Українська мова, 9 клас

Тема уроку . Складне синтаксичне ціле. Абзац.

Мета уроку : удосконалювати знання учнів про будову мінімального за обсягом тексту, що іменується ССЦ ; встановити співвідношення ССЦ з абзацом (завершеною мікротемою); учити більш логічно і струнко будувати висловлення;сприяти розвитку мислення, мовлення, творчих здібностей.

Соціокультурна змістова лінія. Мова-найдорожчий скарб людини.

Тип уроку. Комбінований.

Використані СТН. Технологія критичного і творчого мислення.

Обдаднання: ноутбук, мультимедійний проектор, слайди

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Зв’язна розповідь за планом на тему «Лінгвістика».

v  Лінгвістика це - галузь науки про мову, яка вивчає зміст і структуру тексту

v  Основним поняттям лінгвістики є текст

v  Предметом вивчення - зміст і структура тексту.

v  Визначення поняття тексту

Одні дні мовознавці стверджують, що текст - це група речень, які об’єднані темою, основною думкою, змістом та граматично. Інші ж мовознавці стверджують, що текст може складатись ї з одного речення, коли це речення

§  -лозунг , напр. Слава Україні, заклик( Люби, оберігай свій рідний край),

§  -прислів’я,

§  -загадка,

§  -Коломийка,

Ой дивіться, добрі люди, як Андрій хворіє:

На роботі замерзає, коло миски пріє

§  Афоризми Прийшов, побачив, переміг

§  -Вірші-мініатюр

Ховрах-мислитель думав у норі:

Нащо те сонце крутиться вгорі?

(В. Симоненко)

v  5.Основні ознаки тексту

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Суть тексту не вичерпується темою, Важливим є не тільки те, що висвітлено у тексті, а і яка його комунікативна мета, тобто основна думка.

·  Зв’язність,

Крім змістової цілісності визначають ще такі ознаки тексту:

·  Певна послідовність речень,

·  Використання мовних засобів зв’язку між реченнями,

·  завершеність

2.Бесіда. Як ви розумієте поняття актуальний синтаксис?

Актуальний синтаксис вивчає реальне значення і роль речення в конкретній ситуації.

Автор цієї теорії чеський мовознавець Матезіус вважає, що речення можна аналізувати не тільки у граматичному аспекті, а й в актуальному, тобто смисловому.

Кожне наступне речення будується на основі попереднього, вбираючи його частину та додаючи нову інформацію.

Виходячи з цього, речення можна поділити на дві частини:

1-яка дає нам уже відому інформацію, тобто Відоме(Дане).

2- частина, що містить принципово нову, не висловлювану інформацію-це Нове

Яку роль виконують Відоме і Нове у тексті?

Відоме служить для зв’язку речень у тексті

Нове розгортає зміст.

Від відомого ми відштовхуємось, додаючи з кожним реченням нову інформацію, ми рухаємо текст.

3.Аналіз тексту Слайд.

На основі вивченого на попередньому уроці зробіть аналіз запропонованого висловлювання стосовно приналежності його до певної одиниці мовлення;

Якщо ти не любиш свого народу і нехтуєш його мовою В-1) , то хто ж тобі повірить, що ти любиш і поважаєш сусідні народи?

Мова (В 1)- це глибина (Н -1)тисячоліть. Вона (В-1)найдорожчий скарб, (н-2), який маєш ти.

Учень 1. Вважаю, що це текст.

Має тему: мова, основну думку, тут чітко відчувається ставлення автора до предмету розмови, тобто основна думка.

Послідовність речень не можна змінювати. Є змістові засоби зв’язку, зокрема займенник.

Висловлювання завершене.

Учень 2.Проаналізувати текст стосовно залежності від комунікативного спрямування та інформаційної мети.

Перше речення є тематичним , воно містить відому інформацію. Друге речення розвиває, поглиблює думку.

Перша його частина містиь відоме, м о в а, а друга частина містить нове- глибина. Третє речення теж поглиблює перше речення, містить відоме (в о н а) і нове скарб.

Схематично, щоб зрозуміти оголошення, про що іде мова.

Відоме мова

 
1.

Мова (в-1) глибина (н-1)

 

2 .

Вона (в-1) скарб(н-2)

 

3.

4. Спостереження за текстом. Побудова умовиводу.

Простежте, як автор перетворив початок оповідання у початок повісті, а потім - роману. Слайд 2.

1.Осінь. Сумні та холодні дні. Журливими ключами відлітають лелеки.

2.Прийшла золотокоса осінь. Потяглися довгою чередою сумні та холодні дні. Високо в небі, попрощавшись з рідною землею, журливо відлітають лелеки.

3.Був той незвичайно-журливий час, коли на землі панувала золотокоса осінь. Сумні та хмурі дні, часто часто пересипані холодними дощами, огортали все навкруги. І лише зрідка крізь сірі хмари долинало тривожне курликання вічнх мандрівників-лелек;це вони прощалися з рідною домівкою, відлітаючи у вирій.

Результати досліджень.

Оповідання. Речення прості, непоширені.

Повість. Прості поширені речення.

Роман. Прості, поширені, ускладнені речення.

Складні речення різних видів.

Завдяки чому письменник дійшов від оповідання до роману?

(повязати з виучуваною темою, не відходити від теми уроку

Завдяки новому, дума розкривається через нове!)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

А вам легко висловлювати думку, писати просте оповідання?

З якими труднощами ви зустрічаєтесь, коли пишете власні висловлювання? Чи може знання лінгвістики допомогти вам

Як саме?( змістовно, правильно, повно, послідовно будувати власне висловлювання, що сприятиме вашому професійному, а значить і кар’єрному росту). Вартоудосконалювати знання з лінгвістики?

ІУ. Вивченя нового матеріалу

1.  Повідомлення теми і мети уроку:

Складне синтаксичне ціле.(ССЦ). Абзац.

2.  Запис у зошити дати, виду роботи, теми уроку.

3.  Мотивація навчальної діяльності.

4.  Робота з текстом. Слайд 3.

Мова-наше суспільне явище. Суспільство здорове, життєздатне, коли воно складається не з безликих індивідумів, а з громадян, патріотів своєї землі.

Патріотизм же починається зі ставлення до своєї мови. Поняття рідної мови виступає поряд з поняттям рідного дому, батьківської хати, материнського тепла, вітчизни, тобто мова сприймається не просто як засіб комунікаціїі навіть не тільки як знаряддя формування думок, а значно інтимніше,- як одне з головних джерел, що оживляють патріотичні почуття і життя людини.

Позбавити людину мови - це те ж саме, що підрізати коріння її духовності.

Учитель.

Евристична бесіда

-Не будемо переконуватись, що це текст. Ви добре усвідомлюєте собі це поняття.

Яка тема прочитаного тексту?

Чи можна поділити велику тему на менші, на мікротеми?

Скільки їх?(три)

Які?(План)усно

--Що об’єднує речення, які входять до складу мікротеми? Чи існує між ними граматичний зв'язок?)

( тема, зміст, граматичний зв'язок)

-Порівняйте мікротему з реченням : думка висловлюється коротко, чи розгорнутіше?

Висновок вчителя.

Два і більше речень, об’єднаних за змістом, темою та граматично та містять більш розгорнутий розвиток думки, ніж речення, і є с к л д н е с и н т а к с и ч н е ц і л е

-Я просила Настю знайти визначення ССЦ у словнику лінгвістичних термінів

( Учениця зачитує визначення ССЦ зі словника лінгвістичних термінів Ганича та Олійника)

-Скільки абзаців у тексті? ( теж три).

Зробимо висовок стосовно відповідності мікротем і абзаців- - Кількість мікротем відповідає кількості абзаців.

- Речення, охоплені абзацом, як правило, тісно пов’язані змістом і є відносно завершеною мікротемою і складають складне синтаксичне ціле

Але не завжди,це залежить від авторського задуму. Якщо автор хоче підкреслити цілісність розповіді, то на абзаци не ділить.

- Що таке абзац? Просила знайти визначення у словниках

(Учениця читає визначення)

Чи можна сказати, що абзац - це ССЦ, мікротема?

(ні, мікротема, ССЦ може на абзаци і не ділитись, крім того слово абзац має різні лексичні значення.)

У. Формування вмінь, навичок.

Учитель. Є ще одна причина, чому поняття абзаці ССЦ не є співвідносними.

ССЦ може бути самостійним цілісним текстом.

- оголошенням

- телеграмою

Прислів’ям

Фразеологізмом

Крилатим висловом

Робота парами:

1.Скласти на зразок ССЦ

-оголошення

- телеграму

Звернення до однокласників

Прислівя

2.Узагальнююча бесіда

-Які поняття асоціюються із сьогоднішнім уроком?

Відоме, нове, ССЦ, абзац, мікротема, лінгвістика.

Які враження у вас залишились від уроку, що найбільше сподобалось, запам’яталось?

Я побажаю знання, які ви набули, використовувати у своїй повсякденній діяльності, нехай вони допомагають вам підкорювати нові вершини.

УІ. Д/З

-конспект, вивчити 2-3 крилаті вислови як приклад ССЦ.

УІ. Оцінки . Аналіз карток