Українська мова

3 клас

Тема. Узагальнення знань про іменник, прикметник, дієслово.

Мета: повторити, узагальнити, й систематизувати знання учнів про самостійні частини мови – іменник, прикметник, дієслово;

розвивати вміння аналізувати й систематизувати мовні явища, будувати зв’язні розповіді; виховувати працелюбність, почуття дружби, взаємодопомоги.

Обладнання: паперові сніжинки, сигнальні картки (червоні, зелені), дитячі іграшкові окуляри, ляльки – Дід та Баба.

Хід уроку

І.Організація класу

В день весняний і казковий,

До нашого класу гості завітали,

Щоб урок наш подивитись

Й дечого навчитись.

Ми покажемо гостям,

Як працюємо старанно,

Як цікаво та завзято

Вміємо учитись.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Очікування» (Учні одним реченням висловлюють думку щодо очікувань від уроку)

-  Отож, скажіть, будь ласка, чого чекаєте від сьогоднішнього уроку?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

-  Я почула ваші думки щодо уроку, дозвольте й мені поділитися своїми сподіваннями.

-  Сьогодні ми з вами повторимо частини мови, пригадаємо їх граматичні ознаки. Маю надію, що кожен з нас примножить свою скарбничку знань.

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1.  Гра „Телепат”

-  Діти, а чи знаєте ви, хто такий телепат?

-  Можливо хтось володіє таким даром – читати думки інших.

-  Впевнена, що кожен з вас хто був уважним на уроках української мови має можливість читати мої думки і в цьому ви переконаєтесь зараз. Я починаю свою думку, а ви її продовжуєте.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

-  Іменник – це ….

-  Іменник відповідає на питання ….

-  Іменники є назвами ….

-  Іменники бувають …, …., … роду.

-  Іменники змінюються за …. та ….

-  Прикметник – це ….

-  Прикметник відповідає на питання ….

-  Прикметник виражає …..

-  Прикметник зв’язаний з ….

-  Прикметники в однині змінюються за ….

-  Прикметник стоїть завжди в тому ж ….

-  Дієслово – це ….

-  У початковій формі дієслова відповідають на питання ….

-  Дієслова змінюються за ….

-  Дієслова можуть означати дію ….

Не з дієсловами ….

2.  Розбір іменника як частини мови – зима.

План розбору:

1)  Аналізоване слово.

2)  На яке питання відповідає.

3)  Власна чи загальна назва.

4)  Назва істоти чи неістоти.

5)  Рід.

6)  Число.

7)  Відмінок.

-  Виконайте це завдання письмово.

V.Закріплення засвоєних знань, умінь, навичок

1.  Вправа „ Сніжинка – павутинка”

-  Діти, поки ми з вами виконували розбір слова зима до нас завітала Сніговиця і принесла сніжинку. (Учениця в костюмі сніжинки декламує вірш).

Я зими дитинка-

Красунечка – Сніжинка.

Морозець – то мій татусь,

Дід Мороз - то мій дідусь.

Колисала мене Віхола,

А зима на щічки дихала.

І тому така я хожа

На матінку Зиму схожа.

-  Погляньте, Сніжинка така гарна, але засмучена, річ у тому, що вона самотня. Давайте допоможемо їй подружок розшукати за допомогою вправи «Сніжинка – павутинка». Ви повинні до слова - зима, підібрати асоціації. Тільки одна умова - це мають бути, іменники. (По центру дошки вчитель прикріплює сніжинку з написом зима, а відповіді дітей записує на сніжинки і розташовує їх поруч.)

-  Якщо ви так швидко і добре підбирали іменники, то скажіть з якої літери пишуться власні назви?

2.  Гра «Зроби, щоб буква виросла»

-  Діти, зараз перевіримо чи добре ви засвоїли цей матеріал, граючи в гру «Зроби, щоб буква виросла». Я називаю загальний іменник, а ви будуєте речення або словосполучення так, щоб він став власним: зима, мороз, метелиця.(Чарівниця Зима завітала до птахів і звірів. Дід Мороз приніс подарунки веселим дітлахам. Катерина Метелиця навчається у третьому класі.)

-  Запишіть утворені речення.

3.  Вправа «Впіймай іменник в однині та множині»

-  За допомогою сигнальних карток ми пограємо в гру „Впіймай іменник в однині та множині”, якщо однина - піднімаєте зелену, якщо множина - червону.

Новину сьогодні зранку

День вчорашній нам приніс:

Білі стріхи, білі призьби,

Біле поле, білий ліс.

Фізкультхвилинка

4.  Відмінювання іменника з прикметником

-  Діти, яке слово повторювалося в цьому вірші?

-  Визначте до якої частини мови належить це слово.

-  Як найлегше визначити його рід, число, відмінок?

5.  Вправа «Чарівні окуляри»

-  Зараз перевіримо як ви вмієте це робити. Подивіться на дошку. Спишіть подане речення.

У 3 – Б класі навчається розумний, кмітливий, старанний, наполегливий і працьовитий учень.

-  В якому роді і числі стоять записані прикметники?

(Після правильної відповіді учня вчитель повторює прикметники)

-  Розумний, кмітливий, старанний, наполегливий, працьовитий.

-  Ой, діти, здається … я говорю компліменти. Це мабуть тому, що я дивлюся крізь окуляри, а в мене пропозиція - давайте пограємо в гру «Чарівні окуляри».

(Діти по черзі одягають іграшкові окуляри, говорячи при цьому компліменти)

6.  Фрагмент лялькової вистави. Робота в групах. Гра «Хто більше»

-  Діти, на початку уроку ми говорили, що пригадаємо три частини мови. Про яку з них ми ще не говорили? (Дієслово)

-  Погляньте на дошку. Спишіть речення, підкресліть дієслова.

Ішов дід лісом і загубив рукавичку.

Баба вдосвіта знов встала і пастись бичка погнала.

Ріпку цілий день тягли – з місця зрушить не змогли.

Він скочив їй на язик та й почав співати.

-  З якої казки останнє речення?

-  А, зараз переглянемо уривок лялькової вистави з казки «Колобок», але слухайте уважно, бо в цьому фрагменті дуже багато прислів’їв і приказок, які вам необхідно запам’ятати.

Дід (їсть вареники). Оці ще з’їм, опісля ще сім, та ще полежу, та ще стільки ж впережу, подивлюсь на сволок, та ще сорок, а як не полегшає – значить пороблено.

Баба. То снідаєш, то обідаєш. За їдою ніколи вгору глянути та відпочити.

Дід. Ти б, бабо, менше говорила, та смачненького борщу на обід наварила. А то вариш не дуже смачний, робиш завжди рівно – криво аби живо.

Баба. Тю на тебе! Завжди смачний варю. А ти хоч би встав та води приніс. Звик тільки воду в ступі товкти.

Дід. Та й сварлива ж ти у мене, жінко! Гості прийдуть, нову хустку б наділа.

Баба. Он хоч раз розумні слова сказав. Чи пан, чи пропав. Треба причепуритись.

Дід. А знаєш, бабо, добре, що ти Колобка спекла. Ой, хтось стукає!

Баба. Хоч би Колобок з друзями… А то ще когось принесе, непроханий гість гірше татарина…

-  Об’єднайтеся в групи за рядами та запишіть якомога більше почутих і зрозумілих вам прислів’їв і приказок.

-  Назвіть дієслова, які зустрічаються в цих висловах.

7.  Гра «Тишком, нишком і смішинка»

-  Ви сьогодні молодці, сумлінно, старанно і серйозно працювали й для того, щоб трішки звеселитися пограємо в гру «Тишком, нишком і смішинка».

(Учні за першими партами на чистих аркушах паперу записують придуманий прикметник, перегортають аркуш так, щоб не видно було записаного слова і передають далі. Кожен наступний учень записує слово, названої вчителем частини мови.)

-  Прикметник, прикметник, іменник (назва істот), дієслово, дієслово.

VІ. Підсумок уроку

-  Діти, а зараз за допомогою різнокольорових сніжинок повідомте, чи справдилися ваші очікування, щодо сьогоднішньго уроку.

Біла – так.

Блакитна – і так, і ні.

Синя – ні.

Подяка за урок.