Клас 7
Тема: позакласний захід «Брейн - ринг»
Мета: розвиток вміння творчо підходити до розв’язання задач, розвиток комунікативних здібностей учнів, в ігровій формі розвивати у учнів інтерес до фізики та до навчання; узагальнення раніше вивченого матеріалу за темами: будова речовини, світлові явища; виховання взаємодопомоги, навчити членів команди прислуховуватися до думки інших.
Тип уроку: урок – інтелектуальна гра.
Обладнання: мультимедія, презентація, чорний ящик з дзеркалом, картки для відповідей.
Хід уроку
Ведучий: Добрий день, учасники та гості гри «Брейн - ринг». Сьогодні ми з вами зібралися, щоб пізнати багато нового, цікавого та захоплюючого з галузі фізики.
Фізики – дуже допитливі люди. Їх цікавить, і що відбувається навколо нас, і чому, і як все відбувається. Багато з вас цікавиться не тільки фізикою, але й історією, літературою, живописом, музикою. Фізика — це не єдина наука про неживу природу. Природу також вивчають хімія, астрономія, геологія, географія та безліч інших наук. Але в їх основі лежить те, що вивчає фізика, яка допомогла людям оволодіти потужною технікою та застерегти навколишнє середовище. Знання законів фізики дає змогу пояснити минуле й прогнозувати майбутнє.
Сьогодні знання та кмітливість продемонструють команди трьох класів. Змагатися команди будуть протягом 5 геймів. Всі запитання ставитимуться, мабуть, більш жартома, ніж всерйоз. Відповісти на одні з них вам буде легко, інші ж неймовірно складні. Якщо від сьогодні ви почнете думати про фізику, коли вам доведеться готувати обід, подорожуючи літаком або просто лежачі на траві, тоді можна вважати, що наша робота не даремна.
Отже на цій сцені сьогодні зійшлися 3 команди юних знавців фізики, які зараз себе і презентують.
Команда 7-А класу - Ом
Команда 7-Б класу - Еврика
Команда 7-В класу - Фізики
Привітаймо ще раз усіх оплесками і побажаємо всім командам ні пуха, ні пера!!!
Перший гейм
Ведучий: Необхідно відповісти на питання письмово. Після написання відповіді вам необхідно підняти картку, щоб її забрали Вірна відповідь у цьому гемі оцінюється на один бал.
1. Будь – який предмет у фізиці. (Фізичне тіло)
2. Повинна вилетіти з фотоапарату. («Пташка»)
3. Прилад, на якому люблять «висіти» жінки. (Телефон)
4. Утворення веселки після дощу пояснюється явищем… (Дисперсія)
5. Зберігання об’єму та форми – властивість… (твердих тіл)
6. Величина, яка характеризує ступінь зігрітості тіла. (Температура).
7. Чому сталева, алюмінієва і срібла ложки, однакові за формою і розміром, мають різну масу? (Тому що різна густина.)
8. Частинки, з яких складаються фізичні тіла. (Молекули, атоми)
9. Густина половини цегли, з якої побудована наша школа 2,2 г/ см3. Яка густина цілої цегли?
(2,2 г/см3).
10. Як можна пронести воду у решеті? (Заморозити її)
Другий гейм
Ведучий: Прошу шановне журі оголосити результати першого гейму. Починаємо другий гейм, у якому питання можуть виявитись дещо складнішими, а тому кожне питання оцінюється по два бали.
1. Колоду поклали одним кінцем на одні ваги, а другим — на другі. Перші ваги показали 10 кг, друга —20 кг. Чи можна визначити, скільки важила колода? (Так, вона важила 30 кг)
2. Із вірша С. Есенина «Зима»
Вот морозы затрещали
И сковали все пруды.
И мальчишки закричали
Ей «спасибо» за труды.
Яке фізичне явище пов'язано з подією «сковали все пруды»? (Кристалізація)
3. Не вовк, а добуток сили на переміщення. (Робота)
4. За його допомогою були відкриті різноманітні об’єкти на Зоряном небі. Супутники Юпітера та кільця Сатурна, фази Венери, гори на Місяці. Що це за прилад? (Телескоп).
5. Назвіть найкоротше прізвище вченого (Ом)
6. Посудина, яку Архімед використав в лабораторних цілях (Ванна).
7. Якого кольору біле світло? (Біле світло складне, складається із семи кольорів: червоного, помаранчевого, жовтого, зеленого, блакитного, синього, фіолетового)
8. Лежить на землі: не зафарбувати, не зіскребти, не завалити. (Тінь)
9. Яке явище ми зафіксуємо раніше: почуємо грім або побачимо блискавку? (Раніше побачимо спалах блискавки, а пізніше почуємо гуркоти грому. Так буде тому, що швидкість поширення світла 300 000 км/с, а звуку в повітрі за нормальних умов й 20 °С — 340 м/с)
10. Що йде, не рухаючись із місця? (Час)
Третій гейм
Ведучий: Просимо журі оголосити результат. Ми починаємо третій гейм.
Конкурс капітанів. Вам необхідно назвати предмет, який знаходиться у чорному ящику. За вірну відповідь ви отримаєте три бали.
Цей предмет на Русі майже до кінця XVII сторіччя вважали заморським гріхом. Благочестиві люди його сторонилися. (Дзеркало)
Четвертий гейм
Ведучий: Отже, продовжуємо нашу гру. Просимо журі оголосити результат. Ми починаємо четвертий гейм.
Ви маєте назвати про що або кого йдеться в запитанні. Кожна правильна відповідь на запитання оцінюється в п'ять балів. Можна скористатися підказкою. При використанні першої підказки знімається один бал, другої — ще один бал. Тобто команда після першої підказки за правильну відповідь може отримати чотири бали, а після другої – три бала, після третьої – два бали, четвертої — лише один бал.
1.1.Це фізичне тіло, з яким ви знайомі всі, за його допомогою можна продемонструвати пружні властивості газів.
1.2. Його можна використовувати в науці для дослідження деяких фізичних явищ.
1.3. З нам товаришують деякі спортсмени.
1.4. Він має найменшу площу поверхні з усіх геометричних фігур того ж об’єму.
1.5. За ним плакала Тетяна.
Відповідь: м’яч.
2.1.В природі багато речовин. ЇЇ можна використовувати для зменшення тертя.
2.2. Зі всіма агрегатними станами цієї речовини ми часто зустрічаємося.
2.3. ЇЇ використовують у системах нагріву та охолодження.
2.4. Цю речовину називають «соком життя на Землі».
2.5. З цієї речовини на 65% складається організм дорослої людини.
Відповідь: вода.
3.1.Це питання про унікальну людину. До нього зверталися «сер»
3.2. Він був професором математики, виготовив телескоп.
3.3. Його називають батьком класичної механіки.
3.4. Першим дійшов висновку, що біле світло складається з різних кольорів.
3.5. На його честь названа одиниця вимірювання сили.
Відповідь: Ньютон.
П’ятий гейм
Ведучий: Просимо журі оголосити результат. Ми починаємо п’ятий гейм. Вам необхідно впродовж 1 хвилини розгадати ребус. Вірна відповідь – два бала.
Увага на екран.
1. Протон 
2. Сила

3. Вакуум

4. Радар

Гра з глядачами
Ведучий: Просимо журі оголосити результати п’ятого гейму.
Поки наше журі підбиває підсумки сьогоднішньої гри, проведемо гру з нашими глядачами.
Цікаві питання
1. Діаметр пробірки 2 см, висота — 10 см, а діаметр горошини становить півсантиметра. Скільки горошин увійде в пробірку? (Горошини не ходять)
2. Дитина циркуля? (Коло)
3. Летіло 12 гусей мисливець застрелив двоє. Скільки залишилося гусей? (Двоє, інші полетіли)
4. Учні вишикувалися в шеренгу по одному з інтервалом 1 м. Довжина шеренги 30 м. Скільки учнів вишикувалося? (31)
5. Який малюнок швидше висохне: той, що написаний тушшю, або той, що зроблений чорнилами? (Тушшю)
А знаєте, чому? (До складу туші входить спирт – рідина, яка швидко випаровується)
6. У Машиної мами четверо дітей. Старшого звати Аркадієм, середнього – Артемом, а самого молодшого – Дмитро. Як звати третю дитину у сім’ї. (Маша).
Завершення: підбиття підсумків, вручення грамот.
Ведучий:
Ось і закінчився наш «Фізичний брейн - ринг». Усі ми вітаємо переможців, а також їх опонентів, котрі були гідними суперниками. До побачення! Всього найкращого!


