія Пілата, Іуди із Кіріафи);2)проблема співвідношення добра і зла(Ієшуа - Понтій Пілат, Ієшуа - Марк Крисобій);3)проблема справедливості і відповідальності(Пілат, Каіфа, Афраній);4) проблема людських пороків та спокус(Понтій, Іуда, Ніза)
Обладнання: текст роману М. Булгакова "Майстер і Маргарита", Біблія, ілюстрації до роману, музика із рок-опери "Ісус Христос – суперзірка"
Тип уроку: вивчення нового матеріалу із використанням інтерактивних
методів навчання.
Он, будучи богат, обнищал ради вас,
дабы вы обогатились его нищетою
(2-е послание Коринфянам, гл.8)
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Учитель зачитує епіграф до уроку і просить учнів, щоб вони наприкінці уроку відповіли на запитання: про що(про кого) ці слова?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя
На минулому уроці ми розглядали з вами галерею радянських функціонерів і обивателів, яких так майстерно і тонко змалював М. Булгаков у своєму романі. Пригадуєте: Лиходєєв, Римський, Варенуха, Семплеяров, Босий, Берліоз, Соков, Рюхін, Бенгальський, Поплавський, Прохор Петрович та ін. Зараз ми спробуємо за допомогою прийому пошуку відповідностей чітко, швидко і вірно знайти головну ваду, яку висміяв (викрив)М. Булгаков, створюючи образ того чи іншого функціонера/обивателя.
Гра " Пошук відповідностей" (вчитель називає прізвище персонажа, а учні відповідно намагаються озвучити ту рису характеру, яку хотів затаврувати М. Булгаков).Наприклад, Варенуха - брехливість, Босий - хабарництво, Рюхін - літературна бездарність і т. д
Сьогодні ж у центрі нашої уваги - зовсім інші люди, з зовсім іншого світу. Наші сьогоднішні герої-це персонажі роману, який написав Майстер, роману про Понтія Пілата та Ієшуа Га-Ноцрі. Тому і персонажі особливі - біблійні, духовні, вічні.
Перевірка домашнього завдання( учні були розподілені на групи, кожна з яких мала своє завдання).
1-а група виписувала у зошит біблійних персонажів із Євангеліє від Матфія; 2-а група виписувала у зошит прізвища усіх персонажів, котрі зустрічаються в 2,16,25,26 розділах роману "Майстер і Маргарита";3-я група отримала завдання виписати з розділу 2 роману портретну характеристику Ієшуа та істини, які він проповідував; 4-а група мала прослідкувати події, які відбувалися у романі Майстра, і занотувати їх послідовність та місце дії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
. Слово вчителя
написав не просто геніальний роман. Цей твір має дуже чітко вивірену та продуману структуру, побудову, архітектоніку. І сьогодні ми спробуємо у цьому впевнитись.
Роман "Майстер і Маргарита" складається з двох частин та епілогу. Перша частина має 18 розділів(1-18), друга-14 розділів(19-32).
Перша частина | Друга частина |
Розділ 1 | Розділ 19 |
Розділ 2 | Розділ 20 |
Розділ 3 | Розділ 21 |
Розділ 4 Понтій Пілат | Розділ 22 |
Розділ 5 | Розділ 23 |
Розділ 6 | Розділ 24 |
Розділ 7 | Розділ 25 Як прокуратор намагався врятувати Іуду із Кіріафи |
Розділ 8 | Розділ 26 Поховання |
Розділ 9 | Розділ 27 |
Розділ 10 | Розділ 28 |
Розділ 11 | Розділ 29 |
Розділ 12 | Розділ 30 |
Розділ 13 | Розділ 31 |
Розділ 14 | Розділ 32 |
Розділ 15 | епілог |
Розділ 16 Страта | |
Розділ 17 | |
Розділ 18 |
У першій частині два розділи( 2 і 16) та у другій частині - два (25 і 26) є самостійними( у просторі та часі), тобто вони самі становлять логічно завершений твір, який написав Майстер-герой булгаківського роману. І ось тут ми підходимо до розкриття суті літературного прийому, який має назву "роман в романі".Є роман М. Булгакова -"Майстер і Маргарита", але всередині нього народжується ще один роман – оповідь Майстра про Єршалаїм І ст. н.е. Таким чином ми отримуємо два романи, роман в романі, які органічно поєднані і взаємопов'язані між собою.
Робота в групах.
Клас розподілений на 4 групи(той самий склад груп, що і на підготовку домашнього завдання).Кожна група отримує письмове завдання, відповідь на яке має бути представлено через 15 хвилин.
Картка №1
Завдання. Презентувати образ Ієшуа Га-Ноцрі.
Картка №2
Завдання. Презентувати образ Понтія Пілата
Картка №3
Завдання. Презентувати образ Іуди із Кіріафи
Картка №4
Завдання Презентувати образ Левія Матвія
Після того, як група буде готова до презентації, починається демонстрація виконання поставленого завдання.
Робота біля дошки(заповнюється таблиця:ліву колонку заповнюють члени групи №1, які готували домашнє завдання; а праву - заповнюють члени групи №2, які готували домашнє завдання).
Запис у зошиті(для всіх учнів)
Порівняльна характеристика євангельських образів та персонажів роману М. Булгакова
Євангельські образи | Персонажі роману М. Булгакова |
1.Ісус Христос | 1.Ієшуа Га-Ноцрі |
2.Понтій Пілат | 2.Понтій Пілат |
3.Матфей | 3.Левій Матвій |
4.Іуда Іскаріот | 4.Іуда із Кіріафи |
5.Каіафа | 5.Каіфа |
6.Варавва | 6.Вар-равван |
7. | 7.Гістас |
8. -- | 8.Дістас |
9. | 9.Афраній |
10.- | 10.Ніза |
Істини Ієшуа Га –Ноцрі
(записують члени групи №3, які готували домашнє завдання)
1.Злих людей немає на світі.
2.Правду говорити легко і приємно.
3.Бог один, в нього я вірю.
4.Будь-яка влада являється насиллям над людьми і що настане час, коли не буде влади ні кесарів, ні якої-небудь іншої влади. Людина перейде в королівство істини і справедливості, де взагалі не буде потрібна ніяка влада.
5.Прийде королівство істини.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Вправа "Незакінчені речення"(усно)
1.Подіі, зображені в романі про Понтія Пілата, відбувалися в ……(місто, час)?
2.Вирок про страту Ієшуа було винесено…………….(ким?)
3.Представником духовної влади в Єршалаїмі був …………(прізвище)?
4.Прізвище розбійника, який був відпущений в честь свята пасхи……?
5.Хто автор цих слів:"Бог! За что гневаешься на него? Пошли ему смерть"
6.Кого вважають єдиним учнем Ієшуа?
7.Афраній-це…….(посада)?
8. Іуду із Кіріафи було вбито….(ким і в який спосіб)?
9. Ієшуа Га-Ноцрі знав …..(кількість) мов?
V. Підсумок.
Запитання
1.Кому(чому) присвячений епіграф уроку?
2.Які істини ви сьогодні для себе відкрили на уроці(якщо відкрили)?
3.Розкрийте суть прийому "роман в романі"?
4.Хто повинен у смерті Ієшуа?
5.Який із людських пороків, на думку Булгакова, є одним із головних?
6.Що сьогодні на уроці вам сподобалося, а що-ні?(рефлексія)
7.Якщо узагальнити, то яким одним словом ви би охарактеризували роман Майстра?
VІ. Домашнє завдання.
Учні поділені на 4 групи(новий розподіл).
1-а група добирає цитати до образу Воланда; 2-а група - цитати, що характеризують образ кота Бегемота; 3-я група - цитати, що характеризують образ Коров'єва- Фагота; 4-а група - цитати, що характеризують образ Азазелло і Гелли. Усі учні повторюють вдома такі літературні поняття, як ронія та гротеск.
Дякую за увагу!


