План-конспект урока в ______________________классе
Учитель: А.
Дата: ____________________
Тема урока: Grungers and Preppies
Тип урока: комбинированный
Форма проведения: комбинированный урок
Цели и задачи урока:
Образовательная:
ü совершенствовать навыки говорения; знакомство с понятием «субкультура»; активизировать новые лексические единицы и речевые обороты в устной речи и письме;
Развивающая:
ü развивать мышление, внимание, память, любознательность учащихся;
ü Формировать умение выделять главное, частное;
ü Создавать благоприятный психологический климат;
Воспитательная:
ü Учить детей проявлять интерес к стране изучаемого языка (Promoting interest in the culture);
Оборудование урока: презентация в Power Point, мультимедийный проектор, магнитофон, аудиозапись, УМК.
Ход урока:
I. Организационный этап (Beginning) (время: 2 минуты) Model: T-Cl
Приветствие:
Teacher: Hello, everybody! I am very glad to see you. Take your seats.
Today we go on speaking about the meaning of clothes and fashion in our lives. (слайд №1)
II. Фонетическая и речевая зарядка (время: 2 минуты) Model: T-P
Teacher: But first I want to know your attitude to clothes. Answer my questions. (слайд №2)
Do you care about clothes?
What kind of clothes do you like to wear?
Do you pay much attention to your image?
P1: Yes, I do. (No, I don’t)
P2: I wear…
P3: Yes, I do. (No, I don’t)
III. Физминутка (2 минуты): Сейчас мы с вами сделаем зарядку, потому что впереди нас ждет сложная работа!
Hands up! Clap, clap, clap!
Hands down! Shake, shake, shake!
Hands on hips! Jump, jump, jump!
Run, go, swim, stand up!
Thank you, take your seat.
III. Этап проверки домашнего задания (Checking homework) (время: 2 минуты) Model: P-T
Класс демонстрирует выполнение домашнего задания в рабочих тетрадях, ученики открывают тетради – учитель проверяет наличие д/з. Упражнение В, C стр. 55 проверить в устной форме)
IV. Developping reading skills and speaking skills (5 минут) Model: T-Cl
Teacher: That is your opinion. And now Mark is explaining his attitude to clothes. Look at the pictures and try to guess which four groups of people Mark is talking about. (p. 56-57 ex. 2).
Teacher: The following words will help you to read Mark is telling to us. p.56 ex. 1 (аудиозапись)
a loose T-shirt
to influence smb/smth
to dye one’s hair
to put a label on smb
to be labeled, Nike
a hooded top
jewellery
fake
make-up
grungers
goths
preppies
townies
punks
bikers
rockers
ravers
hackers
mods
skinheads
hippies
Teacher: Read the text in your books and match the pictures with the names of the groups. Explain your choices with the facts from the text.
Teacher: What are the groups of people described in the text?
P1: They are grungers, goths, preppies, townies.
Teacher: These groups of teenagers have interests different from those of the mainstream culture.
Such cultural groupings are called SUBCULTURES. (слайд №3)
Teacher: A lot of young people nowadays follow some kind of youth culture. Many of them are familiar to you. Read their names, please. (слайд №4)
P1: They are punks, rockers, hippies, bikers, etc
Teacher: Read the description of different groups and members of groups, look at the pictures and find the names of these subcultures. (слайд №5-12)
Teacher: Talk about yourself. (слайд №13)
P1: My interests are….
P2: I listen to…
P3: Yes, it is. (No, it isn’t)
Teacher: Are you a member of some youth group? Why did or didn’t you join it? (слайд №14)
P1: No, I am not.
V. Закрепление нового материала (5 минут) Model: T-Cl
Что вы узнали сегодня на уроке?
Какие субкультуры вам понравились больше всего? (слайд №15-16)
VI.Подведение итогов урока (Feedback Evaluation) (время: 1 минута) Model: T-Cl
Teacher: Thank you very much for you answers.
VII. Этап информирования учащихся о домашнем задании (Giving hometask)(время: 5 минут) Model: T-Cl
Teacher: Your hometask is to do ex. B on p. 58. Write about what teenagers wear in your school and neighbourhood. What would you write in support or against something? Ok, your time is over.
(Разъяснение домашнего задания)
I thank you for your interest. See you next time.


