Тема уроку. Перспектива розвитку цивілізації в новелі Бредбері “Усмішка”

Мета уроку: 1) розкрити на прикладі тексту духовне зубожіння суспільства; зміст понять «краса», «мистецтво», «цивілізація», «духовність», «абсурд», «новела»;

2) формувати певну відповідальність людини за свої вчинки;

3) поповнювати словниковий запас, вдосконалювати комунікативні навички;

4) розвивати творчу уяву, мислення, акторські здібності;

5) виховувати на кращих зразках світового мистецтва художній смак учнів, відчуття прекрасного та найкращі моральні, духовні якості.

Тип уроку: урок-діалог

Обладнання: магнітофон, відеоряд, портрет Леонардо да Вінчі “Джоконда”, малюнки, творчі проекти.

Краса врятує світ…..

Ф. Достоєвський

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота з епіграфом

Слово вчителя:

Ø  Як ви гадаєте, чи співвідноситься записаний нами епіграф з темою уроку?

(Міркування учнів щодо доречності епіграфу).

2. Порівняльно-історична довідка. (Випереджувальне завдання групі історіографів).

«Рей Дуглас Бредбері та Леонардо да Вінчі– люди-легенди»

1-ий істор. Леонардо да Вінчі та Рей Бредбері... Між цими двома митцями лежить велика відстань довжиною у п'ять віків. Один із них жив у XV столітті, в Італії, був представником славетної епохи Відродження. А другий - жив у XX столітті, в Америці, писав фантастичні оповідання і романи, розвиваючи найсучасніші напрями літератури. Вони були досить різними. Леонардо да Вінчі цікавився не тільки живописом, але й архітектурою, наукою, технікою. А Рей Бредбері усе своє життя віддав мистецтву слова. Л. да Вінчі вабило реальне життя людей, анатомія їх тіла і способи правдивого відображення їх духовного буття в мистецтві. А Р. Бредбері прагнув зазирнути в прийдешнє і побачити, якими стануть люди в наступному тисячолітті, куди прямує людська цивілізація і що нас чекає через кілька століть...

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2-й істор. Живучи в різних віках, у різних кутках земної кулі, маючи різні погляди й уподобання, Леонардо да Вінчі та Рей Бредбері мають схожість: їхня увага завжди була прикута до життя людини та людства, вони пильно вдивлялися в душу особистості, шукаючи там відповіді на пекучі питання доби. Окрім того, попри всі відстані їх ще поєднала "Джоконда" - видатний шедевр епохи Відродження (учитель показує репродукцію картини). Написана приблизно в 1рр. великим Леонардо да Вінчі, вона надихнула через п'ять століть Рея Бредбері на створення оповідання "Усмішка", він немовби "оживив" її у майбутньому, створивши власний шедевр, тільки вже не живописний, а літературний.

3- й істор. Для чого ж Бредбері в своєму оповіданні звертається до картини Леонардо да Вінчі? Яка роль цих перегуків між минулим і прийдешнім? Які ідеї свого великого попередника хотів нагадати сучасникам Рей Бредбері і що нового він сказав у своєму творі?.. Щоб дати відповідь на ці запитання, нам треба дізнатися про секрети художньої творчості Леонардо да Вінчі та Рея Бредбері.

ІІІ. Емоційне заглиблення в картину

1.  Презентація картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» ( див. додаток №2, 3, творчий проект «Леонардо да Вінчі»)

Ø  Інтерактивне опитування

- Ваше перше враження від сприйняття картини?

- Чим вона вас здивувала, можливо, комусь полотно і не сподобалося?

- Як ви гадаєте, що бачить Мона Ліза, сприймаючи світ з полотна Леонардо до Вінчі?

іркування учнів по даних питаннях)

2.  Виступи групи мистецтвознавців

1-й мистецтвознавець:

В 1503 році великим художником Леонардо да Вінчі була створена картина «Мона Ліза» чи «Джоконда» - психологічний портрет жінки. Давайте поглянемо на шедевр митця.

2-й мистецтвознавець:

Прошу звернути увагу на фон: голубі далекі гори, бурхливі гірські річки, зліва – міст через річку. На фоні цього пейзажу жінка, спокійна, врівноважена. Невловимий погляд і ледь помітна посмішка, голова покрита вуаллю. Сприймали "Джоконду" теж по-різному. Протягом віків ставлення до неї змінювалося. Одні вважали її красунею, інші - потворною, треті - мстивою, четверті - доброю і т. п. Джоконду називали чоловіком і жінкою, реальною людиною і інопланетянкою, молодою і старою, гарною і потворною, доброю і злою. Тобто вона - в одному образі - уособила все людство з його минулим і майбутнім, жіночим і чоловічим началами, миттєвим і вічним і тривалою боротьбою між Добром і Злом. Те, що в "Таємній вечері" Леонардо да Вінчі показав в різних персонажах, тут поєдналося воєдино. У цьому, мабуть, і криється велика таїна "Мони Лізи". Завдяки узагальненню (характерній особливості творчості художника) Джоконда сприймається як образ людини взагалі, і кожний бачить в ній те, що йому близьке, що його хвилює, що йому болить...

3-й мистецтвознавець:

Дотепер неясно, кого відобразив великий художник. По офіційній версії перед нами портрет жінки – мешканки Флоренції Мони Лізи Герардини, що його замовив художнику її чоловік Франческо дель Джоконда. Дехто називає імена інших відомих жінок тієї епохи.

Існує думка, що в «Джоконді» художник відобразив свій душевний стан. Навіть її високий лоб, відсутність брів називають інколи «лоб Леонардо да Вінчі». Леонардо ніби промовляє до нас з картини: «Я не той, за кого себе видаю, ось я справжній!»

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Робота з текстом новели «Усмішка».

Проблемне запитання до учнів:

Ø  Чому ми звертаємось сьогодні до американського письменника Рея Дугласа Бредбері (див. додаток №1) і проблем американської літератури?

Ø  Чому саме американський письменник обрав такий такий жанр як новела?

Ø  Чому саме це полотно стало “святом” для персонажів твору?

2. Словникова робота.

Літературознавці з’ясовують значення слів: «краса», «мистецтво», «цивілізація», «духовність», «абсурд», «новела».

3.  Бесіда з учнями по змісту новели:

Ø  Якими ви уявляєте міста після атомного бомбардування? (див. додатки, відеоряд).

4.  Випереджувальне завдання №1

(Доповідь учня-мандрівника «Міста-примари» )

Учень-мандр. Велике місто з бурхливим розвитком може перетворитися в покинуту всіма безжиттєву пустелю. Таких випадків відбувалося у світі не мало. Але чому раптом вируючим життям місто стає примарою? Причин тут кілька. Змусити людей назавжди покинути свій будинок може або природний катаклізм, або техногенна катастрофа, або війна, або різкий спад економіки.

Життя в містах-примарах зупиняється, вони поступово починають обростати легендами. Завдяки атмосфері, що панує в них, таємниць і загадок покинуті міста як магніт притягають до себе аматорів гострих відчуттів.

Прип'ять, Україна

У ніч на 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС відбулася найбільша у світі ядерна техногенна катастрофа. Масштаби забруднення були величезні. Незабаром стало ясно, що необхідно терміново евакуювати все населення міста Прип'ять, що знаходилося в 2 км від станції. О 14 годині 27 квітня до під'їздів будинків були подані автобуси й спеціально обладнаний автотранспорт. Через 2,5 — 3 години місто повністю спорожніло. Все населення (близько 50 тисяч чоловік) назавжди покинуло свої будинки. Прип'ять став примарою.

Вароша, Кіпр

Колись перспективний курорт Вароша — сьогодні місто-примара на півночі Кіпру. Однак іржаві шезлонги, перекошені парасольки, недобудовані готелі й безкрайнє море як і раніше приваблюють допитливих шукачів пригод. Але чому Вароша так і не став місцем відпочинку для тих, хто любить позагоряти на пляжі й поніжитися на сонечку? В 1974 році під час греко-турецького конфлікту на Кіпрі курортне місто окупували турки. Греки-Кіпріоти змушені були покинути свої будинки. Вони сподівалися незабаром повернутися, але час ішов, а якої-небудь угоди із приводу міста так і не було досягнуто. Вароша пустує дотепер. Місто оголошене “заборонною зоною” і обнесені колючим дротом. В'їзд туди заборонений.

Сан-Жі, Тайвань

Сан-Жі задумувався як дуже дорогий курорт, але розвиток пішов по іншому сценарію. Сан-Жі став примарою. Причина, по якій призупинили будівництво, так і залишилася невідомою. Історія міста обкутана таємницею. Ходять чутки, що на будівництві була велика кількість смертельних випадків. Хтось вважає місце проклятим. Є навіть ті, хто стверджує, що бачили там примар.

5.  Випереджувальне завдання №2

(Заздалегідь була дана робота групі учнів створити фрагмент кінострічки за мотивами новели і «Усмішка»)

Сценарій

Осінь 2061 р. Холодно. Велике місто. Точніше те, що від нього залишилося після атомних бомбардувань. Між руїн будівель утворилася довжелезна черга. Обірвані, голодні, злі люди не можуть дозволити собі погрітися.

6. Бесіда з учнями по змісту новели:

Ø  Що вже знав про картину Грісбі, людина з черги?

Ø  Що вже знав про картину Том?

Ø  Як Грісбі пояснює Тому, чому всі повинні плювати на картину?

Ø  В чому Грісбі бачить перешкоду на шляху до щасливого життя? - Чи погоджуєтеся ви з ним?

7. Робота групи учнів-текстологів.

Учні зачитують слова людини з черги, яка виступила на захист цивілі­зації.

Ø  Чому Том не міг плювати?

Ø  Чим можна пояснити вчинок Тома? Чи доречні тут слова „ Сила мистецтва"?

Ø  Як ви розумієте ці слова?

Ø  Від чого застерігає людей Рей Бредбері?

8. Рольова гра «Інтерв'ю з письменником»

(Учитель пропонує провести рольову гру «Журналісти – Бредбері»

Інтервю з письменником

Ж. – У серпні 1992 року вам виповнюється 72 роки. Що ви можете назвати найбільшим успіхом у своєму житті і що – невдачею?

Б. – Я прожив чудове, дивне життя і, чесне слово, шкодувати мені не має за чим. Мій найбільший успіх – моя творчість. Я написав 25 книг, 300 оповідань, підготував 60 телесеріалів… Я й зараз не можу і не хочу кидати писати. У травні, наприклад, їду до Праги на прем’єру моєї п’єси «451 градусів за Фаренгейтом»… А невдач було зовсім не багато.

Ж. – Що ви читаєте, окрім фантастики?

Б. – Я закоханий у фантастику, бо виріс, читаючи Уеллса. Обожнюю Айзека Азімова, Жуля Верна. Подобаються Чарльз Діккенс, Джордж Бернард Шоу, Лев Толстой, Федір Достоєвський. Із задоволенням читаю Мольєра, Шекспіра.

Ж. – Ви віруюча людина?

Б. – Я вірю у Всесвіт! У його непізнану непередбачуваність. Навіть його існування є фактом нелогічним і незвичайним. Він неможливий, але він – існує. Ви можете своїм інтелектом усвідомити це? Я – ні. І не вірте тій самозакоханій людині, яка скаже, що зможе.

Ж. – Де, на вашу думку, варто шукати найспокійніше місце у цьому «шаленому» світі?

Б. – Всередині самого себе. Ви можете глухнути від реву моторів у центрі Москви чи Лос-Анджелеса й відчувати абсолютний душевний спокій і рівновагу. І, навпаки, якщо ваша голова розколюється від безлічі проблем, вас не врятує навіть безлюдний острів, що знаходиться у декількох сотнях миль на південь від Гавайський островів.

V. Узагальнення вивченого на уроці

1. Вчитель підводить до висновку.

Люди не почули заклику фантаста про дбайливе ставлення до цивілізації і прийшли до трагедії Чорнобиля в 1986 році. А скільки Чорнобилів духовних! Але ми разом з письменником сподіваємось, що з'явиться тямовита людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею...

Своєю усмішкою письменник висловлює свої оптимізм, віру в те, що усмішка Джоконди завжди хвилюватиме душі людей. А це запорука їх душевного здоров'я, земної цивілізації. Рей Бредбері переконаний, що науково - технічний розвиток обов'язково може супроводжуватись розвитком духовним.

Згадайте фільм „ Зоряні війни”. Адже Бредбері впевнений - у людства є надія, є й майбутнє. Таким чином людина з її духовним світом і розвиненим поняттям краси повинна врятувати світ.

2. Учень-декламатор читає вірш Ліни Костенко.

Минають фронди і жиронди,

Минає славне і гучне.

Шукайте посмішку Джоконди –

Вона ніколи не мине

Любіть травинку і тваринку,

І сонце завтрашнього дня,

Вечірню в попелі жаринку,

Шляхетну інохідь коня.

Згадайте в посміху вагона

В невідтворності зникань,

Як рафаелівська Мадонна

У вічі дивиться вікам.

В епоху спорту і синтетики

Людей велика ряснота

Нехай тендітні пальці етики

Торкнуть вам серце і вуста.

3. Захист проектів на теми: „ Що потрібно зробити, щоб врятувати цивілізацію?” або «Пейзаж зруйнованого міста» (див. додатки)

(Науково - обґрунтовані проекти з ілюстраціями)

VІ. Підведення підсумків

Нагородження дипломами за найкращий фантастичний проект

VІІ. Домашнє завдання

Написати відгук про проведений урок.

ДОДАТКИ

Додаток № 1

Додаток № 3

Додаток № 2

Додаток № 4

Додаток №5