Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Розробка уроку для 8 класу
Урок української літератури
(вчитель Миколаївського ліцею «Педагог»-)
Тема. Василь Стус – незламний лицар правди і свободи.
Мета:
Ø ознайомити учнів із життєвим шляхом, із неповторністю творчого подвигу митця;
Ø визначити проблематику його творів;
Ø розвивати навички виразного читання;
Ø розвивати критичне мислення, вміння аналізувати почуте і робити висновки;
Ø виховувати вміння пройматися чужим болем, сприяти відвертому та правдивому висловленню власної думки.
Обладнання: ТЗН (проектор для перегляду презентації «Портрет ХХ століття», яку підготувала група істориків), прикрашений кетягами калини і вишитим рушником портрет Василя Стуса, його твори, публікації про творчість Василя Стуса.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Випереджаючі завдання:
Ø вивчити напам’ять поезії В. Стуса, які найбільше сподобались (група читців),
Ø презентація «Портрет ХХ століття».
Організація уроку: на уроці працює 4 групи: «Історики», «Літературознавці», «Читці», «Митці».
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
- Ми продовжуємо знайомство з найвизначнішими представниками літератури ХХ століття. Пригадаємо прізвища письменників та назви їхніх творів.
Завдання 1 (на виконання - 4 хвилини). Групи отримують картку, в якій указані прізвища письменників, необхідно правильно розташувати назви творів.
Микола Вороний | |
Олександр Олесь | |
Павло Тичина | |
Улас Самчук | |
Тодось Осьмачка | |
Іван Багряний | |
Андрій Малишко | |
Павло Загребельний | |
Олесь Гончар | |
Володимир Малик |
«Айстри», «Коли б я знав, що розлучусь з тобою».
«Світає», «Україна моя, моя люба Вкраїно», «Я утверждаюсь».
«Волинь».
«Кресафт».
«Побоїще в Січі».
«Роксолана».
«Прометей».
«Україна»,«Незмінність».
«Постріли в тайзі».
«Євшан-зілля», «Привітання»
Ø Перевірка здійснюється за допомогою проектора (визначається, яка група справилася краще з завданням).
Завдання 1-А. Один учень працює з індивідуальною карткою.
Продовжити речення «Ліричні твори мають такі особливості…» (вибрати особливості ліричних творів)
Ø Основних дійових осію2-3.
Ø Віршована форма
Ø Малий обсяг.
Ø Зображення переважно однієї події з життя головного героя.
Ø Зображення значної кількості подій з життя одного або двох головних героїв.
Ø Розповідний спосіб викладу художнього матеріалу.
Ø Тривалий час дії.
Ø Основних дійових осіб 4-5.
Ø Докладність описів і розповіді про події та персонажів.
Ø Вираження почуттів і роздумів героя, викликаних зовнішніми обставинами (тобто зображення людини через відтворення її переживань).
Ø Наявність елементів сюжету, описів.
Ø Висока емоційність, схвильований тон розповіді.
Ø Інтенсивне використання образотворчих засобів.
Ø Стислість викладу художнього матеріалу.
Ø Віршова форма.
Ø Малий обсяг.
Ø Наявність комічного героя.
Ø Діалогічний спосіб викладу.
Ø Несподіване закінчення.
Бесіда (1 хвилина)
Ø Що об’єднує названих письменників? (провідні мотиви творчості, всіх можна назвати патріотами рідної землі, творили у ХХ столітті тощо).
Ø Так, об’єднує їх органічний дух національного, на якому ґрунтується їхня творчість, кожен з них син ХХ століття, син свого часу, свідок певних історичних подій.
Ø Яке ж воно ХХ століття? ( виступ групи істориків «Портрет ХХ століття»)
ІІ. Робота над новою темою.
Ø Сьогодні незвичайний урок. Урок присвячений поезії. І нашу галерею поповнить ще один портрет. Портрет найвизначнішого українського поета ХХ століття, який увійшов у літературу на початку 60-х років.
Це Василь Стус.
Ø Як ви гадаєте, про що могла писати чесна, порядна, принципова людина на початку 60-х?
Ø Учитель розповідає поезію напам’ять.
Що тебе клясти, моя недоле?
Не клену. Не кляв. Не проклену.
Хай життя - одне стернисте поле,
але перейти – не помину.
Дотягну до краю. Хай руками,
хай на ліктях, поповзом – дарма,
душу хай обшмугляю об камінь -
все одно милішою нема
за оцю утрачену й ледачу,
за байдужу, осоружну, за
землю цю, якою тільки й значу
і якою барвиться сльоза.
(«Присмеркові сутінки опали»)
Ø Провідна думка поезії? (вимоглива любов до рідної землі)
Ø Ідеалізує він образ рідної землі? (Ні, вона-ледача, байдужа, осоружна, але милішої для нього нема. Це прикмета справжнього патріота. Він любить землю рідну з її вадами і недоліками).
Ø Чи актуальна ця поезія, на початку ХХІ століття?
Ø У 1969 році В. Стус напише такі слова: «Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає природне почуття зненависті, звільняється від неї, як од скверні. Поет - це людина. Насамперед». Щоб осягнути силу цих слів, треба звернутися до біографії письменника, до його творчості.
Завдання 2.
Робота з підручником (стор.364)
Група істориків отримує завдання: заповнити паспортні дані В. Стуса. Презентувати. Які моменти із життя Василя Стуса вас вразили?
· рік народження
· місце народження
· соціальне походження
· освіта
· рід заняття
· арешт, засудження
Група літературознавців отримує завдання: спираючись на опорні слова, словосполучення охарактеризувати творчі сходинки поета.
Ø Творче кредо В. Стуса, джерела творчості, робота у газеті, Андрій Малишко, «Джерела поетичного твору», знав п’ять мов, Гете, Гарсіа Лорка, журнал «Дніпро», основні збірки, їх доля.
Ø Чи могла би доля поета скластися по - іншому?
Група митців і читців отримують завдання: В. Стус займався перекладацькою діяльністю, а саме перекладав з Гете. У Гете є наукова праця, що має назву «Символи кольорів». Треба відтворити символ, який відповідає характеру В. Стуса, використовуючи кольори. Які риси були визначальними у характері Стуса?
Символіка кольорів
Блакитний-повітря, присутність божества, духовність;
Червоний-активність, творчість, подолання старого, прагнення виявити своє «Я»;
Рожевий – інфантильність, м’якість;
Зелений – служіння, допомога;
Синій – спокій, відкритість, розум;
Жовтий – гармонія, логіка, оптимізм, націленість на майбутнє;
Фіолетовий – таємничість, ірраціональність, мрії, фантазії, вічність;
Коричневий – тривога, невдоволеність, внутрішній конфлікт;
Сірий – пасивність, скромність;
Чорний – критичність, суд, руйнування, але воскресіння;
Білий – святість, чистота, довершеність.
!!! Презентація груп.
Перевірка картки
· Якщо б вам необхідно було намалювати портрет ХХст., а саме поч.. 60-х років, які кольори переважали у вашій роботі? Свій вибір необхідно пояснити.
ІІІ. Завдання 3.
Учні групи читців читають напам’ять вірші Василя Стуса, розповідають про свої враження від творів поета.
Ø Сто років як сконала січ (1963)
Ø Весь обшир мій – чотири на чотири (1965)
Ø Як добре те, що смерті не боюся я…(1979)
Ø На колимськім морозі калина…(1979)
Ø Терпи, терпи – терпець тебе шліфує…
- Що об’єднує всі поезії?
- Ліричний герой віршів В. Стуса. Який він?
- У чому сенс людського життя за Стусом?
ІV. Підсумки уроку.
Написати поезію сенкан «Стус – це…»
іменник,
прикметник, прикметник
дієслово, дієслово, дієслово
фраза
іменник
Стус
Справедливий, незламний.
Жив, творив, мріяв.
Син своєї епохи.
Лицар.


