7 клас
Початкові хімічні поняття.
Урок 18.
Тема « Фізичні і хімічні явища»
Рибинська загальноосвітня школа1-3 ступенів. Учитель хімії
Мета. Сформувати уявлення про фізичні і хімічні явища, їх суттєві відмінності.
Сформувати уявлення про ознаки і умови протікання хімічних реакцій.
Завдання
Навчальні. Спираючись на знання учнів з курсу природознавства, повторити і поглибити знання про фізичні та хімічні явища.
З’ясувати суттєві відмінності між цими явищами.
Познайомити учнів з ознаками протікання хімічних реакцій і умовами їх виникнення за експериментальними даними.
Розвивальні. Продовжувати розвивати і вдосконалювати навички роботи з хімічними речовинами і лабораторним обладнанням, навички спостереження і виконання хімічного експерименту.
Розвивати творче мислення учнів, навичок виявляти причино – наслідкові зв’язки, залежність протікання хімічної реакції від зовнішніх умов.
Виховні. Формувати науковий світогляд учнів, підвищити пізнавальний інтерес до предмету.
Виховувати комунікативну культуру учнів.
Тип уроку Комбінований.
Форми роботи Бесіда, розповідь, демонстраційний експеримент, лабораторне дослідження, гра, робота з підручником.
Обладнання і реактиви. Лабораторні штативи, нагрівальний прилад, пробірки, лотки, сірники, порцелянова чашка, мідний дріт, шматок хліба, сухе пальне, пробірко тримач.
Розчини -- HCL, AgNO3 , Fe CL3 , CaCO3 ( крейда), NaOH ( + індикатор ф. ф.)
ХІД УРОКУ.
Організація класу.
Привітання.
Добрий день. Я дуже рада бачити вас, сподіваюсь всі присутні і готові до уроку. Ми можемо починати урок. Почнемо з перевірки дом. завдання. За правильні відповіді і активність на уроці ви будете отримувати нагороду у вигляді ось таких АУРУМЧИКІВ.( допоміжний файл ) Наприкінці за кількістю набраних Аурумчиків і визначимо оцінку за урок.
1. Мотивація і актуалізація навчальної діяльності учнів. Рефлексія.
· Бесіда, фронтальне опитування.
Діти, навколо нас і з нами постійно щось відбувається. День змінює ніч, йде дощ, росте у горщику квітка, ви зайшли у класну кімнату, десь у далекій країні відбулась революція і т. п.
Згадаємо з курсу природознавства як ми називаємо зміни у природі? Вірно явища. Явища бувають різні – зміни у природі – природні явища, зміни у суспільстві – суспільні. ( допоміжний файл )
А що вивчає наука хімія? Вірно. Хімія - це наука яка вивчає речовини, їх властивості і перетворення.
А що таке перетворення? Це теж зміни, і теж явища – хімічні. Але ще є і фізичні явища. ОЙ-ОЙ як же розібратись. Ось сьогодні на уроці ми і будемо розбиратись з тим які це явища фізичні, а які хімічні, як їх розрізняти, за якими ознаками і що потрібно зробити щоб відбулось хімічне перетворення?
Повідомлення теми уроку мети і задач. Запис у зошитах.
А для чого нам вивчати явища?
Вірно щоб використовувати їх для задоволення своїх потреб. Люди пізнали таке явище як вогонь і скільки благ отримали використовуючи його. Тому знання, які ви можете отримати сьогодні на уроці будуть дуже корисними для вас.
Рефлексія. Що ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
2. Перевірка виконання домашньої роботи.
Взаємоперевірка. Звіряємось з дошкою, ( допоміжний файл ) виправляємо помилки. Заробляємо АУРУМЧИКИ.
3. Вивчення нової теми.
Демонстрація.
Вчитель. Зараз я вам продемонструю 4 явища. Уважно спостерігайте і слухайте. Спробуйте визначити чим схожі і чим відрізняються ці явища одне від одного.
1. Змінюю форму дроту. Коментую. Дріт виготовлений з міді, коли я його зігнула відбулась зміна. Чого. Форми. Я розігнула дріт. Форма стала такою, яка була до цього.
2. Танення снігу. У приміщенні сніг змінюється на воду. Якщо знову охолодити то знову крига(сніг)
3. Горіння сірника. Спочатку деревина жовтого кольору після горіння чорна речовина схожа на сажу. Щоб не робили - неможливо отримати знову жовту деревину.
4. Злити два розчини. Дві рідини були прозорі, після злиття став розчин каламутний і густий – утворився осад. Змінилась речовина. Колір і густина. Знову отримати дві прозорі речовини неможливо.
Хто був уважний і визначив за якою ознакою можна поділити ці речовини на дві групи.
Вірно. В одних змінах речовина не змінилась а у інших змінилась.
Хіміки ділять явища на дві групи – фізичні і хімічні.( допоміжний файл )
Даємо визначення.
Коли речовина змінює свою форму або агрегатний стан але не змінює складу то це явище ФІЗИЧНЕ.
Коли речовина змінюється назавжди і утворюється нова речовина з новими властивостями то це явище ХІМІЧНЕ.
Заповнюємо схему ( допоміжний файл)
Учні у зошитах.
ЯВИЩА
фізичні хімічні
Речовина не змінюється Речовина змінюється.
Змінюється агрегатний стан і форма Одні речовини зникають, з’являються інші.
ХІМІЧНІ ЯВИЩА =ХІМІЧНІ РЕАКЦІЇ
Речовини які беруть для проведення реакції називають – реагентами або вихідними речовинами.
Речовини які утворились ( нові) називають продуктами реакції.
Що треба зробити щоб відбулось хімічне перетворення(реакція)
Бесіда. ( допоміжний файл )
1. Зіткнення молекул речовин. (завжди). Перемішування, подрібнення.( щоб стикання відбулось
швидше)
2. Зміна температури (іноді)
3. Тиск( іноді для газоподібних речовин)
4. Світло( іноді) Приклад фотосинтез.
УМОВИ ПЕРЕБІГУ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ. ( допоміжний файл )
Складаємо схему.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
А тепер виконаємо декілька явищ, а ви визначите які з них хімічні, а які фізичні.
1. Встаньте з-за парт.
2. Підніміть руки вгору. Вище. Виростіть. Підтягніться.
3. А тепер швиденько присядьте.
4. А зараз вдихніть глибоко повітря, побільше кисню, а видихніть вуглекислий газ.
Скільки явищ ви нарахували, які з них фізичні, а які хімічні.
Слово вчителя.
А як же нам визначити відбулось чи ні хімічне перетворення. Змінилась чи ні речовина.
Робота з підручником с. 107 – 108.( перший абзац) Хімія -7 клас. Видавництво «Генеза» київ 2007р.
Шукаємо відповідь на питання. Чим супроводжуються завжди хімічні реакції. Відповідь. Зовнішніми ефектами. Якими?
5. Закріплення нового матеріалу.
Робота у групах.
Дослідження ознак хімічних реакцій.
Під час проведення дослідів не забуваємо про правила безпеки.
З речовинами поводимось охайно.
У вас на столах є небезпечні речовини. Не поспішайте і не проливайте собі на руки речовини. Якщо це сталось негайно повідомити учителю і промити проточною водою.
Злити дві рідини. Уважно спостерігати. Зробити висновок який зовнішній ефект дав зрозуміти що відбулась хім. реакція.
1 гр. зливає луг з ф. ф.( малиновий колір) + HCL. Колір речовини зникає. Висновок. Зміна кольору відбулась хім. реакція..
2гр. зливає розчин AgNO3 + HCL. Біла непрозора речовина. Висновок. Утворюється осад відбулась хім. реакція..
3гр. зливає розчин кислоти з шматочком крейди CaCO3 + HCL.
Висновок. Виділяється газ відбулась хім. реакція..
4 гр. Шматочок хліба прожарюємо до появи запаху. Висновок - поява запаху відбулась хім. реакція.
Заповнюємо далі опорний конспект
ОЗНАКИ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ.
1. Поява або зникнення осаду.
2. Зміна кольору.
3. Виділення газу.
4. Поява запаху.
5. Формування навичок практичного використання.
Завдання. Описати всі зовнішні ознаки хімічної реакції. Зробити висновок.
Демонстрація відео файл ( допоміжний матеріал)
6. Контроль засвоєння нового матеріалу.
Гра «ХІМІЧНЕ ЛОТО»( доп. файл)
Картки з переліком явищ( допоміжний файл).
1варіант викреслює хімічні явища, а 2 варіант – фізичні.
Хто перший викреслить всі явища у карточці той і виграв. ( 3 АУРУМЧИКА)
7. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ
Вивчити п. 13,14.
Виконати вправи №3,4.
Творче завдання. У домашніх умовах дослідити хімічні реакцію харчової соди і столового оцту. Описати умови перебігу і ознаки хімічної реакції.
8. Підсумки.
Рефлексія. Листи самооцінювання. Обведіть кружечком те твердження яке найбільше виражає вашу оцінку уроку. Оцінювання роботи учнів.
Заключне слово учителя


