Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Бабинський НВК
![]()


| |
|
Тема. Хімічні властивості кисню. Реакції сполучення.
Мета: ознайомити учнів із хімічними властивостями кисню; сформувати поняття про оксиди, реакції сполучення; закріпити навички складання рівнянь на прикладі реакцій горіння простих і складних речовин; розширити знання про типи хімічних реакцій; розвивати вміння спостерігати й робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес учнів, бажання вчитися, самостійно підвищувати рівень знань
Обладнання: таблиці: «Валентності хімічних елементів», «Періодична система елементів Д. І. Менделєєва», лабораторний штатив, прилад для одержання та збирання кисню, хімічний посуд, сірка, фосфор, сталева спіраль, калій перманганат, скалка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний етап І. Організаційний етап.
Добрий день, кажу сьогодні,
Рада дуже бачить вас.
Всі у зборі, посміхніться,
Починаємо ми зараз!
Сіли зручно, підготувались до роботи.
Гра «Індикатор настрою». На ваших партах лежать усміхнені, засмучені, нейтральні смайлики. Будь ласка виберіть собі смайлик, який співпадає з вашим настроєм. А в кінці уроку ми перевіримо, чи змінився ваш настрій. (Додаток 1)
II. Перевірка домашнього завдання
Бліц-опитування.
Учні мають три види кольорових карток: зелені означають «так», червоні — «ні», жовті — «утримуюся».
Запитання. Чи правильно, що.,.
• Оксиген — хімічний елемент?
• озон — складна речовина?
• кисень легший за повітря?
• озон — важка рідина?
• властивості кисню вивчав А. Лавуазьє?
• Оксиген складає майже половину маси Землі?
• повітря складається лише з двох газів?
• відносна молекулярна маса кисню 16?
• озон з'являється під час блискавки?
• кисень підтримує дихання й горіння?
Повідомлення учнів.
Доповідають учні, які підготували повідомлення про:
• каталізатори (виконали додаткове домашнє завдання);
• результати проведених розрахунків умісту киснюв хімічних сполуках (творче домашнє завдання).
Перевірка виконання письмового домашнього завдання.
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Розповідь учителя.
Першою хімічною реакцією, проведеною людьми, була реакція горіння. Вогнище первісних людей принесло велику користь людям як джерело тепла та світла, але не стало способом добування нових речовин. У кисні добре горять різні речовини, як прості, так і складні. Поетична хвилинка.
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся — дружу.
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
Феєрверк влаштую вмить,
Бо в мені усе горить.
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Кисень є однією з найактивніших речовин. У більшості випадків унаслідок взаємодії речовин із киснем утворюються бінарні сполуки, до складу яких входять атоми Оксигену. Такі сполуки називають оксидами.
Вчитель демонструє реакції взаємодії кисню з речовинами та
утворення відповідних оксидів. Учні обговорюють результати спо-стереження, записують рівняння, добирають відповідні коефіцієнти.
Демонстраційні досліди.
Дослід 1. Горіння неметалів у кисні.
1) Горіння вуглецю (вугілля).
Дія: внесіть у циліндр із киснем тліючу скалку.
Спостереження: скалка спалахує.
Висновок: вуглець у кисні горить активніше, ніж на повітрі.
Використання: вдування повітря, збагаченого киснем, у доменні печі для підняття температури.
Рівняння реакції:
2С + О2 2СО карбон(ІІ) оксид;
2СО + О2 2СО2 карбон(ІV) оксид.
Сумарне рівняння:
С + О2 СО 2
2) Горіння сірки.
Пахну, жовта, всім відома
І в аптеці, і удома.
Мазі я для вас роблю,
Бо мікробів не люблю.
Як мене запалиш, враз
Із запахом добудеш газ.
Дія: внесіть у циліндр із киснем підпалену сірку, яка на повітрі горить непомітним синюватим полум'ям.
Спостереження: сірка спалахує синім полум'ям; відчувається неприємний різкий запах.
Висновок: сірка в кисні горить активніше.
Рівняння реакції:
S + О2 SО2.
Використання: обробка сільськогосподарських приміщень для зберігання насіння зернових культур.
3) Горіння фосфору.
Загорівся всім на диво
Фосфор в колбі —
Так красиво!
Ми отримали на п’ять
Ангідрид P2O5
Дія: внесіть у циліндр із киснем підпалений фосфор.
Спостереження: при внесенні підпаленого фосфору в циліндр із киснем виділяється багато диму (кристалічного фосфор(V) оксиду P2О5) та яскраве світло.
Висновок: у присутності кисню фосфор горить активніше й утворюється його вищий оксид — Р2О5
Використання: димові завіси (густий білий дим), уходить до складу суміші, що наноситься на голівку сірників і хлопавок.
Рівняння реакції:
4Р + 5О2 2Р2О5.
Дослід 2. Горіння металів у кисні (спалювання сталевої пружини).
Дія: внесіть у циліндр із киснем підпалену за допомогою затравки (дерева) сталеву пружину.
Спостереження: при спалюванні сталевої пружини в кисні відбувається яскравий спалах і розбризкуються іскри залізної окалини (подвійного ферум оксиду) Fe304.
Рівняння реакції:
ЗFе + 2О2 Fе3О4
Висновок: у кисні горіння заліза посилюється, виділяється висока температура й окалина.
Використання: зварювання та різання сплавів заліза.
Учитель Реакції, під час яких із декількох речовин утворюється одна, називаються реакціями сполучення.
Завдання. Із вище написаних рівнянь реакцій виберіть реакції сполучення.
V. Узагальнення та закріплення знань
Завдання.
1. Із формул речовин випишіть оксиди й назвіть їх:
Н2S, Н20, Н2S04, СuО, Zn(ОН)2, КС1О3, Н2О2, Р2О3,S02, S03, Н2S03, С12О, ZnО, LiСО3.
2.Складіть рівняння реакцій горіння за схемою:
K | Al | Si |
F2 | О2 | S |
CH4 | H2 | C2H2 |
3.Закінчіть схеми реакцій:
VI. Підбиття підсумків уроку
Запитання
· Які хімічні властивості кисню?
· Що цікавого ви дізналися про оксиди?
· Які явища супроводжують окиснення простих речовин?
![]()
KClO3 O2 CO2
![]()
![]()
H2O2 H2O O2 K2O
VII. Домашнє завдання
1. Обовязкове: § 13,с. 90-92, завдання 8-9(письмово), с.95
2. Додаткове: проведіть дослід, описаний у романі «Дівчинка та птахоліт» - горіння цукру забрудненого цигарковим попелом. Визначте роль каталізатора Li2CO3 , який входить до складу попелу від цигарок.
Додаток 1
«Індикатор настрою»




