1 клас
Тема. Число і цифра 7. Утворення числа способом прилічування1. Порівняння чисел у межах 7. Попереднє і наступне числа. Написання цифри 7. Жива і нежива природа.
Мета. Ввести поняття числа «сім», познайомити з написанням цифри7; учити порівнювати предмети; закріплювати вміння співвідносити кількість предметів і число; вправляти в лічбі предметів; узагальнити вміння записувати й розв’язувати приклади на додавання; розвивати мислення; виховувати уважність.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Набірне полотно, сигнальні картки, рахувальні палички, роздатковий матеріал, геометр. матеріал, картки.
Девіз уроку: «Грамотно вчиться – завжди знадобиться!»
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- Добрий день, любі діти!
Встало сонечко давно,
Зазирнуло у вікно.
На урок час поспішати
Математику вивчати.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас у гості завітало Сонечко, але воно засмучене, бо його промінчики затулили хмарки.
- Скажіть мені, як називається день, коли Сонечко затуляють хмарки? (Похмурий)
- А який у нас сьогодні день? ( Групова робота. )
- А до якої природи належить Сонце, а хмарки. ( До неживої)
- Так, а чому? ( Бо вони не можуть рости, дихати, живитися, розмножуватися та народжуватися.)
- Я з вами цілком згодна.
- Так от, щоб Сонечко знову засяяло своїми веселими промінчиками нам треба виконати всі завдання, що знаходяться на хмаринках.
II. Повторення вивченого матеріалу..
- Отже не будемо гаяти часу і дізнаємося про перше завдання.
1. Лічба від 1 до 10.
- Давайте всі разом полічимо від 1 до 10, від 10 до 1.
- А тепер перший ряд лічить від 1 до 6; другий від 1 до 7; всі разом від 8 до 2.
- Я бачу, що ви вмієте лічити, тому знімаю першу хмаринку.
2. Хвилинка чистописання.
- Наступна хмаринка пропонує вам продемонструвати як ви гарно навчилися писати цифри. Пишемо в рядочок всі цифри які вивчили: 1,2,3,4,5,6.
- Молодці! Сміливо можна знімати другу хмаринку.
3. Веселі задачі.
- Наступна хмаринка для покращення свого настрою хоче послухати як ви вирішуєте веселі задачі.
1. На лужку серед лози
Заховались три кози.
А отут, в густій траві
Ще пасуться собі дві.
Може, скажем всі гуртом,
Скільки є тих кіз разом?
(3 + 2)
2.Рано-вранці Віра встала,
В нову казочку поклала
Мак і мальву. Хто із діток
Скаже, скільки всього квіток?
(1 + 1)
3.У садок, до годівниці
Прилетіли три синиці.
Потім ще одна синиця.
Скільки птиць на годівниці?
(3 + 1)
- Добре впоралися і з цим завданням, отже знімаю третю хмаринку.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Порівняння чисел в межах 6.
- Сонечко вже повеселішало, але ще залишилося багато хмаринок. Отже наступне завдання порівняти числа записані на дошці. Записуємо це ж саме в зошити.
2.. 5 4.. 3 1.. 6 4.. 4 6.. 5
- Розумнички! Ми з Сонечком дуже задоволені вашими результатами.
- Знімаю четверту хмаринку.
2. Фізхвилинка.
- Багато завдань ми встигли зробити,
Тому прийшов час нам відпочити.
( Діти виконують танцювальні рухи під пісню «Сонячний промінчик»)
IV. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Ознайомлення із складом числа 7.
- Нас почули й прилетіли гусенята. Давайте порахуємо їх! (6)
- Скажіть, до якої природи належать гусенята? (До живої)
- Правильно, а чому? ( Бо вони можуть рости, дихати, живитися, розмножуватися та народжуватися.)
- А що це? Одне гусеня дуже втомилося і прилетіло до нас пізніше. (Додамо ще одне гусеня.)
- Так скільки стало гусей, діти? (7)
- Як же їх стільки стало? (До 6 додати 1)
- Отже щоб дістати число 7, потрібно до 6 додати 1. Число 7, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 7, «сімкою». (Показ цифри.)
- Узагалі число 7 – магічне число. Воно перебуває в гармонії із природою і являє собою 7 кольорів веселки, 7 планет, 7 днів тижня, 7 чудес світа.
2. Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрами 7.
Цифра сім, - як кочерга,
В неї, бач, одна нога.
· Пояснення написання цифри вчителем.
- Цифра сім складається з трьох елементів: хвилястої лінії, великої й маленької палички.
- Починаємо писати хвилясту лінію трохи нижче середини верхньої сторони клітинки, доводимо її до верхнього правого кута клітинки, звідти, не відриваючи руки, проводимо основну, похилу паличку до середини нижньої сторони клітинки. Маленька паличка повинна перетнути основну приблизно посередині. Вона повинна бути горизонтальною.
- А зараз напишемо цифру в повітрі.
- Тепер напишемо цифри 7 в зошиті, а хмаринки подивляться як ви це зробите. Конкурс красунь.
- Дуже добре! Можна мені знімати наступну п’яту хмаринку.
3. Пальчикова гімнастика.
- А зараз нашим пальчикам час відпочити. ( Учні виконують різні вправи.)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошитах. Гра « Рибалки» Запис і розв’язування прикладів.
- А зараз на прохання наступної хмаринки ми пограємо в гру «Рибалки».
- Виходимо по черзі, «ловимо рибку» та розв’язуємо приклади.
2. Робота над засвоєнням числового ряду.
- У наступному завданні нам пропонується вставити пропущені цифри. (Групова робота). Усна перевірка.
1 | 2 | 3 | 5 | 7 |
- Молодці! За плідну роботу в зошитах з друкованою основою знімаємо шосту хмаринку.
3. Вправи для очей. (Учні виконують вправи для очей за картками)
4. Лічба в межах 7.
- Одна з хмаринок заблукала, бо будиночки на її вулиці переплутані. Вона просить нас допомогти їй і розташувати будинки у правильному порядку відповідно до їх номерів від 1 до 7. Допоможемо їй!
- Будинок під яким номером передує будинку під номером 7?
- Будинок під яким номером буде наступним для будинку під номером 6?
- Тож яке число буде попереднім до числа 7? А наступним до числа 6?
- Назвіть попереднє й наступне числа для чисел 3; 5.
- От і з проханням сьомої хмаринки ви впоралися. Тож можна її знімати.
5. Робота з геометричним матеріалом. Гра «Хатка»
(Учитель показує дітям малюнок, на якому зображено будинок, і читає віршовані рядки.)
У гайочку біля річки
Будемо гуляти,
І хатинку-веселинку
Будем будувати.
- Про що йдеться у цьому віршику? (Відповіді дітей на запитання.)
- Роздивімося цей малюнок. Скажіть, на які геометричні фігури ми можемо розкласти це зображення. (Діти відповідають: квадрат, прямокутник, трикутник тощо.)
- Діти, чи належить будинок до природи? (Ні, тому, що він створений людиною.)
- А що це за геометрична фігура? ( Круг)
-
Поговоримо про круг. На який образ можна перетворити його або який предмет він нагадує? (Відповіді дітей: сонях, печиво, сонце, кавун, обруч, монета тощо.)
- Віднесіть свої відповіді до живої чи неживої природи.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Заключна бесіда.
- Як утворилося число 7?
- Хто прилітав до нас у гості?
- Що вам найбільше сподобалося?
2. Самооцінювання.
- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою Сонечок.
- Візьміть жовте Сонечко, якщо вам на уроці було легко виконувати завдання, оранжевий – якщо виникали деякі труднощі у виконанні завдань, і червоне – якщо вам було дуже важко на уроці. (Учні піднімають вибрані Сонечка.)
![]() |
![]() |
![]() |
Додаткові завдання.
Робота за картками. Порівняння чисел.
Гра «Не помились»
- Наступна хмаринка хоче з нами погратися. Для цього ви повинні викладати на своїх партах палички, кількість яких відповідає цифрі, яку я вам покажу.
( Учитель показує цифри, а діти викладають палички.)
- Хмаринка задоволена вами і я її знімаю.
- У класі стає все світліше, бо ми з вами дуже плідно працюємо, виконуючи завдання хмаринок.
Вправи на орієнтування у просторі.
- А зараз виконаємо вправи на орієнтування у просторі.
- Підсуньте до себе картки для вправи. Висипте на парту фішки з геометричних фігур і приготуйтеся слухати. ( Діти виконують завдання учителя).
- Чудово! Можна знімати останню хмаринку. Сонечко засяяло всіма своїми промінчиками. Давайте розповімо йому що ми сьогодні вивчили нового?





